• resmi ilanlar

GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN

2015-05-19 13:00:15

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Anıt Park Atatürk heykeli önüne çelenk koyma töreni ile başladı. Atatürk anıtına çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’ndan sonra Bolu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Yahya Şahan günün anlam ve önemini belirten bir konuşma gerçekleştirdi.

Saat 10.00’da başlayan çelenk koyma töreninde Vali Yardımcısı Abidin Ünsal, Rektör Hayri Coşkun, Belediye Başkan Vekili Emine Davarcıoğlu, parti İl temsilcileri, milletvekilleri, milletvekili adayları ve vatandaşlar katılırken Resmi tören, Bolu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunulmasıyla başladı. Ardından saygı duruşu ve bando takımı eşliğinde İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Bolu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Yahya Şahan günün anlam ve önemini belirten bir konuşma gerçekleştirdi. Yahya Şahan’ın konuşmasından sonra Atatürk Anıtı’nda sona eren törenle, kutlamalar Kent Meydanı’nda yapılan Halk Oyunları ve sergi açılışıyla devam etti.

“19 MAYIS, ÇARENİN ANCAK MİLLETTE BULUNDUĞUNU ANLAMANIN GÖSTERGESİDİR”

Günün anlam ve önemini anlatmak için kürsüye çıkan Bolu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Yahya Şahan, “Bugün Mustafa Kemal’in Samsun’da meşalesini tutuşturduğu Kurtuluş savaşının başlangıcının 96’ncı yılı. 96 yıl önce Türk devletinin kurucusu ulu önder Atatürk’ün Anadolu topraklarına ayak bastığı gündür. Tarihimizin dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs 1919'un 96’nci yıldönümüne ulaşmanın, mutluluk, coşku ve heyecanı içerisindeyiz. 19 Mayıs, milletimizin kendisine vurulmak istenen esaret zincirlerini parçalayıp atma kararlılığının ilk kıvılcımıdır. 19 Mayıs aynı zamanda millete olan inancın adıdır. 19 Mayıs çarenin ancak millette bulunduğunu anlamanın ve çareyi millette aramanın anlamlı göstergesidir” dedi

“VATAN VE BAYRAK SEVGİSİNİN, SAVAŞIN KAZANILMASINDA SAYISAL GÜÇTEN DAHA ÜSTÜN OLDUĞU GÖRÜLMÜŞTÜR”

Şahan, “Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919'da Samsun’dan başlattığı özgürlük hareketi, tüm yurda yayılmış, milletimizin azim ve kararlılığıyla birleşerek giriştiği milli mücadele sonucunda zaferle taçlandırılmıştır. Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları, birlikte attıkları her adımda milletten güç ve destek almış Milli mücadelenin her safhasında en temel ve vazgeçilmez unsur, "Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir" ilkesi olmuştur.  Atatürk zaferden sonra: "Gerçek ve zor savaş şimdi başlıyor. Silahıyla olduğu gibi kafasıyla da savaşmak zorunda olan ulusumuzun, birincisinde gösterdiği gücü, ikincisinde de göstereceğine hiç şüphem yoktur. Bu yeni savaş, aydınlığın karanlığa savaşıdır. Bu yeni savaş bilginin cehalete karşı savaşıdır. İnsanlarımızın aydınlanmasına yönelik değişimlerin savaşıdır." Türk Milleti, 19 Mayıs'tan başlayarak onurlu mücadelesiyle haklılığını ispatlamış, Vatan ve Bayrak sevgisinin, savaşın kazanılmasında sayısal güçten daha üstün olduğunu göstermiştir.  Milletimizin kararlılığı ve Atatürk’ün eşsiz dehasının birleşmesiyle zaferle sonuçlandırılan Kurtuluş Savaşı, Cumhuriyet'in ilanının, yeni Türk Devleti’nin tarih sahnesinde güçlü biçimde yerini almasının yolunu da açmıştır” şeklinde konuştu.

 

Haber Merkezi

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit