• resmi ilanlar

Bolulu işadamlarından dev fuara çıkartma

2014-11-20 14:00:04

Müstakil Sanayici İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bolu Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri ile çok sayıda işadamı, 26 – 30 Kasım 2014 tarihleri arasında düzenlenecek olan ve açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılacak 15’inci MÜSİAD Uluslararası Fuarı’na çıkartma yapmaya hazırlanıyor. Yaklaşık 2 milyon ziyaretçinin katılması beklenen dev fuar öncesi MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, düzenlediği basın toplantısında yerli otomobilden, Türkiye’nin yeni teknolojilerine, helal turizmden İslami finans ve bankacılık konularına kadar pek çok başlığın fuarda yer alacağını söyledi.

MÜSİAD Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan MÜSİAD Başkanı Nail Olpak 26 Kasım 2014 tarihinde başlayacak 15’inci Uluslararası MÜSİAD Fuarı, 18’inci Uluslararası İş Forumu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

4’ÜNCÜ FİLİSTİN İŞ FORUMU’DA İSTANBUL’DA

MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, konuşmasında MÜSİAD faaliyetleriyle eş zamanlı gerçekleştirilen bir organizasyon olan 4. Filistin İş Forumu’nun İstanbul’da yapılmasının önemli bir fayda yarattığını belirtti. Olpak “Türkiye şuanda bölgede yatırımlar noktasında özellikle güvenli bir limandır. Körfez Bölgesi Kuzey Afrika’dan itibaren orta doğuda yaşananları gördüğümüzde paranın güvenli bir liman aradığı noktada bizim ön plana çıktığımız çok önemli bir kesişme noktasından geçiyoruz.” dedi.

YERLİ OTOMOBİLDE ELEKTRİKLİ MOTOR TERCİHİ

MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, yerli otomobil çalışmaları ile ilgili sorulan bir soruya ise şu cevabı verdi: “MÜSİAD’ın yerli otomobil eli ilgili duruşu bu zamana kadar ortadadır. Geçtiğimiz ay Kocaeli’nde gerçekleştirdiğimiz Otomotiv Zirvesi’nde söylemiştik Türkiye gibi iddiası olan bir ülkenin sadece otomobil yapma hedefi küçük bile kalır. Biz uçak yapma projesini de 3 yıl önce gündeme getirdik. Bu iddia sahibi olmanın bir karşılığıdır. Ancak küçük bir detay daha var. İçten yanmalı yani klasik otomobillerde dünya pazarının bu pazarın hakimleri tarafından çok net bir şekilde tutulduğunu gördüğümüz için içten yanmalı motorlarda çalışmak yerine elektrikli ya da hibrit motorlarla çalışmanın çok daha doğru olacağını söyledik.”

2105 YILI BÜYÜME TAHMİNİ YÜZDE 4

2015 yılını de değerlendiren Nail Olpak, yerel seçimlerin çok tartışmanın yaşandığı bir seçim ortamı olduğuna dikkat çekerek, “O ortama rağmen ilk çeyrek büyümesi yüzde 4.7 olarak gerçekleşti. Bu bizim için çok önemli bir veriydi. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise ekonomi yönetimimiz iç piyanın ivmesini azaltma kararı alması nedeniyle büyüme yüzde 3.3’ler seviyesinde gerçekleşti. Demek ki seçimler bu noktada işlerimizi kapatan bir faktör değil. Yerel seçimin gerçekleştirilmiş olmasına rağmen bir bütçe açığıyla karşı karşıya olmadık. Hedeflerin önünde bir bütçe performansı gördük.” şeklinde konuştu.

Olpak şöyle devam etti: “2015 yılına gelince, bu yıl ki verilerin bir miktar üzerinde yüzde 4 bandında bir büyüme bekliyoruz. Çokça sorulardan birisi ise bölgesel gelişmeler sınırımızda yaşananlar bunlar bizim için sürpriz gelişmeler değil uzun zamandır maalesef yaşadığımız üzücü hadiselerdir. Buna rağmen devam ettiğimiz içinde bir sürpriz beklemiyoruz.”

HELAL İŞ PAZARLARINDA ETKİN OLMALIYIZ

Nail Olpak, MÜSİAD Fuarı kapsamında düzenlenecek oturum konularından biri olan helal turizm ve helal gıda kavramıyla ile ilgili bir soruya da “Helal kavramı bizim inancımız çerçevesi içinde bir ifadedir. Ama hem helal kavramı hem de  İslami finans kavramı İslami hassasiyeti olmayan çevrelerinde çok sık kullandığı çok büyük bir pazardır. Bugün İslami finans ile ilgili kimlerin ne uygulamaları var diye baktığımızda global pek çok kuruluşun varlığından söz etmek mümkün. Aynı şekilde helal kavramı gıdası da dahil olmak üzere değerlendirdiğimizde o pazarda maalesef bizim çok etkin olamadığımız alanlardan birisi.” şeklinde yanıt verdi.

103 ÜLKEDEN 7 BİN İŞADAMI

İstanbul’da iki yılda bir Müstakil Sanayici İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından düzenlenen, Asya’dan Avrupa’ya, Ortadoğu’dan Afrika ülkeleri ve Türkî Cumhuriyetlere kadar uzanan bir coğrafyadaki yabancı şirketlerin ve işadamlarının katıldığı 15’inci MÜSİAD Uluslararası Fuarı, bu yıl 500 yerli ve yabancı katılımcı firmayı, 103 ülkeden 7 bin seçkin işadamını, 2 milyon yerli ziyaretçiyi ve 1000 şirketin stantlarıyla yer alacağı katılımcıyı 100 bin metrekare alana yayılmış 8 salonda bir araya getirecek.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TARAFINDAN AÇILACAK

İstanbul’u dünya ekonomisinin merkezi haline getirecek olan 15’inci MÜSİAD Uluslararası Fuarı ve 18’inci Uluslararası İş Forumu Kongresi (International Business Forum – IBF) 26 Kasım Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacak. Açılış törenini öncesinde; MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak açılış konuşması yaparken, misafir ülkelerin devlet başkanlarının selamlama konuşmalarının ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, salonu dolduran yaklaşık 5 bin kişiye hitap edecek.

 

15’inci MÜSİAD Uluslararası Fuarı’na Eyüp Uzun başkanlığındaki MÜSİAD Bolu Şubesi Yönetim Kurulu’nun ve MÜSİAD üyesi çok sayıda işadamının katılacağı öğrenildi.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit