• resmi ilanlar

Biz Çinlilerden yeteneksiz miyiz?

2015-05-04 14:00:09

Cumhuriyet Halk Partisi Bolu Milletvekili adayları Tanju Özcan ve Yusuf Renkli Bolu’daki muhtarlarla bir araya geldi. Muhtarlara seslenen Tanju Özcan, “Çin gibi üreten ülke olalım. Biz Çinlilerden yeteneksiz miyiz? Üreterek büyüyeceğiz, büyürken gelir elde edeceğiz ve bunu hakça bölüşeceğiz” dedi.

Muhtarlara seslenen Cumhuriyet Halk Partisi Bolu Milletvekili adayları Tanju Özcan ve Yusuf Renkli, parti tüzüğünü anlattılar. Muhtarlar Derneği, Merkez Mahalle Muhtarları Derneği ile Bolu Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği üyeleri ile bir araya gelen CHP’li adaylar, iktidara gelmeleri halinde yapacaklarını anlattılar.

Programda konuşan Cumhuriyet Halk Partisi mevcut Milletvekili ve 1.sıra milletvekili adayı Tanju Özcan; “Benim diğer siyasilerden bir farkım var. Bütün muhtarların cep numaraları bende kayıtlıdır, bu vesileyle görmüş oldum ki muhtarlarımızın %90’nında da benim cep numaram kayıtlıymış.  Zaman içerisinde aşağı yukarı herkesle sık sık görüştük. Burada hep mahalle hem de köy muhtarlarımızla buluştuk sağ olsunlar davet ettiğimiz bütün muhtarlarımızın neredeyse tamamı katılmış. Hepinize bu yoğun ilgi ve alakanızdan dolayı teşekkür ediyorum. Değerli konuklar şimdi bu seçim sürecine 34 gün kaldı. 34 gün sonra Allah nasip ederse sandık başına gideceğiz ve oylarımızı kullanacağız. Bu seçimin iki önemli farkı var bir tanesi çok yorulmuş bir hükümet var karşımızda. 3 dönemini doldurmuş bir hükümet ve bu yorgunlukla daha çok hata yapar hale gelmiş bir hükümet var karşımızda. O yüzden diyoruz ki biz bu hükümetin bu dönem dinlendirilmesinde fayda var. Hatta gittiğimiz yerlerde anlatıyorum sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ne diyor 3 dönemini dolduran bir dönem dinlensin gelsin diyor. Biz Sayın Erdoğan’ı bugüne kadar hep eleştirdik ama doğru söylediği sözünde arkasında duruyoruz. Burada haklı, 3 dönemini dolduran dinlenip gelsin. Bu dönem hükümet dinlensin” diye konuştu.

“AÇ AİLE BIRAKMAYACAĞIZ”

Partisinin seçim bildirgesinden de bahseden Özcan şöyle konuştu: Hükümeti dinlendireceğiz peki yerine kim hükümet olarak seçeceğiz. Bu sorunun cevabı aslında çok basit. Bu dönem CHP olarak iktidara ne kadar hazır olduğumuzu söylemlerimizden fark etmişsinizdir. Önceden biz ne yapıyorduk, sizlerde eleştiriyordunuz bazen, yol gösteriyordunuz abi olarak, CHP olarak siz hep eleştiri de bulunuyorsunuz ama hiç yapacaklarınızdan bahsetmiyorsunuz diyordunuz. Tamam eleştiri olarak söylemleriniz doğru ama köylü için ne yapacaksınız emekli için ne yapacaksınız asgari ücretli için işsiz genç için ne yapacaksınız bir de bunları söyle diyordunuz hatırlıyor musunuz? İşte bizde bu dönem bu eleştirilerden dersimizi alarak bu yola çıktık. Artık şundan bahsetmiyoruz hükümetin yolsuzluğuyla falan, bu ülkede yapılan hırsızlıklardan falan bahsetmiyoruz. Sizler bunları biliyorsunuz. Bu ülkede bu hükümet teröristlerle görüşüyor aman ha bu işin sonu iyi değil bu ülke bölünmeye doğru gidiyor demiyoruz bunu zaten biliyor ve görüyorsunuz. Bu dönem ne diyoruz biz emekli ile ilgili, değerli emekli büyüğü bak CHP iktidarında en düşük emekli maaşı 1500 tl olacak ve ramazan ile kurban bayramlarında birer maaş ikramiye sözü veriyoruz. Köylümüze ne diyoruz, değerli köylüm biz ucuza mazotu uçak sahiplerine yat sahiplerine vermeyeceğiz, 1.5 liradan mazotu tarlasını sürmek isteyen köylümüze vereceğiz. Taban fiyat uygulamasına ciddi anlamda geçiyoruz. Bir yıl önceden taban fiyatları açıklayacağız. Ne ekerseniz ne kazanacaksınız bunun hesabını 1 yıl önceden yapabileceksiniz. Asgari ücretlimize dedik ki asgari ücret 1500 TL olacak, olmalıdır da. Devlet istatistik enstitüsü diyor ki açlık sınırı 1500 lira. Yani bir haneye 1500 liradan az para giriyorsa bu hane açtır diyor. Bizde asgari ücreti 1500 liraya çıkaracağız derken bunu söylüyoruz. Aç aile bırakmayacağız. Bugün Türkiye’de 486 bin insanın icra borcundan dolayı hakkında tutuklama kararı çıkmış. % 90’ı bankalara borçlu. Türk kanunlarına göre tefecilik suç ama bankalar yapınca yasal oluyor.  Bankalara tefecilik yaptırmayacağız. Biz diyoruz ki elimizdeki yasalar yapmamıza imkan veriyor biz bu faizlerin en az %80’ini seçimden hemen sonra sileceğiz. Geri kalan kısmının da yapılandırılmasını sağlayacağız. Vatandaşı bankacılara ezdirmeyiz.”

“800 BİN İNSANA HER YIL YENİ İŞ VAAD EDİYORUZ”

Milletvekili adayı Tanju Özcan konuşmasını şu ifadelerle sonlandırdı: “CHP olarak diyoruz ki biz bu hükümet gibi tüketen bir modeli benimsemiyoruz. Biz üreteceğiz, köylüye ucuz mazot vermemizin temeli köylü tarlasını eksin üretsin ve bunun elinde kalmayacağının garantisini de devlet olarak biz verelim. Fabrikalar açacağız bu ülkede işçiler çalışsın, insanlar çalışsın evine ekmek getirsin. Çin gibi üreten ülke olalım. Biz Çinlilerden yeteneksiz miyiz? Üreterek büyüyeceğiz, büyürken gelir elde edeceğiz ve bunu hakça bölüşeceğiz. Bu anlayıştayız. Ak Partiden önemli farkımız bu. Muhalefet partisi olarak her gün benim kapıma 10 kişi iş için geliyor. Yeni işyerleri açılmazsa yeni fabrikalar kurulmazsa çocuklar nasıl iş bulacak. 6 milyon tane işsiz var. Davutoğlu geçen 3 saat konuştu 6 milyon işsizin işsizliğine nasıl çare bulacağı ile ilgili bir şey söylemedi, 3 saat konuştu köylüyle ilgili tek bir cümle yok, emekliyle ilgili tek bir cümle yo, küçük esnafla ilgili tek bir cümle yok. Ama bizim beyannamemize baktığınızda emekli var köylü var küçük esnaf var, işsizlik sorununa el atıyoruz, 800 bin insana her yıl yeni iş bulmayı vaad ediyoruz diyebiliyoruz. İşte bizim farkımız bu.”

Programda bir konuşma da CHP Bolu 2. Sıra Milletvekili Adayı Yusuf Renkli yaptı. Renkli, kendini tanıtarak başladığı konuşmasına şöyle devam etti: “Ben de siyasi atmosferde seçim bölgem olduğu için Gerede’ye bakıyorum. Gerede 3 dönem milletvekili göndermiş bir ilçedir. Ancak nüfusuna bakıldığında 30 binden 25 bine düşmüş bir ilçe. Fabrikaları toplatılmış ve geriye hiçbir fabrika açılmamış. Diğer vekil Fehmi Küpçü, bu dönem içinde sadece düğün ve cenazelere gelmiş. Vatandaşın içine girmemiş. Bizim vekilimiz Tanju Özcan ise 35-40 kere Gerede’ye gelerek, tabakhane ve esnafın derdini dinlemiş. 2012 yılının başlarında patronlarla işçiler arasında çıkan krizde işçilerin yanında olarak haklarını sonuna kadar almalarını sağladı. Ben Bolumuzun böyle bir milletvekili olduğu için gurur duyuyoruz. Her yerde yüzümüzü ağartmıştır. Seçim çalışması için Gerede’ye gittiğimiz zaman hiç kimse bize “siz seçimden seçime geliyorsunuz” diyemiyor. Çünkü 35-40 kere Gerede’de bulundu. Geçen gün Dörtdivan’da program yaptık, saymışlar ve 87’nci kez Dörtdivan’a gitmiş vekilimiz Tanju Özcan. Dolayısıyla bize Tanju Özcanlar gibi milletvekilleri lazımdır. Ankara’daki yöneticiler Bolu’nun sorunları bilmezlerdi. Bolu’ya aracı olunması lazımdır. Bu da kimdir? Milletvekilleridir. Milletvekili orada bizim ilimizin ilçelerimizin derdini anlatırsa ancak oradan bir çözüm yolu gelebilir. Fakat şuandaki Ak Parti milletvekilleri bunu yapmıyor. Yapılan hiç bir şey yok. Tanju Bey devreye giriyor sorunları dile getiriyor ama elinde yetki olmadığı için çözüm yolunda da AKP’nin engelleriyle karşı karşıya kalıyor.”

“TANJU ÖZCAN’I YALNIZ GÖNDERMEYİN”

Muhtarlardan destek isteyen Yusuf Renkli konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Bu nedene biz bu sefer partimizin iktidara geleceğini inanıyorum. Şuandaki atmosferde de öyle gözüküyor.  Zaten iktidara hazır parti bizim partimizdir. Ankara Tanju Özcan’ı yalnız göndermeyin. En azından yanında bende olursam memleketimiz için daha faydalı olacağına inanıyorum. Orada masaya yumruğumuzu vururuz ve Bolumuzun hakkını sonuna kadar savunmaya devam ederiz.”

 

Haber Merkezi 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit