• resmi ilanlar

Deri sanayisindeki işçiler unutulmadı

2015-08-18 11:00:05

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, deri sanayisinde çalışan işçilere her dört yıl için bir yıl yıpranma payı verilerek, erken emekliliğe hak kazanmalarına dair Kanun Teklifini TBMM'ye sunduğunu açıkladı.

Ülkemizin ham deri işleme konusunda gerek Avrupa’da gerekse de dünyada en üst sıralarda olduğuna değinen Tanju Özcan, dericiliğin ülkemizde en önemli 10 sektör arasında yer aldığını gerekçe sunarak Meclise Kanun Teklifinde bulunduğunu açıkladı.

''Gerede nüfusunun yarısı dericilik sektöründe''

Ülkemiz adına bu kadar öneme sahip, 13 ayrı bölgede irili ufaklı 1000’e yakın tabakhanede binlerce işçinin çalıştığı dericilik sektörüne devletin maalesef yeterince önem vermediğini, adeta bu sektörü başıboş bıraktığını bildiren Özcan, seçim bölgesi olan Bolu İli Gerede İlçesinde nüfusun yarısı olan yaklaşık 15.000 vatandaşın doğrudan veya dolaylı yoldan dericilik sektöründen geçimini sağladığını kaydetti.

Gerede İlçesinde ve Türkiye'de değişik yerlerindeki deri işletmelerinde çok zor şartlar altında çalışarak yaşamlarını sürdürmeye çalışan deri işçilerinin birçok sorunun olduğuna değinen Vekil Özcan, nüfusun artması ile daha fazla üretim baskısı altında kalan deri işçilerinin sağlıksız ve kötü çalışma koşullarında, düşük ücretlerle hayatlarını sürdürdüklerine dikkat çekti.

''İşçiler hastalıklarla boğuşuyor''

Sendikasız ve sigortasız çalıştırma koşulları altında bırakılan deri sanayisindeki olumsuz çalışma koşulları altında çalışan çoğu işçinin genç yaşlarda KOAH, astım gibi akciğer rahatsızlıkları, imalat aşamasında kullanılan kimyasallarla direkt temas sonucu kanser, cilt hastalıkları ve daha birçok sağlık sorunu ile mücadele etmek zorunda oldukları bildirdi.

Deri sanayisinin geliştirilmesine yönelik yapılacak düzenlemelerin sektörün Avrupa ve dünya ile rekabet gücü kazanması adına da önemli olduğuna değinen Özcan, bu nedenle çok zor şartlar altında çalışan tabakhane çalışanlarının emeğinin karşılığını tam olarak alabilmeleri ve sektörün daha cazip olanaklara sahip olması için gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Haber Merkezi

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit