• resmi ilanlar

HAYAT NORMALE DÖNDÜ

2016-05-02 12:54:36

Teröristlerden temizlenen Diyarbakır Sur ile Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde esnaf işine döndü. Halk sokağa çıkarken, 3 ilçede de eğitim kaldığı yerden devam ediyor.

Hendek ve barikatlar nedeniyle terör örgütü PKK'nın hayatı zehir ettiği bölge halkı, başarılı operasyonlar sonrası yeniden huzura kavuştu. Çatışmaların en yoğun yaşandığıDiyarbakır'ın Sur ile Şırnak'ın Cizre ve Silopi ilçelerinde hayat artık normale döndü. 103 gün süren operasyondan dolayı mağdur olan Sur esnafının yüzü yeniden güldü. Kamulaştırmayla birlikte çehresi değişecek ve cazibe merkezine dönüşecek Sur, eski günlerindeki gibi kentin ticaret merkezi olmaya başladı. Yüzü gülmeye başlayan Sur esnafı, "Buna da şükür, daha kötüsü de olabilirdi" diyerek, gelecekten umutlu olduklarını söyledi.

YARALAR SARILIYOR
Sokağa çıkma yasağının 79 gün sürdüğü Cizre'de de hayat normale döndü. Yasağın kalkması ile birlikte iş yerlerini açan esnaf ve vatandaşlar, güvenli şekilde alışveriş yapmanın keyfini yaşadı. Yaraların yavaş yavaş sarıldığı ilçede esnafın yüzde 90'ı kepenklerini açtı. Manav Ahmet Cika, "İnsanlar güvenli şekilde çarşı pazara çıkıp günlük ihtiyaçlarını karşılayabiliyor" dedi. Öğrenci Murat Hüsran ise "Eğitimden 3 ay geri kaldık. Şimdi kaybımızı kapatmaya çalışıyoruz. Daha güvenli şekilde okula gidebiliyoruz. Sosyal aktivitelerimizi yapabiliyoruz" diye konuştu. Esnaf Abdullah Vahi de, "Olaylar nedeniyle ilçe ekonomisi çökmüştü. Böyle devam ederse Cizre eski canlılığına geri dönecektir" dedi.

İLÇE TEMİZLENDİ SİLOPİLİLER NEFES ALDI
Sokağa çıkma yasağı 24 Nisan'da kaldırılan Silopi'de de rahat nefes alan esnaf işyerlerini açarak müşteri kabul etmeye başladı. Vatandaşlar terör yüzünden çok sıkıntı çektiklerini söylerken, esnaf güvenlik güçlerine teşekkür etti.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit