• resmi ilanlar

İNFAZ MANGASINDA Kİ ASKERLER NELER ANLATTI?

2017-03-14 11:00:08

Bolu Cumhuriyet Başsavcısı tarafından hazırlanan iddianamede yer alan ve Bolu kamuoyunda Vali Aydın Baruş'u almakla görevlendirildikleri için ‘infaz Mangası' olarak bilinen askerler, darbe teşebbüsü nedeniyle yargılanan askerlerin duruşmasında tanık olarak ifade verdiler. Burada ifade veren 8 manga mensubu 15 Temmuz akşamı Yarbay Veli Ceylan tarafından verilen ‘Gerekirse Valiyi alacağız' şeklinde sözleri duyduklarını yenilerken, dışarı çıkmaları halinde silahlarıyla birlikte teslim olma kararı aldıklarını açıkladı.

Haber: Hakan Aydın

15 Temmuz tarihinde gerçekleştirilmek istenen başarısız askeri müdahale sırasında Tugay Kurmay Başkanı Yarbay Veli Ceylan tarafından Teğmen Ümit Birinci’ye kurdurulan 9 kişilik mangada görevli astsubay ve uzman çavuşlar Bolu Ağır Ceza Mahkemesinde ifade verdiler. Bolu kamuoyuna infaz mangası olarak yansıyan manga mensupları o gece yaşadıklarını Mahkeme başkanına anlattı. İşte o ifadeler;

KARANLIK BİR YERE KAYBOLMAMI SÖYLEDİ

Astsubay Ayhan Erol; Ben 12 Temmuz’da okuldan mezun olarak görevime başladım. Caddede gezerken olayları gördük ve orduevine geçtik. Buradan personelin servisle tugaya gittiğini görerek ben de servise bindim. Tugayda silah ve hücum yeleğini alarak içtima alanına geçtim. Yoklamalar alınıyordu. Bölüğün yoklamasını almam emredildi. Ben de aldım. Bu esnada yanıma İbrahim Arslan Üsteğmen gelerek beylik tabancasında hiç mermi olmadığını, benden 3 mermi vermemi, daha sonra mermileri vereceğini söyledi. Ben de beylik tabancamdan 3 mermi çıkartıp verdim. Yine İbrahim Üsteğmen Koktod düzeni hakkında bilgim olup olmadığını sordu, ben de yok dedim. Bu sefer ben ‘Koktod ne’ deyince çelik kapıların açılmasında kullanılan ‘Koçbaşı’ gibi bir şeyler işaret ederek, bir şeyler anlatmaya çalıştı. Valilik tarzı yerlere gidilebileceğini, Valinin alınabileceği gibi şeyler söyledi. Ben de tanıdığım İhsan Aksoy Astsubaya giderek İbrahim Üsteğmen’in ‘Valilik tarzı yerlere gidebilir’ dediğini anlatarak benim ne yapmam gerektiğini sordum. O da bana dışarı çıkma emri verilirse kesinlik çıkmamamı, kendisini bulmamı, karanlık bir yere kaybolmamı söyledi. İhsan Astsubayla konuştuktan sonra görevli olduğum takımın başında da durmamaya özen gösterdim. Kısa bir süre sonra yemekhaneye gitmemiz emredildi.

SİLAHLI KUVVETLER YÖNETİME EL KOYDU

Muzaffer Erdi; Ben 15 Temmuz akşamı arkadaşlarımla bilardo oynuyordum. Ümit Birinci’nin beni araması sonrası olaylardan bilgim oldu. Bunun üzerine tugaya geçtim. 23.00 sularında tugaya girdim. Bir kısım askerin geldiğini ve içtim alanında olduğunu gördüm. Kamuflajlarımı giyip içtima alanına geçtim. Burada batarya komutanı Ümit Birinci yoklama alıyordu. Yoklama alınırken Nuri Yüzbaşı ‘Silahlı Kuvvetler yönetime el koydu. Tugay Komutanı İsmail Güneşer Bolu-Düzce Sıkı Yönetim Komutanı ilan edildi’ dedi.

ÜMİT TEĞMENİN EMRİ ALTINDASINIZ

Koktod düzenine geçmek için çalışmalara başladık. Bir süre sonra Ümit Teğmen’in karargahtan çağrıldığı belirtildi. Geri geldiğinde bir manga oluşturulacağını söyledi. Beni de bu mangaya seçti. Karargahın yanında beklemeye başladık. Kurmay Başkanı Veli Ceylan’ın oluşturulan mangayı çağırdığı belirtildi. Bizde geçtik. Yarbay Veli Ceylan burada bize, “Ben emirlerimi komutandan alırım, komutanınıza emir veririm. Ümit teğmenin emri altındasınız. Valiyi alabiliriz’ gibi bir şeyler söyleyip, ayrıldı.

HALKA TESLİM OLACAĞIMIZI SÖYLEDİ

45 dakika kadar bekledik. Böyle bir emir olursa yerine getirmeyeceğimizi kendi aramızda konuşmaya başladık. Ümit Birinci’ye ne yapacağımızı sorduk. O da bize böyle bir emir verilirse yerine getirilmeyeceğini, dışarı çıkılırsa silahları bırakıp halka teslim olacağımızı söyledi. Cahit Albay geldikten sonra manga Ümit Birinci tarafından birliklerine gönderildi.

ÜZERİMDE BASKI HİSSETTİM

Emniyette verdiği ifadenin kendisine hatırlatılması üzerine Erdi, “Veli yarbayın ‘Valiyi alın diyebiliriz’ şeklinde bir sözü oldu. Başkasından emir almayacaksınız dedi. Fakat Validen emir almayacaksınız şeklinde bir ifadesini duymadım. İfadeyi verirken üzerimde baskı hissettim. Bir an önce ifademi verip ayrılmak istedim.

9 KİŞİLİK BİR MANGA OLUŞTURULMASI SÖYLENDİĞİ

Erdi İzgi; Evde uyuyordum. Annem uyandırdı. Askerlerin Boğaz Köprüsünde olduğunu gördüm. Bu görüntülere bir anlam vermeye çalışırken, 23.00 sularında Ümit Birinci telefonla arayarak tugaya gelmemizi istedi. Taksi tutarak tugaya doğru hareket ettiğimde, Birinci tekrar beni arayarak ikametine uğrayarak hücum yeleğini tugaya getirmemi söyledi. Ardından Tugaya geçtim ve boş hücum yeleğini alarak içtima alanına geçtim. 1000 kadar personelin alanda ve Koktod düzeninde olduğunu gördüm. Bir süre sonra Nuri Yüzbaşı, Birinci Teğmeni yanına çağırarak bir şeyler konuştular. Sonra Teğmen Birinci yanımıza geldiğinde Veli Yarbayın emriyle kendisine 9 kişilik bir manga oluşturulması söylendiğini belirtti.

BEN KOMUTANDAN EMİR ALIYORUM

Oluşturulan mangayla birlikte Veli Yarbay’ın yanına gittik. Tugay binasının personel girişinin yanında beklemeye başladık. Veli Yarbay geldiğinde teçhizatlarımıza baktı. Elini havaya kaldırarak ‘Ben komutandan emir alıyorum, komutanınıza emir veriyorum. Her şeye hazırlıklı olun, Valiyi alma durumu da koruma durumu da olabilir’ dedi.  Ardından ‘Tereddüttü olan varsa söylesin’ dedi. Sesimizi çıkaramadık. Ancak Veli Yarbay ayrıldıktan sonra kendi aramızda konuşmaya başladık. Bu esnada Ümit Teğmen eğer dışarı çıkarsak halkla karşı karşıya gelmeyeceğimizi, silahlarımızı bırakacağımızı söyledi. Sağda, solda gezindik. 1 saat bekledik. 03.00 gibi yemekhane bölgesine geçtik.

MALZEMECİ OLDUĞUM İÇİN GETİRDİM

Murat Mencik; Eşimle birlikte televizyon seyrediyorduk. Bu sırada televizyonda Boğaz Köprüsüne çıkan askerleri gördük. 23.30 gibi Ümit Teğmenin aramasıyla üzerimi giyinip kışlaya geçtim. Tugayda personelin olduğunu gördüm. Emir doğrultusunda yoklamaları aldık. Koktod düzenine geçilmesi emredildi. Kompozit başlık ve boş şarjörleri malzemeci olduğum için getirdim.

TEREDDÜDÜ OLAN VAR MI?

Bu sırada Ümit Birinci yanımıza geldi ve bir tim oluşturacağını söyledi. Ne olduğunu sordum. Kendisinin de bilmediğini söyledi. Mangayla birlikte Veli Yarbay’ın yanına gittik. Bu sırada Veli Yarbay, Ümit Teğmen’e telsiz olup olmadığını sordu. Telsizin olmadığını söyleyince, kendine telsiz ayarla dedi. Daha sonra ‘Dışarı çıkabilir, Valiliğe gidebiliriz. Bu gidiş koruma maksatlı da olabilir alma maksatlı da olabilir’ dedi. ‘Tereddüdü olan var mı?’ diye sordu. Biz bir şey söyleyemedik. Veli Yarbay yanımızdan ayrıldıktan sonra, ben Ümit Teğmene korktuğumu ve bir takım tereddütlerimiz olduğunu söyledim. O da bana ‘Keşke komutana bunu söyleseydin. Belki mangayı dağıtırdı’ dedi. Telefonlarımızdan sosyal medya olayları takip ederken halka ateş açıldığını gördüğümüzü söyledik. Ümit Teğmen bize karşı ‘Arkadaşlar, saçmalamayın. Benimde ailem dışarda. Eğer böyle bir emir alırsak, silahlarımızı bırakır teslim oluruz’ dedi. 2 kişi daha sonra yanımızdan ayrıldı. Bu sırada Ümit Teğmen ‘Burada beklememizin lüzumu yok’ dedi. Bizde kendi bataryamıza geçtik.

MANGANIN NE İÇİN KURULDUĞUNU SORDU

Aziz Çelik; Mesai bittikten sonra eve geçerken abim aradı. Neler oluyor dedi. Bende ne oluyor dedim. Eve geçince televizyonu aç dedi. Hemen eve gidip haberlere baktım. Bakarken Boğaz Köprüsünde askerleri gördüm. Anlam vermeye çalışırken telefonla arandık ve tugaya gelmem söylendi. Bunun üzerine tugaya hareket ettim. İçtimaya geçtim. Bu sırada Ümit Teğmen, Mustafa Gürlü Üsteğmen’in yanına gelerek, manga oluşturulması için emir aldığını söyledi. Kendi bataryasından 5 kişi aldığını, başka bir bataryadan bir kişi aldığını ve iki eksiğini olduğunu belirtti. Üsteğmen Gürlü manganın ne için kurulduğunu sordu. Birinci kendisinin de bilgisi olmadığını belirtti.

SAYIN VALİM ÇAYINIZI İÇMEYE GELDİK

Ben ve arkadaşımı mangaya verdi. Tugay binasına geldik. Ailemi düşünüyordum. Veli Yarbay, Ümit Birinci’ye telsiz sordu. Daha sonra telefonu tuttuğu elini havaya kaldırarak ‘Ben komutandan emir alır, komutanınıza emir veririm’ dedi. Tereddüdü olan ayrılsın dedi. Biz bir taraftan olan biteni anlamaya çalışıyorduk. Askerlerin halka ateş açtığını gördük. Bunun kabul edilemez olduğunu Ümit teğmene söyledik. Olası durumda dışarı çıkma emri verilirse kesinlikle halka ateş açılmayacağını, halkla karşı karşıya gelinirse polis noktasına teslim olunacağını söyledi. Polis noktası bulamazsak Valiliğe gidersek ‘Sayın Valim emrinizdeyiz’ der teslim oluruz dedi. Hatta 9 kişi Valiye ne yapabiliriz? En fazla ‘Sayın Valim çayınızı içmeye geldik’ diyerek espri yaptı. Bataryaya döndükten bir süre sonra Mustafa Gürlü ne yaptığımızı sordu. Bizde kendisine olayları anlattık. Gürlü bize ‘İçeri geçin çocuklar, hiçbir yere gitmeyeceksiniz’ dedi.   

KADIN HARİÇ HER İSTEDİĞİNİZ HER İMKAN SİZE SUNULACAK’

Emniyet güçleri Tugayda ifade almaya geldiklerinde, ifade işlemleri bitmeyince polis merkezine ifade vermek için erlerden gelmek isteyen olup olmadığını sordular. Talipli çıkmadı. Bunun üzerine ‘kadın hariç her istediğiniz her imkan size sunulacak’ dediler. Bunun üzerine birkaç er gitti. Burada gerçek anlamda ifade vermek isteyenlerin ifadelerinin düzgünce alınmadığı, ancak çay ve kahve muhabbeti yapan erlerin ifadelerinin dikkatlice alındığı bize diğer askerler tarafından söylendi.

DIŞARI ÇIKARSAK TESLİM OLACAĞIZ

Özcan Yıldız; Uyurken telefon geldi ve tugayda alarm verildiği belirtildi. 24.00 gibi tugaya geldim. İçtima alanına boş silah ve hücum yeleğimle geldim. Ümit Üsteğmen komutanımdan kurduğu mangaya personel istedi. Ben görevlendirildim. Sonra Veli Yarbay’ın yanına gittik. Burada Veli Yarbay bize ‘Her hangi bir durumda çıkabiliriz. Valiyi alabiliriz’ dedi. Daha sonra biz aramızda konuşurken Ümit Teğmen ‘Her hangi bir olaya karışmayacağız. Dışarı çıkarsak teslim olacağız’ dedi. Ben durumdan rahatsız olduğum için bir müddet sonra Mustafa Gürlü üsteğmenin yanına gittim. Veli Yarbayın bize söylediklerini aktardım ve rahatsızlığımı dile getirdim. Oda bize uzman odasına girmemizi ve dışarı çıkmamamızı söyledi. Sonra saat 03.00 gibi yemekhaneye geçtik.

TUTUKLAMA YAPABİLİRİZ, YETKİMİZ VAR

Fatih Aydın; İstanbul’dan beni bir arkadaşımın aramasıyla televizyonlardaki görüntüleri seyrettim. Bunun birşaka olabileceğini düşündüm. Daha sonra gelen telefonla tugayda mesai olduğu söylendi. Sonra yola çıktım ve bu esnada bazı arkadaşlarımı da arabama aldım. 24.00 gibi tugaya girdik. Tugaya vardığımızda askerlerin içtima alanında olduğunu gördük. Koktod düzenine geçiyorduk. Bende birliğimin başında düzenlemeleri yapıyordum. Nuri Kıyak’ın rütbelilerden bir kısmıyla konuştuğunu gördüm. Burada ‘TSK yönetime el koymuş bizde hazırlıklarımızı yapacağız. Tutuklama yapabiliriz, yetkimiz var’ dedi. Birliğime geçtim. Ümit teğmen yanıma geldi. Mangaya beni alacağını söyledi. Koktod’da görevli olduğumu söyledim. Ancak Onur Top Üsteğmen’den izin alması halinde gelebileceğimi belirttim. Top’un izin vermesi üzerine mangaya katıldım.

ÜMİT TEĞMEN MANGAYI TOPLADI VE DAĞILDIK

Manga tamamlanınca Tugay binasına geçtik. Yarbay Ceylan burada bize yönelik ‘Size ne emir verirsek yapacaksınız. Gerekirse Valiyi alıp geleceksiniz’ şeklinde sözler söyledi. Elindeki telefonu havaya kaldırarak ‘Ben komutanımdan emir alır, Ümit komutanınıza emir veririm’ dedi. Biz bir müddet bekledik. Başı boşluk vardı. 45-50 dakika sonra Cahit Albay geldi. O sırada rütbelileri topladığını gördüm. Silahları bırakacağımız yönünde bir şeyler demesini duymak istedim. Ancak yaptığı konuşmayı duyamadım. Daha sonra Ümit Teğmen mangayı topladı ve dağıldık.

 

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit