• resmi ilanlar

Artık borular patlamayacak

2015-07-31 11:00:12

Çelik boru hattı için ihale süreci tamamlandı. İlk kazım işlemleri 1 ay içinde gerçekleşecek olan çalışmalar sonrası Bolu, yeni içme suyu boru hattına 4 ay sonra kavuşacak.

Bolu’da su borusu patlamalarını sona erdirecek yeni içme suyu boru hattı için ihale süreci tamamlandı. Bolu Belediyesi’nin girişimiyle 2015 yılı Yatırım Programı’na alınan ve jet ödenek tahsis edilen projede Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nce başlatılan ihale süreci de aynı hızla gerçekleştirildi. Bolu Gölköy ile Temiz Su Arıtma Tesisi arasına 10 bin 800 metrelik yeni çelik ishale hattı döşenmesini öngören ihale, 30 Temmuz’da sonuçlandı. İhaleyi, 8 milyon 816 bin TL bedelle Haşlak İnşaat kazandı. Firma, yer teslimi ve benzeri bürokratik işlemlerin tamamlanmasının ardından 1 ay içerisinde ilk kazmayı vuracak. DSİ tarafından yapılacak yeni içme suyu boru hattı projesinin ihale bedeli Kalkınma Bakanlığı’nca tahsis edilen Yatırımları Hızlandırma Ödeneğinden karşılanacak.

‘’Boluluların mağduriyeti en kısa sürede giderilecek’’

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, boru hattı yatırımı hiç ortada yokken 2015 yatırım programına aldırdıklarını, Boluluların mağduriyetini en kısa sürede giderebilmek için projenin her sürecini ısrarla ve hızlı bir şekilde yönettiklerini anımsatarak, boru hattının döşenmesinde de işin takipçisi olacaklarını söyledi. Yılmaz, ilk kazma vurulduktan sonra 3 ay içerisinde yeni hattı hizmete açmayı planladıklarını kaydetti. Başkan Yılmaz’ın konuya ilişkin açıklaması şöyle: “Bolu halkı için gece gündüz demeden çalışıyoruz. Bilindiği gibi tamamen Belediyemizin sorumluluğunda olmamasına rağmen su borusu patlamaları sorunu, Bolu Belediyesi’nin bir hatasıymış gibi yansıtılmıştı. Biz bu suçlamalara karşılık vermek yerine zamanımızı ve mesaimizi sorunun çözümüne harcadık. Yatırım programında olmamasına rağmen büyük uğraşlarla yeni içme suyu boru hattını Kalkınma Bakanlığı 2015 Yılı Yatırım Programı’na dahil ettik. Bunu da plan oluştuktan sonra ısrarlı çabamız ve girişimlerimizle yaptık.

Konuyu yakından takip ettik ve yatırım programına alındıktan sonra bir hafta içinde projemiz Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’ne verilen talimatla Yatırımları Hızlandırma Ödeneği’ne dahil edildi. Bütün engelleri aşarak, jet ödeneği alabildik. İhale süreci de DSİ nezdindeki girişimlerimizle hemen başlatıldı. Tabi bütün bunları AK Parti’nin sorun çözücü duruşuyla, yerel yönetimlere verdiği önemle gerçekleştirebildik. Bugün Bolu halkına projemizde ihale sürecinin de dün itibariyle tamamlandığı müjdesini vermek isterim. Bolu’nun yeni içme suyu boru hattı işi DSİ tarafından ihale edilmiştir ve çelik borularla döşenecek yeni hattın yapımına önümüzdeki günlerde başlanacaktır. Yeni içme suyu boru hattının güzergâhını da değiştirdik. Yeni güzergâhı ince hesaplarla belirledik. Proje kapsamında Gölköy ile Temiz Su Arıtma Tesisi arasında 10 bin 800 metrelik yeni çelik ishale hattı döşenecektir. Ve içme suyu hattı Bolu halkı için artık bir tehlike olmaktan çıkacaktır.’’

İlk kazma vurulduktan sonra 3 ay içinde tamamlanacak

Çalışmaların takipçisi olduklarını açıklayan Yılmaz, ‘’Gerek ihaleyi alan firmaya gerekse Bolu halkına bildirmek isteriz. Belediye olarak işi alan müteahhitte daha kısa sürede tamamlayabilmesi için gerekli yardımları sağlayacağız, proje başarıyla tamamlanana kadar da işin takipçisi olacağız. Yer teslimi ve benzeri bürokratik aşamaları en kısa sürede geçerek çelik boru hattının yapımına başlanmasını sağlayacağız. Bir ay içerisinde ilk kazmayı vuracağız ve ardından da 3 ay içinde Bolu’yu yeni içme suyu hattına kavuşturmuş olacağız.  Kış gelmeden yeni hattı tamamlamayı planlıyoruz’’ dedi.

’Patlamalara neden olan eski CTP boru hattını ise kaderine terk etmeyeceğiz’’

Yatırımı Bolu için kullanmaya devam edeceklerini söyleyen Yılmaz, eski hattı artezyen ve yağmur sularının Büyüksu’ya taşınmasında geri dönüş yolu olarak kullanacaklarını açıkladı. ‘’Patlamalara neden olan eski CTP boru hattını ise kaderine terk etmeyeceğiz’’ diyen Yılmaz, ‘’Mevcut yatırım da böylelikle Bolu halkına hizmete devam etmiş olacak. Ancak artık bu hatta patlama yaşanmayacak. Bunun güvencesini de Belediye Başkanınız olarak, Alaaddin Yılmaz olarak veriyorum. Yeni içme suyu hattımızın şimdiden Bolululara hayırlı olmasını diliyorum’’ şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

 

 

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • Gercekler  (31.07.2015 20:44:03)

  Ey alaaddin ctp boru aynı guzergaha kac kere dosendi bir kere kazdınız kapattınız sonra aynı yeri bir kez daha kazıp ikinci kez ctp borusu dosenirken neden 2 kez aynı yolu acıp kapattın buna cevap verebilecek misin bir sorum daha bu su arıtma tesisi golkoye kurulamaz mıydı su oradan boluya temiz temiz gelseydi ya cevap verebilecek misin

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit