• resmi ilanlar

Türk Kızılayı yardımlarda hız kesmedi

2015-01-02 15:00:01

Türk Kızılayı Batı Karadeniz Lojistik ve Afet Yönetim Merkezi, geçen yıl sorumluluk sahasındaki Sakarya, Düzce, Bolu, Zonguldak, Bartın, Karabük ve Sinop'ta çoğunluğu yangınlardan oluşan, 157 kişinin etkilendiği 38 olay sonrasında ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırdı.

Türk Kızılayı Batı Karadeniz Lojistik ve Afet Yönetim Merkezi Müdürü Mustafa Yılmaz, yaptığı açıklamada, doğal afetlerin Türkiye'nin gerçeği olduğunu, Türk milletinin afetlerle yaşamayı ve mücadeleyi öğrenmesi gerektiğini söyledi.

"Afet, önceden hazırlıklı olunması gereken bir durum" diyen Yılmaz, "Hazırlıksız yakalanmamak gerekir. Bizim gibi sivil toplum örgütleri ve devletin yetkili kurumları afetlere karşı gereken hazırlıkları yapıyor. En önemlisi insanın birey olarak kendisini afete hazırlamasıdır. Kurumların hazırlıkları insanların mağduriyetleri için ama insanlar mağdur durumda kalmamak için önceden hazırlık yapabilir. 'Bir afet olduğunda neler yapabilirim?' noktasından hareket ederek önlem alabilirler" şeklinde konuştu.

"2014'TE 2013'E GÖRE DAHA AZ OLAYA MÜDAHALE ETTİK"

Yılmaz, geçen yıla göre daha az daha az afet yaşadıklarını, bunun da mutluluk verici olduğunu anlattı.

"2014'te 38 olaya müdahale ettik" diyen Yılmaz, şunları kaydetti: "Geçtiğimiz yıllarda bu rakam daha fazlaydı. İnşallah bundan sonra daha da azalır. Toplamda 157 kişiye 42 bin lira değerinde yardım malzemesi verdik. Afetlere müdahalede sorunumuz yok. Küçük çaplı yangınlar bizim için çok büyük külfet getirmiyor. Allah büyük afetlerden korusun. Vatandaşlarımıza en kısa zamanda ulaşıp mağduriyetlerini gidermeye çalışıyoruz. 2014 yılını bu şekilde tamamladık. İnşallah 2015'te afetsiz günler yaşarız.

Türk Kızılayı olarak sadece afet durumlarında müdahale etmiyoruz. İmkanı olmayan vatandaşlar müracaat ettiğinde de onlara yardımda bulunuluyor. Türk Kızılayı, sosyal yardımların parçası, buna devam edeceğiz."

Yılmaz, lojistik merkezinin afetlere karşı hazır tutulduğuna dikkati çekerek, "Bölgemizde Sakarya, Düzce, Bolu, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu ve Sinop var. Bu illerdeki afetlerden sorumluyuz. Kızılay olarak afetlerdeki beslenme hizmetlerini üstleniyoruz. Ana görevimiz beslenme hizmetlerinde bulunmak. Depolarımızda çadır, battaniye, mutfak seti ve yatak var. Biz bunlara 'temel afet malzemesi' diyoruz. Olası afete karşı hazır durumdayız" değerlendirmesinde bulundu.

AA

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit