• resmi ilanlar

Savcı müebbet istedi, avukatlar süre

2017-01-09 11:00:10

Bolu'nun Gerede İlçesi'nde 21 yaşındaki AİBÜ öğrencisi Dilay Gül'ü bıçaklayarak öldüren Uğur Aydemir ifade vermek üzere hakim karşısına çıktı. Akıl hastalığı olduğu gerekçesiyle hiçbir şey hatırlamadığını söyleyen Aydemir için Savcı müebbet hapis isterken, Gül'ün müdafileri ‘kasten ve canavarca bir hisle adam öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet talebinde bulundular. Sanığın avukatı da savunma için süre talebinde bulundu.

Haber: Ebru EYVAZOĞLU

Bolu’nun Gerede İlçesi’nde 21 yaşındaki AİBÜ öğrencisi Dilay Gül’ü ders çıkışı yurda giderken bıçaklayarak öldüren Uğur Aydemir hakim karşısında ilk kez ifade vermek için duruşmaya getirildi. Sorular karşısında suskunluğunu koruyan Aydemir, akıl hastası olduğunu iddia etti. Olayı hatırlamadığını savunan Uğur Aydemir, “17 yaşımdan beri bu hastalıkla mücadele ediyorum. İnsanlardan yana sıkıntılar yaşıyorum. Olayı hatırlamıyorum” dedi.

ERKEK ARKADAŞI İLE GÖRÜŞÜRKEN ÇIĞLIK SESİYLE TELEFON KAPANMIŞ

Mahkeme başkanı olay sırasında Dilay Gül’ün erkek arkadaşı ile telefonda görüştüğünü ve erkek arkadaşının telefonda yüklü bulunan ve görüşmeleri kaydeden programın kaydını okudu. Kayıtta Dilay Gül erkek arkadaşı ile görüşürken, sınıf arkadaşı Uğur Aydemir yanına gelerek konuşmaya çalışıyor. Dilay, katil zanlısına “Teşekkür ederim Uğur. Sevgilim var. Kusura bakma” diyor. Katil zanlısı, Dilay Gül’e yurda kendisinin götürebileceğini söylemesi üzerine Gül, “Gerek yok, kendim giderim. Zaten yurdun yakınına erkeklerin girmesi yasak” cevabını veriyor. Bu sırada erkek arkadaşı da telefonda Gül’e “Eğer yanında biri varsa sana yurda kadar eşlik etsin. Biliyorum sen üstesinden gelirsin ama yurda kadar biriyle gidebilirsin” diyor. Bundan sonra bir çığlık duyuluyor ve telefon kapanıyor.

MÜDAFİ AVUKATLARI AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTEDİ

Katil zanlısı Aydemir, infaz aşamasında tekli hücrede kalıp kalamayacağı için ne tür bir prosedür izlemesi gerektiği konusunda bilgi istedi. Dilay Gül’ün avukatı, sanığın olay öncesi dersten erken çıkarak başka biriyle telefon görüşmesi yapıp yapmadığının açıklığa kavuşturulmasını ve olayda sanığın başka birinden yardım alıp almadığının araştırılmasını istedi. Bolu Baro Başkanı Ferit Atalay da davaya katılarak, “Kadınların fütursuzca öldürülmesine karşılık sanığın tasarlayarak, canavarca bir hisle işlendiği yönünde karar verilerek ağırlaştırılmış müebbet cezası ile cezalandırılmasını istiyoruz. Söz konusu kararın ülkedeki kadın cinayetlerinin önlenmesi bakımından örnek teşkil edecek bir  yönünün olmasını bekliyoruz” dedi. Sanık avukatı da savunma için süre talebinde bulundu. Duruşma 17 Ocak 2017 tarihine ertelendi.

Dava sonunda Dilay Gül’ün annesi fenalık geçirdi. Ağlayarak sanığa “Uğursuz. Sen benin canımı aldın” diye bağırdı. Yakınları Tülay Tuncel’i salondan güçlükle çıkardılar.

“SANIK AKIL HASTALIĞINA SIĞINIYOR”

Adliye çıkışında Ferit Atalay yaptığı açıklamada “Adli tıp ihtisas kurulundan gelen rapor sanığın işlediği suçun kötülüğünün ayırdına varacak zeka seviyesine sahip olduğu tescil edilmiş oldu. Bundan sonra sanığın yaptığı ve yapacağı şeyler sadece kendini kurtarmak için yapılacak olan şeylerdir. Sanık duruşmada hatırlamıyorum diyor. Hatta son aşamada bir diyeceğiniz var mı sorusuna da gayet lakayt şekilde cevap vermiş durumda. Bu da akıl hastalığına sığındığının ve sığınmaya devam edeceğinin bir göstergesi. Ama Adli Tıp Kurumu’ndan gelen rapor en üst düzeyde bir rapor. Bunun aksinin kanıtlanmasına imkan yok. Sanık TCK’nın 81. Maddesi adam öldürme ve 82. Maddesinde bildirilen kasten adam öldürme, canavarca hisle, işkence ve eziyet ederek adam öldürme suçundan cezalandırılacaktır. Bu ceza da müebbettir. Ben heyetin kadın cinayetleri konusunda örnek bir karar vereceğine inanıyorum. Dosyada eksik bir husus kalmadı. Bu kararın kadın cinayetleri hususunda çok önemli bir örnek olacağını düşünüyorum” dedi.

DİLAY GÜL’ÜN ANNESİ: “ADALETE GÜVENİYORUM”

 

Dilay Gül’ün annesi ve babası da ayakta durmakta zorlandı. Dilay Gül’ün annesi Tülay Tuncel “Adalet yerini bulacak inşallah. Adalete güveniyorum. Hakimlerimize, savcılarımıza inancım sonsuz. Onlar gerçeği biliyorlar. Gerek yerini bulacak” dedi. 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit