• resmi ilanlar

Özcan’dan “orta zeka seviyesi altındakilere” yanıt

2014-11-10 14:00:13

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, CHP’de çok tartışılan ön seçim uygulamasının bu seçim öncesinde de uygulanacağı; ancak sonucu tayin etmekte bu kez yetersiz kalabileceği iddiaları sonrası genel merkezin Bolu için “kontenjan aday” formülünü uygulayabileceği yönünde beklentileri reddetti. Özcan, “Tüm bunlar orta zekalı herkesin anlayabileceği şekilde yazılmış” diyerek, işaret ettiği tüzük gereği Bolu’da yine ön seçim uygulanacağını ve sonucun kesin kez bağlayıcı olacağını savundu.

Haber: Mehmet KORKUSUZ

Genel seçimler öncesi parti örgütlerinin yenilenmesi ve birbirleriyle uyumlu hale gelmesi isteğiyle yaptığı kongre çağrısı CHP İl Başkanı Kazım Karsu tarafından reddedilen CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, 2015 genel seçimleri öncesi milletvekili adaylarını ve sıralamalarını belirlemek üzere yapılacak ön seçim hakkında konuştu.

CHP’de çok tartışılan ön seçim uygulamasının bu seçim öncesinde de uygulanacağı; ancak sonucu tayin etmekte bu kez yetersiz kalabileceği iddiaları sonrası genel merkezin Bolu için “kontenjan aday” formülünü uygulayabileceği yönünde beklentiler oluştu. CHP’de Özcan muhaliflerinin sıkça telaffuz ettiği bu iddialara, Özcan parti binasında düzenlediği basın toplantısında yanıt verdi.

 

“BOLU’DA HAKİM GÖZETİMİNDE ÖN SEÇİM YAPILACAK,

SONUÇ BAĞLAYICI OLACAK!”

“Bu konuda tüzüğümüzün açık hükmü var” diyerek, iddialara dair soruyu yanıtlayan Özcan, CHP tüzüğünde 2012 yılında gerçekleştirilen değişikliği işaret etti. CHP tüzüğündeki bu değişikliği özetleyen Özcan, “O hüküm kabaca şunu söylüyor; Türkiye’deki seçim bölgelerinin yüzde 85’inde, sayın genel başkanımızda bunu ifade ediyor, Cumhuriyet Halk Partisi tüzük gereği önseçim yapmak durumundadır. Ön seçim temayül yoklamasından farklı bir uygulamadır. Ön seçim hakim gözetiminde yapılmaktadır, tüm üyelerle veya o şehirdeki genişletilmiş delegeyle yapılır. Bir de temayül yoklaması vardır. O da üye bazında yapılır ama hakim gözetiminde değil, örgüt gözetiminde gerçekleşir. Ona zaten eğilim yoklaması veya temayül yoklaması denir. Onun sonucu bağlayıcı değildir. Somut olarak anlatmak gerekirse, Bolu’da 1995 yılında bir ön seçim yapıldı. Tüm delegelerle, hakim gözetiminde, genişletilmiş bir önseçimdi. Sonucu da bağlayıcıydı. 2011’de tüm üyelerle ön seçim yapıldı ve hakim gözetiminde yapıldı. Bunun da sonucu bağlayıcıydı. Son belediye seçimlerinde ön seçim yapılmadı, eğilim yoklaması yapıldı örgüt gözetiminde. Sonucu bağlayıcı değildi; ancak çok net bir sonuç çıktığı için genel merkezimizde Bolu’daki iradeye saygı göstererek, aynen uyguladı. Dolayısıyla önümüzdeki seçimler için örgüt gözetiminde temayül yoklaması ya da eğilim uygulaması yapılmayacak. Hakim gözetiminde bir ön seçim yapılacak ve sonucu da bağlayıcı olacak” dedi.

Özcan, ön seçimden çıkacak sonucun doğrudan Yüksek Seçim Kurulu’na bildirileceğini ve CHP Bolu Milletvekili adayları ve sıralamalarının bu şekilde belirleneceğini savundu.

 

“TÜZÜĞÜ OKUYAN ORTA ZEKALI HERKES ANLAYABİLİR”

Ön seçim sonucuna genel merkezin ya da bir başkasının müdahale etme hakkı ve yetkisinin bulunmadığını iddia eden Özcan, “Bu anlamda tereddüdü olan partililerimiz varsa, aydınlatmaya hazırım. Tüzüğümüzde bunlar, makul, orta zekalı herkesin anlayabileceği şekilde yazılmış” sözleriyle parti kamuoyunda günlerdir süren tartışmalara yanıt verdi.

 

 

 

 

YORUMLAR  (Toplam 14 yorum)

 • nokta  (12.11.2014 15:13:39)

  kaliteye ihtiyaç var.adı üstünde "yorum".yorumda yorumcu tahlil eder. milletvekilisever, cevap yetiştirme gayreti içinde olanlar bilsin ki CHPde aslolan ilkedir,ideolojidir; kişiler değildir.

 • gerçek chp li  (11.11.2014 20:14:45)

  acaba kimlerin adliyede hakaret davaları var,birde mv kime bunak dedi,her insan sözleriyle kendisine hakaret eder söz sahibini bağlar.iştir kişinin aynası lafa bakılmaz

 • gerçek chp li  (11.11.2014 19:56:50)

  bana cevap verenler seviyenizi kanıtladınız,benim üyelere hakaret ettiğim kelimeler hangisi,naylon ne zaman demişim,önce yazılanları anlayana kadar okuyun okuduğunuzu anladıktan sonra cevap verin,ben kendimi bildim bileli chp liyim,dp den ve mhp den gelme chp li değilim,(naylon üye diye hakaret etme terbiyesizliğini ,Sizin gibi burjuva solcuları çakma CHP lilerin aklına ,iletişimini yok saymak ahlaksızlıktır,Vicdansızlıktır,AKP nin provakatörü )bu sözler çok masumane tam sizleri anlatan kelimeler bana ait değil,işte kim ve kimin adamı olduğunuz belli.

 • Gerçek CHP liye Cevap 2  (11.11.2014 16:33:12)

  Bu partinin üyelerine naylon üye diye hakaret etme terbiyesizliğini size sandıkta yedirmesini bilirler.Kimse bu partinin üyelerini aşağılayamaz.CHP sosyal demokrat partidir.O üyeler Tanju Beyi Milletvekili adayı yapmıştır.Gönderecekse de o üyeler gönderir.Sizin gibi burjuva solcuları çakma CHP lilerin aklına da CHP üyelerinin ve Bolu Halkının ihtiyacı yoktur.Tanju Beyden daha nitelikli adaylarınız varsa Buyursunlar önce halka kendilerini tanıtsınlar çalışmalarına başlasınlar.Kaçak Güreşi bırakın.Mertçe siyaset yapın.Yeter artık.Her yerde Vekile saldırmaktan vazgeçin.

 • Gerçek CHP liye cevap  (11.11.2014 16:28:08)

  Siz mi gerçek CHP lisiniz.Siz şahsi çıkarlarını düşünen menfaatçi çıkarcı zihniyetsiniz.34 Yıl boyunca sizin çok bilmiş zihniyetiniz Boluda bir tane milletvekili çıkaramamıştır.Hırsınızı alamayıp parti üyelerine hakaret etmeyi kendinize hak sayıyorsunuz.Tanju Beyin nasıl çalışkan bir milletvekili olduğunu yaptıklarıyla ortaya koyduğunu tüm bolu bilir.Elbette ki bu başarıda ekip çalışması vardır.Ama Tanju beyin kişisel ilişkilerini,iletişimini yok saymak ahlaksızlıktır.Vicdansızlıktır.Tanju Bey aday olursa oy yok diyen zihniyet AKP nin provakatörü olduğunuzu göstermektedir.

 • memet  (11.11.2014 15:43:31)

  siyaset, toplumsal menfaat hedefli yapılmalı; kişisel çıkar odaklı yapılınca ortaya bu nahoş fotoğraf çıkıyor.okul başkanı seçmicez ki siyaseti bu hale sokanın hırslarını tatmin edelim.alim mert gibi fun club üyeleri önce siyasette amacın toplumsal dönüşüm amaçlayan bir yapının ortaya çıkarılması gerekliliğini görsün.Seçmen, kişisel çıkarından arınamayanların kendi önüne aday diye çıkarılmasına tepki koyuyor en sonunda.

 • gerçek CHP Lİ  (11.11.2014 12:01:57)

  tanju bey gerçek chp li değil mhp den ithal,mv seçimini o kazandırmadı o günkü çalışkan il ve ilçe örgütü sayesinde oldu,ama ne yaptı örgütleri perişan etti dağıttı,kendi isteklerini yaptı,sonra belediye başkanlığı için dp li mehtap hanımı çeşitli oyunlarla kendi doldurduğu üyelerle esas chp lileri ekarte ederek seçtirdi,ama 12 bin farkı yedi,partililer uyandı artık onu istemiyor,fark dahada çıkacak,bırakın bu kahraman vekil söylemlerini,başka partiye gitsinler,genel başkana bile inceyle bir olup karşı çıktı.tanju olursa chp ye oy yok boş oy kullanılacak.her kötü söz sahibini bağlar

 • CEVAT  (11.11.2014 11:13:49)

  DOGRU SÖYLEMİŞ VEKİL HAKLI BENCE

 • Alim Mert  (11.11.2014 10:06:41)

  Ey CHPnin bilmiş muhalifleri.CHP 34 yıl aradan sonra bir milletvekili gördü.Herhalde siz CHPden milletvekili olmasını istemiyorsunuz?Farkındamısınız bilmem ama AKPnin değirmenine su taşıyorsunuz.Sayın vekil AKPnin milletvekillerini denetleyip çalıştırıyor.Sizin gibi gazel okumuyor.Ön seçimi içine sindiremeyenler,CHPli seçmene güvenmeyenlerdir.CHPli seçmene güvenmeyenlere de CHPli seçmenler güvenmez.

 • sen akıl küpüsün ona şüphe yok  (10.11.2014 20:36:39)

  O tüzüğü sen daha çok okursun.siyaset bu.kök senin hançerini gormez mi sanıyorsun.sen istediğin kadar yağ çek.başkan şöyle dedi böyle bana baktı göz kırptı falan fesman.boludan secimde 0 çıktı kk ye.sorumlusu kim sen.eee faturası kimin.çok kolay.sennnn

 • gördük ön seçimini  (10.11.2014 19:56:45)

  Yedirdin 12000 farkı ciraginla sayende oturdun kaldın.insan utanır önce bunları demeye.şimdi at tut.sen şimdi on secim olmazsa diye başka parti bak bence ufak ufak

 • haziranda bak listeye varmı bakam ismin  (10.11.2014 19:42:27)

  Geçti bor un pazarı sür eşeğini niğde ye tanju gardas.şimdiden başlamışsın veryansina.durum kötü galiba.eee bunuda en iyi sen biliyosun.çekirge misali yakalandınmi kuzum sen

 • yazık  (10.11.2014 17:59:02)

  Bir insan kendisini üstün seviyede görüyor başkalarını seviye ayarı ile tesbit ediyorsa o kişinin bittiğinin alametleri görülmeye başlamıştır. Üstünlük bir şeyi bilip onunla amel etmektedir. yani takvadadır.

 • chpli  (10.11.2014 17:48:33)

  partide tüzük ve yönetmeliklerin dahi uygulanmadığı-uygulanamadığı da gözönüne alınırsa gerçekte partili olmayan yığınların üye yazımıyla mv aday sıralamasına ipotek koyan beyan sahibi, çok hırslanmış.genel başkan, parti meclisi veya myk ya güvenmediğini belli etme; belki 1. sıraya koyarlar.Zira önseçimde oy kullanacak üye de elinin tersiyle itebilir.orta zekalı her mv işi buraya getirmez

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit