• resmi ilanlar

AİBÜ GEREDE MESLEK YÜKSEKOKULU CNC TEZGÂHI YAPTI

2016-03-20 11:00:02

AİBÜ Gerede Meslek Yüksekokullu Öğretim Görevlisi Hasan Durgut ve öğrencileri, eğitim amaçlı kullanmak üzere kendi CNC tezgâhlarını ürettiler.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gerede Meslek Yüksekokulu Makine Resim Konstrüksiyon Programında Öğr. Gör. Hasan Durgut Tarafından tasarlanan, 1500x2000mm boyutlarında CNC Tezgâhı imal edildi.

Tezgâh hakkında bilgi veren Öğr.Gör. Hasan Durgut; yapılan CNC tezgâhının Okul Müdürümüz Yrd.Doç.Dr. Nurettin Akçakale’nin veMakine Resim Konstrüksiyon Programın öğrencilerinin destekleri ile gerçekleştirdiğini ifade etti.

Bölüm derslerinin uygulamalı kısmının Makine Atölyesinde yapıldığını ve bu tezgâh sayesinde Bilgisayar destekli üretim derslerinin daha iyi düzeyde öğretileceğini ve bu konuda ülke ekonomisinin ihtiyaç duyduğu kalifiye eleman ihtiyacına katkıda bulunulacağını söyledi.

Durgut; günümüzde insan gücü ihtiyacını azaltmak, seri üretim yapmak ve parçaları özdeş üretebilmek için CNCtezgâhlarına ihtiyaç duyulmaktadır. CNC (ComputerNumerical Control) genelde bilgisayar desteği ile üretim yapan makinelerin ortak adıdır. Makineye yapacağı iş elle, manuel olarak değil bir bilgisayar programından elde edilen kodlar aracılığı ile aktarmaktadır. Günümüzde CNC makinelerin daha verimli, daha hızlı ve hatasız programlanabilmesi için CAD (bilgisayar destekli dizayn) ve CAM (bilgisayar destekli üretim) programları kullanılmaktadır.CNC kontrol ettiği motorları, belirlenmiş kodlar yoluyla hareket ettirerek,makine tipine göre kazıma, oyma, bükme, delme, taşlama vb. işlemleri gerçekleştirileceğini ifade etti.


Atölyede tezgâh hakkında bilgi alan Okul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nurettin Akçakale; Öğretim görevlilerimizin ve öğrencilerimizin düşük
bir maliyetle ürettikleri butezgâh, piyasada 60 ila 100 bin liraya satılan pahalı CNC tezgahlarının yaptığı bütün işlemleri yapabildiğini ifade ederek öğrencilerimiz kendi yaptığımız bu tezgahla daha çok uygulama yapma şansı elde ettiklerini ifade etti.

Makine Resim Konstrüksiyon Programında Öğretim görevlisi Hasan Durgut’a ve emeği geçen öğrencilere bu başarılarından dolayı teşekkür ederek CNC tezgâhının Gerede’ye ve Meslek yüksekokulumuza hayırlı olsun dedi.Haber Merkezi

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit