• resmi ilanlar

BAKAN YARDIMCISINDAN 3 İLÇE İÇİN DESTEK İSTEDİ

2016-10-17 11:00:11

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen İhracat Desteklemeleri Bilgilendirme toplantısında konuşma yapan Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş, ilçe bazında teşvik uygulanmasının şart olduğunu söyleyerek, Seben, Kıbrıscık ve Dörtdivan'ın 6. Seviye teşvik haritasında yer alması gerektiğini ifade etti. Ateş, bu 3 ilçeye acil teşvik uygulanması gerektiğini belirterek, “Seben,Kıbrıscık ve Dörtdivan. Bu ilçeleri ya kapatacağız,yada bu ilçelere aş götüreceğiz” dedi.

Haber: Ebru EYVAZOĞLU

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası tarafından İhracat desteklemeleri bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin’in katıldığı toplantıda bir konuşma yapan Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş, ilçelerdeki ekonomik tabloyu gözler önüne serdi. Bolu’ya mutlaka ilçe bazında teşvik uygulanması gerektiğinin altını çizen Türker Ateş, Bakan Yardımcısı Fatih Metin’den destek istedi. Türker Ateş, Seben, Kıbrıscık ve Dörtdivan’ın teşvik uygulamalarında en düşük seviyeden faydalanması gerektiğini kaydederek, “Bu ilçeleri ya kapatacağız, yada bu ilçelere aş götüreceğiz” dedi.

HAFTADA 6 FİRMA ÜYE OLUYOR

2016 yılının ekonomi için kayıp bir yıl olmasına karşılık Bolu’daki rakamların oldukça iyi olduğuna değinen Türker Ateş, her hafta yaklaşık 6 firmanın odaya kayıt yaptırdığını belirtti.  Ateş,Her hafta 6 firma BTSO’ya üye olmaktadır. Bu rakam her gün gün geçtikçe artmaktadır. Demek oluyor ki sürekli girişimciler bu memlekete hizmet etmek için elinden geleni yapıyor” diye konuştu.

BAKAN YARDIMCISI METİN’DEN DESTEK İSTEDİ

Bakan Yardımcısı Fatih Metin’e yönelik konuşmasına devam eden Türker Ateş, “Ekonomiyi ayakta tutan 3 tane unsur var. Birincisi Hükümet, ikincisi Sivil Toplum Kuruluşları ve üçüncüsü de girişimcilerimiz. Bunlar iş dünyasının temsilcileri. Biz üç ayağı bir araya getirmiş bulunmaktayız. Herkes kendi düşeni yapmak zorundadır. Sayın bakanımız da bu anlamda bizi yalnız bırakmamıştır. Bolu olarak yatırım teşviklerinden bir türlü umduğumuzu bulamıyoruz. Yatırım teşvikleri konusunda 2. bölgedeyiz. Amacımız daha aşağılara kayabilmek, 3. ve 4. bölgelerde yer almak. İlçe olarak teşvik uygulamalarını göz önünde bulundurduğumuzda yaklaşık 3 ilçemiz en düşük seviyedeler. Yani 6. Bölge teşviklerinden yararlanabilecek ilçeler. Seben,Kıbrıscık ve Dörtdivan. Ya bu ilçeleri kapatacağız, yada bu ilçelere aş getireceğiz. Dolaylı yatırım teşviklerinde illere göre değil de ilçelere göre teşvik en büyük isteklerimizden bir tanesi” dedi.

İŞ KAPASİTESİNİ ARTIRANA TEŞVİK VERİLMELİ

 

Ayrıca iş kapasitesini artıran firmalar için de mutlaka teşvik uygulanması gerektiğinin altını çizen Ateş, “ÖzellikleOrganize Sanayi Bölgemizde yatırım yapan firmalarımız var. Fabrikalarını, işyerlerini büyütmek istiyorlar Bunlar bizim istihdamımızın en büyük firmalarından. İlk yatırımlarını Bolu’ya yapmışlar ama ikinci yatırımlarını, yani iş kapasitesini büyütmek için rantabl olan,  kendileri için daha ucuz olan bölgelere kaymak istiyor. Biz şu an mevcutları elimizde tutmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Ama sistemi çalıştırmakta fayda var. Bu firmalar yatırımlarını başka ile kaydırdıklarında hem kontrolü kaçırıyorlar, hem iş güçlerini bölüyorlar, ya da orda çok rantabl olanlar da işletmelerini taşıyor. Biz bunu istemiyoruz. Şu an mevcut yatırımcılarımız işleri düzgünken gerekli teşvikleri almalı. İstihdam teşviki olur, yatırım teşviki olur. Bunun da suiistimale açık olmaması lazım. İş kapasitesine artırmasına mutlaka teşvikler vermeniz lazım. Burada istihdam yaratan firmalara destek vermek istiyoruz” dedi. 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit