• resmi ilanlar

“Binlerce hemşerimiz yeni yapılandırma çalışmamızla borçtan kurtulacak”

2016-08-08 11:00:02

Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, Meclis'te çıkarılan ve bazı alacakların yeniden yapılandırılmasını öngören kanun kapsamında, Bolu'da binlerce vatandaşın borçlarından kurtulacağını belirtti. Bazı alacakların yeniden yapılandırılması kanunu kapsamında, Türkiye'nin içinde bulunduğu ortamda esnafa, işletmecilere, sanayicilere, gerek vergi dairelerine, gerek Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) olan borçlarını yeniden yapılandırmak suretiyle önemli kolaylıklar getirildiğini açıkladı.

Ercoşkun, yapılandırmayla vatandaşlara, kamuya olan borçlarını daha az tutarda ve kolay bir şekilde ödeme imkanı getirildiğini söyledi. Ercoşkun, kanun kapsamında 6,3 milyon kişinin borcunu yapılandırabileceğini ifade etti ve vergi dairelerine 50 liranın altında borcu olanların borçlarının tamamen silineceğini ifade etti.

 

Ercoşkun, kanunun ayrıntılarını aktardığı açıklamalarında, şunları söyledi:

"Hangi vergi olursa olsun yeniden yapılandırma kanunu kapsamında taksitle ve daha az tutarla ödeme imkanı getiriliyor. Vergi dairesine geçmişten gelen ceza varsa kaldırılacak. Gecikme faizi ve gecikme zamlarının tahsilinden vazgeçilecek. Bunun yerine yurtiçi ÜFE oranıyla ilave tutar alacağız. Borcu olan 6,3 milyon bu kanun hükümlerinden yararlanacak."

Araç Sahiplerine Taşıt Vergisi Müjdesi

6,3 milyon borçlu içinde 3,9 milyon vatandaşın borcu motorlu taşıtlar vergisinden geliyor. Kendilerine çağrıda bulunuyorum. Büyük çoğunluğu 1000 liranın altında. Geçmişten gelen taşıt vergisi borçlarını ödemelerini öneriyorum.

Trafik Para Cezası Olanlar

Trafik para cezası borcu olan 4,2 milyon vatandaşımız var. 3,9 milyon mükellefin borcu 1000 liranın altında. Kanun kapsamında yapılandırılan alacaklar büyük ölçüde bu tutarın altında.

442 Liralık Trafik Cezası 167 Liraya İniyor

Borç yapılandırma ile Nisan 2013'ten 150 liralık trafik para cezası bugün 442 lira oluyor. Vatandaş yasa kapsamında başvursa taksitli rakam 183 liraya düşüyor. 33 lira fark çıkıyor. Trafik para cezasını peşin ödemek istiyorum derse borç 167 liraya düşüyor.

Karayolları'ndan Usulsüz Geçişler Kapsamda

Askerlik para cezası, seçim para cezası, nüfus para cezaları var. Karayollarından usulsüz geçişlerle kesilen para cezaları taksit ve düşük tutarla ödenebilecek.

Öğrenim Kredisi Borçlarına Kolaylık

Öğrenim kredisi alıp da ödemeyip 580 bin öğrenci var. Bunların 1,4 milyar lira öğrenim kredisi borcu var. Bu borçlar da kanun kapsamında düşük tutarlarla ödenebilecek.

 Emlak Vergisi Borçluları da Yararlanacak

Belediyelere olan emlak vergisi borçları da düzenleme kapsamında, çevre temizlik vergisi kapsamda.

 50 Lira Altındaki Borçlar Siliniyor

Vergi dairesine borcun tutarı 50 lira ve altındaysa bu tamamen silinecek. Vatandaş bu borcu ödemekten kurtulacak. Bu kapsamda 29 milyon adet dosya var. 1,2 milyarlık kamu alacağından vazgeçiyoruz.

 Prim Borçlarına Yapılandırma

67 milyar TL'lik prim borçları yeniden yapılandırılacak. Sağlık sigortası kapsamında 5,9 milyon vatandaşın 10,3 milyar TL borcu var.

 Hangi Dönemdeki Borçları Kapsıyor?

30 Haziran 2016 ve önceki dönemlerini kapsıyor. Temmuz ayındaki borçlar bu yasa kapsamında yer almayacak.

 Ödeme Nasıl Olacak?

Vatandaş borçlarını peşin ve taksitli olmak üzere iki yöntemle ödeyebilecek. Yapılandırmadan yararlanmak isteyenler borçla ilgili kurumlara başvurabilecek.

İlk Taksit Ne Zaman Ödenecek?

İlk taksit ödemesi Kasım ayında başlayacak. Sosyal güvenlik primlerinde ilk taksit Aralık ayında başlayacak.

 Borç Kaç Taksitle Ödenebilecek?

Vatandaş 6-9-12-18 taksitle iki ayda bir ödeme yapılabilecek. Yani 6 taksit 12 ay, 9 taksit 18 ay, 12 taksit 24 ay ve 18 taksit 36 şeklinde. Peşin ödemede büyük kolaylık sağlanıyor. İki kez geç ödeme imkanı getiriliyor. Bu yapılmazsa borç eski tutarına dönecek. Kanun gereği vatandaşın kasım ve ocaktaki ilk iki taksiti ödemesi gerekiyor.

 Ne Zamana Kadar Başvurabilirsiniz?

Müracaat için başvuru süresi 31 Ekim 2016'da bitiyor. Bu tarihten sonra yapılan başvurularda borç yapılandırma yapılamayacak.

 Borcun Aslını Ödeyene Gecikme Zammı Yok

Vatandaşlar borcun aslını öderse, gecikme zammı almaktan vazgeçiyoruz. Burada yurtiçi ÜFE üzerinden tutar yeniden belirlenecek.

 Vergi İncelemesi Yapılanlara Kolaylık

Devam eden vergi incelemeleriyle ilgili de kolaylık getiriliyor. Süren vergi incelemeleri 1 ayda bitmezse incelemeyi kaldırıyoruz.

 Yurtdışından Gelen Varlıktan Vergi Alınmayacak

Türkiye'ye yurtdışından getirilen varlıklardan herhangi varlıktan vergi istenmeyecek. Yurtdışındaki paranıza vergi incelemesi yapılmayacak, ceza alınmayacak. Yurtiçinde de varlıklarınız var ama işletmeye kayıtlı değil. Para, döviz altın ne varsa işletmeye kaydediyorsunuz. Bundan da herhangi bir vergi istenmeyecek. Para koydunuz diye vergi incelemesi olmayacak.

 Borcunu Zamanında Ödeyene “İndirim” Geliyor

 

Ercoşkun, açıklamalarının son bölümünde ayrıca, borçlarını tam ve zamanında düzenli ödeyen vatandaşlar için belli bir oranda indirim üzerinde çalışıldığını söyledi.Mehmet Uzun

YORUMLAR  (Toplam 4 yorum)

 • Hatice Atagul  (19.02.2018 03:16:34)

  Benim adım Bayan Hatice Atagül. Ankarada yaşıyorum ve bugün çok mutlu bir kadınımdır? Hayatımı ve ailemi değiştirebilecek olan herhangi bir Kredi veren kuruluşun kredi talep eden herkese danışacağını söyledim. Bana ve aileme mutluluk verdiklerine göre, 250,000.00 TLlik bir krediye ihtiyacım vardı 3 çocuğa sahip bir dul olarak hayatımı başlatmak için bu dürüst ve ALLAHtan korkan kredi borç verme şirketinden çevrimiçi olarak 250.000 TL Türk Lirası borç ile yardım ettim, onlar gerçekten İnsanlardan korkan İnananlar, Saygın bir kredi şirketidir. Geçen hafta onlardan borcumu ödediğim için çok m

 • bay robert griffin  (21.08.2016 05:08:35)

  Merhaba Burada bir kredi mali sorun olanlar ve onlarin hayatinda mali yükselme isteyenler için bir firsat gerekiyor mu, biz% 2 çok makul bir faiz orani ile kredi vermek, biz milleti yardim etmek kredinin her türlü vermek finansal stres. Birçok aci ve ihtiyaçlari çok issiz ve bir is baslatmak için mali yardima ihtiyaciniz, onlarin yasam durumunu iyilestirmek için yardimci birçok onlarin faturalarini ve borcu temizlemek için mali yardima ihtiyaci var. Iste sizin için simdi akillica bir karar oldugunu. Bizim kredi teklifi dahil hiçbir teminat olmadigi anlamina gelir teminatsiz kredidir. Bir kr

 • Bob Williams  (10.08.2016 19:06:18)

  İş kurmak için acil bir kredi ihtiyacın var ya da refinance için bir borca ihtiyacım var, borcunu ödemek için bir kredi ihtiyacın var? Bir araba ya da ev satın almak için kredi ihtiyacın var? Eğer Evet kaygı Hayır fazla, biz her türlü kredi onay olmadan uygun bir faiz oranıyla kredi sunuyoruz!!! e-posta yoluyla bize bugün. (co.operateloanservice@gmail.com) ( 1-617-934-1393) Bütün amaç için krediler sunuyoruz. Bugün geçerli ve 3 gün içerisinde finanse. -En az kredi miktarı:

 • himet  (08.08.2016 21:58:11)

  benim maaşımdan peşin kesilen vergiyide ben geri istiyorum, canım ne zaman isterse o zmn öderim veya ödemem nasıl olsa her yıl af geliyor, her yıl vergisini af a uğrattığınız esnafın veya fabrikatörün u inin bindiklerı arabalara bakın en ucuzu 150 bin lira hep zengine çalışıyor sistem hep zengine yazıklar olsun

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit