• resmi ilanlar

CHP'de kıyamet koptu

2015-08-18 11:00:16

CHP'de iptal edilen delege seçimleri büyük bir tartışmayı beraberinde getirdi. Seçimi iptal eden CHP Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Yıkılmaz, seçimde il yönetiminden bir görevlinin olmasını üyelerin iradelerine müdahale olarak değerlendirirken, il yönetimi adına orada bulunan Mehmet Özdemir, seçimde bulunan gözlemciler nedeniyle üyeleri yönlendiremeyeceğini anlayan CHP Milletvekili Tanju Özcan ve Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Yıkılmaz'ın seçimi iptal ettiğini iddia etti.

Haber: Ebru EYVAZOĞLU

Cumhuriyet Halk Partisi’nin iptal edilen delege seçimleri partide kıyameti kopardı. CHP Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Yıkılmaz tarafından iptal edilen seçimler sonrası, Hüseyin Yıkılmaz İl Teşkilatını suçlamıştı. Yıkılmaz il yöneticilerinin seçimin yapılacağı sandığın giriş kısmında beklemelerini, üyelerin iradelerine müdahale olarak değerlendirmişti.

Daha önce açıklanan takvime göre yaklaşık CHP Merkez İlçede bulunan yaklaşık 150 mahalle ve köy delegesinin seçimleri, Pazartesi günü CHP örgüt binasında yapılması planlanmıştı. Ancak seçim günü partide yaşanan tartışmalar üzerine olaya el koyan CHP Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Yıkılmaz, Tüzük’ten aldığı yetkiyi kullanarak delege seçimlerini ileri bir tarihte yapılacağını belirterek seçimleri iptal etti.

Delege seçimlerinde gözlemci olarak yer alan Mehmet Özdemir ise, Hüseyin Yıkılmaz ve CHP Milletvekili Tanju Özcan’ın delege seçimlerini istedikleri gibi yönlendiremeyince iptal ettiklerini iddia etti. Mehmet Özdemir seçimde gözlemcilerin yanı sıra kendisinin de İl teşkilatı üyesi ve delege olarak orda bulunduğunu belirtti ve “Seçimlerde yer alan gözlemciler, Merkez İlçeyi rahatsız etti. Gözlemcilerin olduğu bir ortamda seçimleri istedikleri gibi yönetemeyeceklerini anladılar. CHP Milletvekili Tanju Özcan ve Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Yıkılmaz bu yüzden seçimleri iptal ettiler” dedi.

 

Gizli oy açık tasnif sistemi uygulanacak olmasına rağmen seçim yapılacak odada oy kullanmak için gizli bir bölüm ayrılmadığını, gelen delegelerin açık şekilde oy kullanmalarını istediklerini söyleyen Özdemir, “Gelen delegeleri açık şekilde oy kullanmaya, böylece oyları yönlendirmeyi amaçladılar. Ben de İl Teşkilatı üyesi olarak, hem başkan yardımcısı hem de delege belirleyecek üye olarak görevimi yaptım. İl Teşkilatının görev ve yetkilerini tam kullanmak istemesi Merkez İlçeyi rahatsız etti. Gözlemcilerin de olduğu bir ortamda seçimi yönlendiremeyince iptal ettiklerini açıkladılar” dedi. 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit