• resmi ilanlar

Dünya, İslam'ı Bolu'da öğrenecek

2015-08-02 11:00:04

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Diyanet İşleri Başkanlığı ile beraber yaptıkları Din Eğitim Merkezi hakkında basın mensuplarını bilgilendirdi. Yılmaz, Bolu'da yaklaşık 200 dönümlük arazi üzerine yapılacak olan Din Eğitim Merkezi'nin dünyanın en önemli din eğitim yerlerinden biri olacağına dikkat çekti.

Türkiye’de bulunan yetişmiş din adamlarının büyük bölümünün Bolu’da bulunan Din eğitim merkezinde eğitim aldığına değinen Yılmaz, “Bolu için çok önemli bir çalışma ise Din Eğitim Merkezi gelecek. Din Eğitim Merkezi Diyanet İşleri Başkanlığı’nca ilk defa Bolu’da kurulmuş. Tek Din Eğitim Merkezi Bolu’da. Din adamlarının tamamı Bolu’da eğitim görmüşler. Şu anki Diyanet İşleri Başkanımız da Bolu’da eğitim görmüş” dedi.

Gerede’deki müftülük binasının açılmasında Diyanet İşleri Başkanlığı ve yetkilileri ile aralarında geçen görüşmeden de bahseden Yılmaz, “Biz Amerika’da Washington’da 87 dönümlük bir alandı. Amerika’ya gittiğimizde o alanın biraz orman içerisinde kalması dolayısıyla satılıp şehir merkezinden bir yer satın almaya çalışıyorlardı. Baktık ki bu doğru değil. Ben Amerika’da Cuma namazını kıldım. Oradaki insanlarımız ile görüştüm. Bilgileri aldıktan sonra hem Başbakanımız ile hem Cumhurbaşkanımız ile Hem Diyanet İşleri Başkanlığı’nın tamamı ile görüşmede oranın satılmaması gerektiğinin orada daha ciddi merkez kurulması ifadelerim olmuştu. Şu an Dünyanın çok ciddi Din Eğitim Merkezi orada kuruldu. Tekrar gidip görme imkânımız olmadı. Bundan dolayı Diyanet İşleri Başkanı’nın kendisine teşekkür ettim” ifadesini kullandı.

Yılmaz, Bolu’da bulunan ve yıllarca Türkiye’ye ve İslam dünyasına hizmet eden Din Eğitim Merkezi’nin artık çok eski, demode ve işlevsel olmaması dolayısıyla Bolu’da Bolu’ya yakışır bir yer kurulmasını Diyanet İşleri Başkanlığı yetkililerine aktardığını ifade ederek, “50 dönüm bir yer bulabilirseniz önemli bir yer yaparız dediler. Size 150 dönüm yer versek nasıl yaparsınız dedi. O zaman dünya çapında yaparız dediler. Şu an 187 dönüm tahsis edilen yer ilerleyen zamanda 200 dönümü aşacak. Yani Beledi imar paftalarına işlendiği yer ve şu an Diyanet İşleri Başkanlığı çok ciddi olarak çalışmaya başladı” diye konuştu.

Yılmaz, şu anda proje aşamasında olan çalışmanın beton malzemesini belediye olarak karşılama sözü verdiklerini de sözlerine ekledi.

Devlet, Şehit Cenazesinde En Üst Düzeyde Temsil Edildi

Diğer taraftan, Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde uğradığı silahlı saldırı şehit olan Ziya Sarpkaya’nın cenaze töreni hakkındaki görüşlerine de yer veren Yılmaz, “Bulunduğumuz bölge coğrafya itibari ile sıkıntılı coğrafyadayız.  Şehit kanları ile sulanmış bir coğrafyadayız ve şehitlerimizde bildiğiniz gibi her gün devam ediyor. Bu tamamen bizimle ilgili bir savaş. Birde yıllardır süren bir terör örgütü ile mücadele halindeyiz. Aynı bölgede olması sebebi ile birbirini tetikleyerek her an ülkemizi sıkıntıya sokan bir yapı içerisindeyiz. En son bölgemizden de bir şehidimiz oldu. O şehidin cenaze namazını kılmaya Diyanet İşleri Başkanımız da geldi. Hemen namazdan çıkarken koluna girdim. Hoş geldiniz nasılsınız dedim. En azından şehidimize gösterdiği duyarlılıktan dolayı kendisine teşekkür ettim. Hemen de dedim ki Din Eğitim Merkezi çalışmaları nasıl gidiyor dedim. Son hızı ile gidiyor dedi. Eğer orası buraya kurulursa Türkiye çapında olmayacak. Biraz balkanları da içine alacak çok ciddi bir merkez kurulacağını ifade ettiler. O merkez de buraya gelirse bu bölge herhalde Bolu’nun selfie yeri olacak. Bolu’nun geleceği ile ilgili çalışmaları hep beraber yürütüyoruz. Yürütürken de her bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda ö bölgenin muhtarı bize çok ciddi destek veriyor.  Bir ara böyle bir çalışmayı Düzce’de yapsak herhalde topuğumuzdan vururlar demiştik. Burada değil engel olmak destek olmak için gayret gösteren halk var. Bu halkımıza şükranlarımızı ifade ettiğimiz gibi onlara hizmet konusunda da çok daha fazla gayret etmemiz gerektiğinin bilincinde olduğumuzu ifade ediyorum” dedi.

 

Haber Merkezi 

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • ADANA  (02.08.2015 17:33:46)

  SAYIN BELEDİYE BAŞKANIM SİZİ TEPRİK EDERİM.

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit