• resmi ilanlar

Gerede esnaflardan ‘Cahiliz' savunması

2017-01-09 11:00:12

Gerede'de çok sayıda esnafın 'uyuşturucu satmak ve temin etmek' iddiası ile yargılandığı davadan tahliye çıkmadı. 24 sanığın bulunduğu dosyada, 5 tutuklu sanığın tahliyesi istendi. Cahillikleri nedeniyle uyuşturucuya bulaştıklarını söyleyen sanık avukatları, etkin pişmanlıktan yararlanmak istediklerini söylediler.

Haber: Ebru EYVAZOĞLU

Bolu İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ile Uyuşturucuyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından uyuşturucu satıcılarına yönelik eş zamanlı düzenlenen operasyon kapsamında yakalanan sanıklar hakkında "uyuşturucu satmak ve temin etmek" iddiası ile açılan davada yine tahliye çıkmadı. 5 tutuklu sanık sırayla pişman olduklarını söyleyerek tahliyelerini talep ettiler.

“Aileme hayırlı bir evlat olamadım”

Tutuklu bulunan sanıklardan N.T., Ş.K., U.Ç., R.C. ,Y.D. kendilerini savundular. Tutuklu sanık Y.D. “kaza geçirdikten sonra işimden, evimden oldum. Uyuşturucu kullanmaya başladım. 29 yaşındayım. Evlenmek, çoluk çocuk sahibi olmak istiyorum. Aileme hayırlı bir evlat olamadım. Sizlerin huzurunda onlardan özür diliyorum. Tahliyemi talep ediyorum” dedi.

“CAHİLDİK, BAĞIMLI OLDUK”

U.Ç. de yaklaşık 7 aydır tutuklu bulunduklarını söyleyerek, “Bu sürede uyuşturucu bağımlılığından kurtuldum. Almam gereken dersi aldım. Serbest kalmak istiyorum” dedi. N.T. ise ekonomik zorluklar nedeniyle bunalıma girdiğini belirterek, “İşlerim bozulduğu için uyuşturucu bağımlısı oldum. Olayın başından beri yargıya yardımcı olmaya çalışarak, samimi beyanlarda bulundum. Serbest kalmak istiyorum” diye konuştu. Diğer sanıklar da ailevi, ekonomik ve psikolojik nedenlerden dolayı uyuşturucuya başladıklarını, cahillikleri nedeniyle kullanıcı olduklarını belirterek, pişman olduklarını belirttiler.

Mahkeme heyeti 4 tanığın daha dinlenmesine karar vererek, duruşmayı 2 Şubat 2017 tarihine erteledi. Mahkeme sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Sanık yakınları tutukluluk kararına isyan ettiler. “Yüz kişinin cezasını bizim çocuklarımız çekiyor” diyerek tepki gösterdiler.

-OLAY

Bolu Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve Uyuşturucuyla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından Bolu’nun Gerede ilçesi merkezli İstanbul, Ankara, Zonguldak, Sakarya, Kocaeli ve Düzce’de düzenlenen uyuşturucu operasyonunda 50 kişi gözaltına alınmıştı. 6 ay süren takip sonrasında başlatılan operasyonda 960 kök Hint keneviri, 100 gram esrar, 90 uyuşturucu hap, 30 tabanca mermisi ele geçirilmiş, gözaltına alınan 50 kişiden 24’ü ifadesinin ardından serbest bırakılmıştı. Adliyeye çıkartılan 3 kişi tutuklanırken, 23 kişi yoğun güvenlik önlemleri altında Gerede Adliyesi’ne çıkartılmıştı.

Operasyonda, Y.D.’nin ölen dedesine ait Bolu’nun Gerede ilçesindeki Tökür Mahallesi’ndeki evin bahçesinde yapılan operasyonda 960 kök Hint keneviri ele geçirilmişti.

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit