• resmi ilanlar

“Eğitimle Güvenli Yaşam Mümkün”

2016-01-13 11:00:02

Afetlere hazırlığın en önemli basamaklarından biri olan bilinçlendirme eğitimlerine 2015 yılında 5 bin 640 kişiyle katıldı.

“Eğitimle Güvenli Yaşam Mümkün” eğitimleri hakkında bilgi veren ve 2015 yılında yapılan çalışmaları değerlendiren Bolu AFAD İl Müdürlüğü tarafından şu açıklamalar yapıldı;

“Eğitimle Güvenli Yaşam Mümkün” anlayışı ile kuruluştan bu yana devam edilen yolda 7’den 70’e her yaştan her meslekten ve her kesimden vatandaşa Afet Bilinci Eğitimi veriliyor.

Ülkemizin bir gerçeği olan afetlere hazırlıkta en önemli halkalardan biri eğitimlerdir. Geçmişe dönüp meydana gelmiş afet ve acil durumların analizi yapıldığında yaşanan can ve mal kayıplarının büyük çoğunluğunun doğru davranış şekillerini bilmemekten ve alınacak tedbirlerden habersiz olmaktan kaynaklandığı görülüyor.

Afet Yönetim ve Karar Destek Sistemini hayata geçiren AFAD 0.Dakikadan itibaren ne yapacağını nereye gideceğini ve nasıl davranacağını bilen bir Türkiye için geliştirdiği eğitim stratejileri ve yürüttüğü eğitim seferberliği ile tüm vatandaşları olası afetlere hazır hale getirmeye çalışıyor.

Bolu İl AFAD da alanlarına yönelik eğitim veren eğitimcileri, yenilediği görsel materyalleri, yaş ve meslek gruplarına özel eğitim içerikleri ve videoları ile gerçekleştirdiği eğitimlerde öğrenci, öğretmen, çalışan, aile bireyi ve gönüllüler gibi pek çok grubu bu sistemin yeni bir parçası yapıyor.

2015 yılı içerisinde 5640 kişiye verilen eğitimlerde: Deprem, KBRN, Heyelan, Sel, Çığ, Afetler öncesinde yapılacak hazırlıklar ve planlar, Afet anında doğru davranış şekilleri, Afet sonrası yapılacaklar, Sivil Savunma ikaz ve alarm işaretleri, Hafif arama kurtarma, Hasta ve yaralı taşıma usulleri konularında bilgilendirme yapıldı. Eğitimlerin ardından gerçekleştirilen tatbikatlarla ise edinilen bilgilerin uygulama imkânı bulunması sağlandı.”

 

Bolu İl AFAD Müdürü Hasan Erdoğan eğitim çalışmaları ile ilgili olarak “Afetlere hazırlık ve risk yönetimi konusunda ilimizde yürüttüğümüz eğitim çalışmaları ile bilinçli bir toplum oluşturmak adına katkı sunuyoruz. Yeni eğitim materyallerimizle daha anlaşılabilir ve görsellik üzerine kurulu eğitim faaliyetleri gerçekleştiriyoruz. Üniversite öğrencilerine, kreşlerdeki ve okullardaki çocuklarımıza ve gençlere, öğretmenlerimize, vakıflardaki gönüllülere kısaca her kesimden bireye çeşitli konularda eğitimler veriyoruz ”dedi. Haber Merkezi

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit