• resmi ilanlar

3 Aralık! “Sempati değil, empati lütfen!”

2014-12-02 14:00:03

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Özel Eğitim Bölümü öğrencileri, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Bolu Express Gazetesi’ni ziyaret etti ve toplumda engellilere yönelik hassasiyetin yeterince oluşabilmesi için engellilere empatiyle yaklaşılması gerektiğini belirtti.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Özel Eğitim Bölümü öğrencileri, Nurhan Sevinç, Ayşe Turan, Adem Tören ve Sümeyye Ülker, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla gazetemizi ziyaret etti ve engellilerin bu özel gününe dair birbirinden önemli mesajlar verdiler.

AİBÜ’lü bu duyarlı öğrenciler yaptıkları açıklamalarda, “Yaşamınızda, çevrenizde yürüyemeyen, işitemeyen, göremeyen, bazı derslerde güçlük çeken, iletişim kuramayan, tek başına bakımını yapamayan ya da 3 yaşında kendiliğinden okuma yazma öğrenip çevresindekileri sorulara boğan bireylerle karşılaşmışsınızdır mutlaka. Kimine acıdınız, kimine imrendiniz. İşte bu bireyler sizden farklı, özel gereksinimi olan bireylerdir. Özel gereksinimi olan bireylerin kendileri gibi özel bir eğitime ihtiyaçları vardır. Biraz bu eğitimden bahsedelim…

Özel eğitim, özel gereksinimi olan bireylerin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak yetiştirilmiş personel, geliştirilmiş eğitim programları ve yöntemleri ile onların yetersizlik ve özelliklerine uygun ortamlarda sürdürülen eğitimdir. Bu eğitim özel bireylerin kendilerine yetebilmeleri ve toplumla bütünleşebilmeleri için son derece önemlidir. Mümkün olan en erken dönemde gereksinimlere uygun eğitim ortamlarında uygun araç gereçler ve yöntemler kullanarak desteklenmesi, yapabildiklerini en üst seviyede kullanabilmeleri amaçlanır. Bu eğitime erken başlamanın ne kadar önemli olduğu yasalarımızda da vurgulanmıştır: “Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin eğitimine erken yaşta başlanır” maddesiyle bunu açıkça görüyoruz.

Toplumun onlardan beklediği rol ve sorumlulukları yerine getirebilmeleri bu eğitimle mümkündür. Özel eğitimin içinde yer alan kaynaştırma eğitimi bireyin toplumsallaşmasında büyük rol oynar. Anayasamızın 23. Maddesindeki ‘’ Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin eğitimlerini, öncelikle yetersizliği olmayan akranlarıyla birlikte aynı kurumda sürdürmeleri sağlanır.’’ ifadesi yine bu eğitimin gerekliliği ve kaynaştırma eğitimin önemi üzerinde durmaktadır” ifadelerini kullandı.

 

ENGELLİLERE “TORBA YASA” MÜJDESİ

Yeni çıkarılan Torba yasa’ da engellilerin hayatını kolaylaştıracak pek çok düzenlemeler yer aldığını belirten öğrenciler, şunları söyledi: “Bu düzenlemelerin ilki engellilerin sigorta primlerinin ödenmesiyle ilgili. Engelli çalıştıran tüm işverenlere sigorta prim desteği verilecek 50’den fazla çalışanı olan işyerlerinin yüzde 3’ü oranında engelli çalıştırması durumunda devletin sağladığı sigorta prim desteğindeki bu kota kalkacak. Yani devlet, sayısına bakmadan işverenin yanında çalıştırdığı tüm engellilerin sigorta primlerini karşılayacak.

Diğer bir uygulama ise korumalı işyeri teşviki… Devlet, zihinsel engelliler için korumalı işyeri açan kişilere 5 yıl süreyle vergi indirimi, engellilerin maaşlarının belli oranda hazineden karşılanması, sigorta primlerini devletin ödemesi gibi destekler sağlayacak. Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’nde korumalı işyeri açanlar ayrıca ‘‘ bölgesel teşvik’’ de alabilecek.

Özel bireylerin toplumsallaşması, eğitilmesi sadece bu tanımlardan, yasalardan, düzenlemelerden ibaret değildir. Toplum olarak bizlerin de onların farkına varmamız, yaşam alanlarını kısıtlamamamız bu eğitimin ilk adımıdır aslında. Onları gördüğümüzde aklımıza ilk önce farklılıkları değil, her şeyden önce bizler gibi insan oldukları gelmeli. Artık acımaları, imrenmeleri bir kenara bırakıp birey olduklarını hatırlama ve onlarla bütünleşme zamanı.”

AİBÜ’lü duyarlı öğrenciler, engellilere yönelik hassasiyetin toplumda yeterince oluşumuna katkı sağlamasını umdukları, “Sempati değil, empati lütfen!” sloganını aktararak, sözlerini notaladı.

 

 

Haber Merkezi

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit