• resmi ilanlar

Fuhuş dosyası yeniden açıldı

2014-12-04 13:00:11

Bolu İzzet Baysal Yetiştirme Yurdu’ndan kaçan biri 13, diğeri 16 yaşında iki kıza fuhuş yaptırdığı ve fuhuş esnasında mağdurların psikolojilerinin zarar görmediği iddiasıyla Bolu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 9 yıl hapis cezasına çarptırılan İ.S. adlı şahsın cezası az bulununca karar Yargıtay tarafından bozuldu. Olayın olduğu dönemde 13 yaşındaki kızın psikolojisinin bozulmadığına yönelik doktor raporunun tek bir hekim tarafından verilmesini yeterli bulmayan mahkeme, 3 yıllık dosyayı sil baştan incelemeye aldı.

Özel Haber: Ebru EYVAZOĞLU

Cinsel istismar suçlarında gündeme gelen mağdurların psikolojisinin bozulup bozulmamasına yönelik karar, Bolu’da da bir dava dosyasının sil baştan görülmesine neden oldu.

Olaya göre 3 yıl önce 13 yaşındaki G.B. ve 16 yaşındaki G.S. kaldıkları Bolu İzzet Baysal Yetiştirme Yurdu’ndan kaçarak, İ.S. adlı daha önceden tanıştıkları şahısla buluştular. Birlikte Sakarya’ya gezmeye giden kızlar, dönüşte trafik kontrolünde yakalanarak yeniden yurda teslim edildiler. 20 gün sonra iki kız yeniden yurttan kaçarak tekrar İ.S. ile buluştu. İddiaya göre; İ.S., 13 yaşındaki G.B ile cinsel ilişkiye girdi. Ardından da arkadaşları olan İ.Ö., İ.Y. ve E.U. ile birlikte olmaları teklifinde bulundu. Kızlara böylece para karşılığı zorla fuhuş yaptırılmaya başlandı.

1 ay boyunca otomobilde yatıp kalktıklarını ve anlaştıkları adamlarla ormanlık alanda ilişkiye girmek için zorlandıklarını söyleyen kızların iddiasına göre, Kaynaşlı’da bulunan çeşitli tesislerde de İ.S. aracılığıyla fuhuş yapmaya başladılar.

İ.S. tarafından tanıştırılan A.D. adlı şahısla birlikte olmak üzere evine giden 13 yaşındaki G.B., şahısa Bolu İzzet Baysal Yetiştirme Yurdu’ndan kaçtığını, ve zorla fuhuşa teşvik edildiğini anlattı. Ayrıca M.T. adlı bir tanıdığının telefon numarasını vererek, A.D.’den kendisine yardımcı olmasını istedi. A.D. kızın verdiği telefon numarasını aradıktan sonra durumu anlattı ve kızların Kaynaşlı’da bulunduğunu söyledi. M.T. de Yetiştirme Yurdu Müdürünü arayarak kaçak kızların durumu hakkında bilgi verdi.

Bunun üzerine yapılan aramada kızlar Kaynaşlı’da Jandarmaya yakalandılar. İ.S.’nin kendilerine zorla fuhuş yaptırdığını söyleyen G.B. ve G.S., yeniden yurda teslim edildiler. 15 yaşından küçük kıza cinsel istismar, fuhuşa aracılık etme ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma gibi suçlardan hakim karşısına çıkan İ.S., mağdurların psikolojilerinin zarar görmediği gerekçesiyle de 9 yıl hapis cezası ile cezalandırıldı.

Kaynaşlı’da yakalanan G.B. ve G.S. adlı kızlar ise Düzce’de de benzer bir dava açtılar. İki davanın eş zamanlı yürüdüğü anlaşılınca da iki dava dosyasının birleştirilmesine karar verildi. Dava dosyalarının birleştirilmesi için inceleme başlatılırken, olay döneminde henüz 13 yaşında olan G.B.’nin ruh sağlığının bozulmadığına yönelik raporun tek bir hekim tarafından verilmesinin yeterli olmadığı belirtildi. Olayın olduğu dönemde psikolojik incelemenin yapılmadığı ifade edilerek, 2012 yılında Adli Tıp Kurumu tarafından cinsel istismar nedeniyle ruh sağlığının bozulmuş olduğu raporuna da dayanılarak Yargıtay tarafından İ.S.’ye verilen ceza bozuldu.

“NE OLUR BANA BİR ŞANS VERİN” DİYE MAHKEMEYE YALVARDI

Yeniden yargılanmaya başlayan İ.S. Bolu Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada tutuksuz yargılanmasını talep ederek, “Ben bir şey yapmadım. Milletin pisliği üzerime kaldı. Adalete bırakıyorum. 3 yıldır cezaevindeyim. Beni serbest bırakın. İsterseniz Karakolun önünde yatıp kalkarım. Tüm duruşmalara katılırım. Ama çıkmak istiyorum. Ne olur bana bir şans verin” dedi.

 

Mahkeme dosyaların birleştirilmesi için davayı ileri bir tarihe ertelerken, mahkeme İ.S.’nin talebini reddetti ve tutukluluk halinin devamına karar verdi. 

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • Gulcin  (30.08.2019 00:47:50)

  Allah bildiği gibi yapsın onları

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit