• resmi ilanlar

Et işleme tesisleri ve kasaplara denetim

2015-05-05 12:00:05

Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü kırmızı et parçalama tesisleri, kırmızı et işleme tesisleri ve kasaplarda denetim yaptı. Denetime tabi tutulan üretim yerlerinin Türk Gıda Kodeksi Gıda Hijyeni Yönetmeliği esaslarına göre üretim yapıp yapmadıkları incelendi.

Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde görevli Gıda Kontrolörleri Veteriner Hekim Alp Giray Altınok ve Gıda Mühendisi Mustafa Kayahan tarafından İl Merkezinde ve İlçelerde bulunan kırmızı et parçalama tesisleri, kırmızı et işleme tesisleri ve kasaplarda denetim yapıldı.

Nisan ayında Bolu’da faaliyet gösteren 43 işletme denetlenirken, 5 işletmeye eksikliklerin giderilmesi için süre verildi. Ayrıca bu işletmelerden 2 tanesine 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu gereğince cezai işlem uygulandı.

Denetime tabi tutulan üretim yerlerinin Türk Gıda Kodeksi Gıda Hijyeni Yönetmeliği esaslarına göre üretim yapıp yapmadıkları incelendi. İşletmelerin ürettikleri ürünlerden numuneler alınarak söz konusu gıda maddelerinin Türk Gıda Kodeksine uygun olup olmadıkları kontrol edildi.

Yapılan denetimlerde 13.02.2015 tarihinde yürürlüğe giren  Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliği hakkında işletmecilere bilgi verildi. Tebliğ gereği perakende satış yerlerinde dökme olarak tavuk ürünlerinin satışının yapılamayacağı, kıyma, hazırlanmış kırmızı et ve kanatlı eti karışımlarının (köfte, baharatlı et ve tavuk vb.) ancak tüketicinin talebi üzerine anında hazırlanıp satışa sunulabileceği, çiğ kanatlı etleri hazır ambalajlı olarak ve ambalaj bütünlüğü bozulmadan piyasaya arz edilip perakendeci tarafından satılabileceği konularında satış yerleri uyarıldı.

 

Haber Merkezi 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit