• resmi ilanlar

HASTANEDE MÜFETTİŞ VAR!

2016-06-08 11:00:12

Bolu Kamu Hastaneler Birliği'ndeki usulsüzlük iddialarına ilişkin olarak Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından bizzat görevlendirilen müfettişler Bolu'ya gelerek, incelemelerine başladılar.

Ebru EYVAZOĞLU

Bolu Kamu Hastaneler Birliği’ndeki usulsüzlük iddialarına ilişkin olarak Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirilen müfettişler incelemelerine başladı. İhalelerde usulsüzlük yapıldığına ilişkin haberlerin gündeme gelinmesinden sonra Bolu Valisi Aydın Baruş, Sağlık Bakanlığından müfettiş istemişti. Konu eski Bakan Mehmet Müezzinoğlu’nun önüne kadar giderken yeni Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın göreve gelmesinden sonra da yasal süreç başladı. Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen müfettişler, iddialar üzerine incelemelere başladılar.

“MÜFETTİŞLER ŞU AN HASTANEDE GÖREVLERİNİ YAPIYORLAR”

Bolu Kamu Hastaneler Birliği’ndeki iddialar sonrası müfettiş görevlendirmesini Ak Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay da doğruladı. Konunun şu an soruşturma aşamasında olduğunu ve kimsenin zan altında kalmaması için müfettişlerin titizlikle inceleme yapacaklarından emin olduğunu dile getiren Doğanay “Bu konuda Bolu kamuoyunda ciddi anlamda haberler mevcut. Hiç kimseyi peşinen suçlamak her şeyden önce doğru değil. Ama kamuoyunda tartışılır noktaya geldiğinde dolayı da bizzat Sağlık Bakanımız tarafından müfettişler görevlendirildi ve geldiler. Şu an hastanede görevlerini yapıyorlar. Sonrasında da herhangi bir şey varsa da ortaya çıkar, yoksa da çıkar. Burada hiç kimse zan altında kalmasın. Bizim derdimiz milletimize hizmet etmektir. Özellikle sağlık noktası Ak Parti iktidarları döneminde bizim en fazla savunduğumuz ve övündüğümüz noktadır. Sağlık sektöründe milletimize hizmet etmekten onur ve gurur duyuyoruz. Ama geçmiş dönemlere baktığımızda sağlıktaki sorunları anlatmamıza gerek bile yok. Vatandaş neler çektiğini her şeyden önce kendisi biliyor” dedi.

“KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIM”

Konuyu kamuoyu aracılığıyla da yakından takip ettiğini dile getiren Nurettin Doğanay, “Böylesine güzide kurumların bu şekilde yıpratılmasını doğru bulmuyorum. Ama bunlar kamuoyunda tartışıldığı için söylüyorum, herhangi bir şey varsa ortaya çıkar yoksa da orda görev yapan arkadaşlarımız, yine aynı şekilde görevlerini yapmaya devam ederler. Konunun takipçisiyim. Şu an soruşturma sürecinde olan konu üzerinde yorum yapmam doğru olmaz. Ama İl Başkanı sıfatıyla bu konunun takipçisi olacağını belirtmek isterim” diye konuştu. 

İDDALARA GÖRE;

2014 yılının Ağustos ayında hastanelerin birleşmesinin sonrasında Bolu Kamu Hastaneler Birliği tarafından Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBSY) hastane yönetimi kararı ile bir firmaya verildi. Firma hastanelere ‘Karmed’ adı altında bir sistem kurdu. Hastane Bilgi Yönetim Sistemi Kontrol Teşkilatı Komisyon Başkanlığı görevine getirilen H.Ç. ve komisyon üyeleri, ihale sözleşmesi ile şartnamenin uymadığı tespit ederek firmaya ceza verilmesi yönünde hastane yönetimine yazı yazdılar. H.Ç., yazdığı mektupta şartname gereği güvenlik duvarı hizmetinin ihaleyi alan firma tarafından verilmesi gerekirken, firmanın güvenlik duvarı konusunda anlamadığını belirterek bu işlem başka bir firmaya verilerek para ödendiği iddia etti.

İHALE BİR ANDA İPTAL EDİLDİ

H.Ç.’nin iddialarına göre, 2014 yılının Aralık ayında mevcut şartnamenin revize edilerek hastane demirbaşına kayıtlı 3 firma Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBSY) için ihaleye davet edildi. İhalede bir firma üçüncü oldu. Firmanın ‘Karmed’ sisteminin sistemin yüzde 83’ünün sağladığı ortaya çıkınca diğer iki firmanın dosyaları incelemeden ihale iptal edildi.

İHALESİZ ŞEKİLDE VERİLDİĞİNİ İDDİA ETTİ

2015 yılında Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBSY) tekrar ihaleye çıkılmasına karar verilirken, ihaleye 3 firma girdi. Daha sonra ihale yapılmamış gibi 2015 yılının Ağustos ayında 30 milyon TL değerindeki ihale ilk ihalede 3. olan firmaya ihalesiz şekilde 29 aylığına verildi.

KOMİSYONDAKİ GÖREVİNDEN ALINDI

H.Ç., mektubunda, Eylül 2014 ile Eylül 2015 tarihleri arasında firmaya verilecek hak edişlere şerh koymasına rağmen ödeme yapıldığını iddia etti. Bu süreçte bir hastane yöneticisi ile defalarca konuştuğunu belirten H.Ç., şartnameyi değiştirmesi gerektiğini aksi takdirde komisyondan görevden alınmasını istedi. H.Ç. daha sonra hastane yönetimi tarafından görevinden alındı.

HASTANE YÖNETİCİSİNİN O FİRMA ADINA GÖRÜŞTÜĞÜNÜ İDDİA ETTİ

 

H.Ç. iddialarında, hastanelerin birleşmesi öncesinde şu anda hastanede yönetici olan bir ismin ihaleyi alan firma adına dönemin AİBÜ Tıp Fakültesi Hayrettin Öztürk ve kendisiyle HBSY sistemini pazarlamak için görüştüğünü ifade etti.

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • Erhan  (09.06.2016 01:19:40)

  Boşuna sevinmeyin Buradan da size bir ekmek çıkmaz bu adamlar hırsızlık da yapmaz dürüst insanlar bu adamlara eleştirenler hırsızlık yapar ama bunlar yapmaz diye düşünüyorum Metin tahaoğlunun ne kadar karakterli biri olduğu malumdur siyasi rant lar için bu tür bürokratların eleştirilmesini Doğru bulmuyorum 30 milyon dediğiniz para Az bir para değil ancak yolsuzluk olduğu yalan çünkü Keramet firması 2014 den önce de çalışıyordu Bu işin en iyi ehli sistem olarak karmet firmasıdır hBYS sistemlerini en iyi Kuran bunlardır adamların Türkiyede birçok hastanede çalıştığı malumdur

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit