• resmi ilanlar

“YARGI BAĞIMSIZ VE TARAFSIZ OLACAK”

2017-03-15 11:00:02

Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, Sümer Mahallesi sakinleriyle buluştuğu organizasyonda, Cumhurbaşkanlığı Sistemi'ni anlattı ve referandumda kullanılacak Evet tercihinin haklı gerekçelerini ortaya koydu. Ercoşkun, “Mevcut anayasada yargı sadece bağımsızdı, Anayasa değişikliği ile yargı 'bağımsız ve tarafsız' olacak. Cumhurbaşkanı her Türk vatandaşı gibi kanunlara tabi olacak. 16 Nisan'da verilecek ‘Evet' kararıyla milletimiz vesayete tam anlamıyla ‘dur' diyecek” dedi.

AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, Aladağ Spor Kulübü binasında Sümer Mahallesi sakinleriyle bir araya gelerek, vatandaşlara 16 Nisan’da yapılacak referandumda halk oylamasına sunulacak Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ni anlattı.

ERCOŞKUN, MİLLETVEKİLİ SAYISINDA YAŞANACAK ARTIŞIN GEREKÇELERİNİ AÇIKLADI

Milletvekili Ercoşkun, açıklamalarında, “Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin hayata geçişiyle Meclis’teki milletvekili sayısı 550’den 600’e çıkacak" dedi. Ercoşkun, milletvekili sayısındaki artışın gerekçelerini ortaya koyarak, şöyle konuştu: Bu artışın temel nedeni temsil noktasında eşitliği sağlamaya yönelik diyebilirim. Örnekleyerek anlatmak gerekirse; AK Parti, 1 Kasım seçimlerinde Bolu’da yaklaşık 120 bin oy kazandı ve bu oyla 2 milletvekili çıkardı. Bu, AK Parti Bolu’da elde ettiği her 60 bin oyla birer milletvekili çıkardı şeklinde de yorumlanabilir. Fakat İstanbul’da ortalama 160-180 bin oyla milletvekili seçilebiliyor. Öte yandan Gümüşhane ve Bayburt gibi daha az nüfusa sahip illerde ise, 25 bin oyla bile milletvekili seçiliyor. Burada bir eşitsizlik olmuyor mu? Evet, bir eşitsizlik ve dengesizlik söz konusu olduğu aşikar. İllere en az iki milletvekili kontenjanı veriliyor. En küçük ile iki milletvekili verdiğinizde, en büyük illerle arada dengesizlik söz konusu oluyor. Bunun dengelenmesi ve temsilde adil bir eşitlik sağlanması gerekiyordu. Artıştaki tek sebep işte bu.”

MİLLETVEKİLİ SEÇİLME YAŞI 25'TEN 18'E DÜŞECEK

Milletvekili Ercoşkun, Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin Türkiye’de demokrasiye sağlayacağı bir başka kazanımı ise, “Milletvekili seçilme yaşı 25'ten 18'e düşecek” sözleriyle açıkladı ve şöyle konuştu: “Türkiye’de vatandaşlarımız 18 yaşına girdiği andan itibaren seçme hakkına sahip oluyor. Sandık başına giderek, cumhurbaşkanı, milletvekili, belediye başkanı ve muhtar seçebiliyor. Evlenebiliyor, ticari faaliyetlerde bulunup şirket kurabiliyor, vergi mükellefi olabiliyor. Fakat tüm bu haklara sahip bir gencimiz, mevcut Anayasa maddeleri nedeniyle milletvekili seçilebilmek için 25 yaşını beklemek zorunda kalıyor. Biz ise, tüm haklara sahip olan gençlerimizin milletvekili seçilebilme hakkına da sahip olmasını istiyoruz. Ülkemizin geleceği olan gençlerimizin ülke yönetiminde daha fazla söz sahibi olmasını hedefliyoruz. Bunun zafiyet getirebileceği endişelerini kabul etmemiz asla mümkün değil, çünkü biz gençlerimize güveniyor, daha güvenli bir geleceği onlarla inşa edeceğimize inanıyoruz."

“MİLLETVEKİLLİĞİ YAPMAK EMEKLİLİKTE AYRICALIK SAĞLAMAZ”

Milletvekili Ercoşkun, bu maddeye ilişkin kamuoyundaki tartışmalara da yanıt vererek, bu kazanımdan yararlanarak milletvekili seçilen bir gencin 2 yıl milletvekilliği yaptıktan sonra emekli olamayacağını vurguladı. Ercoşkun, açıklamalarında, "2 yıl milletvekilliği yapan bir gencimiz de, her vatandaşımız gibi prim gününü doldurması ve emeklilik yaşını tamamlamasının ardından emekli olabilir. Daha önce var olan ve 2 yıl vekillik yaptıktan sonra emekli olunan uygulamayı AK Parti gerçekleştirdiği düzenleme ile zaten kaldırmıştı."

Milletvekili Ercoşkun, açıklamalarında ayrıca, şunları söyledi:

YARGI 'BAĞIMSIZ VE TARAFSIZ' OLACAK

"Mevcut anayasa bilindiği üzere 1980 darbesi sonrası oluşturulan ve çeşitli düzenlemelerle bugüne dek kullanılagelen 1982 Anayasası. Mevcut anayasada yargı sadece bağımsızdı, Anayasa değişikliği ile yargı 'bağımsız ve tarafsız' olacak.

CUMHURBAŞKANI HER TÜRK VATANDAŞI GİBİ KANUNLARA TABİ OLACAK

Devletin başı olarak Cumhurbaşkanı yürütme yetkisini kanunlar çerçevesinde sürdürecek. Buna örnek olarak, Cumhurbaşkanı Meclis'i tek taraflı feshedemeyeceğini gösterebiliriz. Öyle ki, Cumhurbaşkanı Meclis'i feshederse, Cumhurbaşkanlığı da düşer. Bu durumda da TBMM ve Cumhurbaşkanlığı Seçimleri birlikte yapılır. Yine TBMM, Cumhurbaşkanını feshederse, TBMM'de feshedilmiş olur ve yine iki seçime birden gidilir."

“16 NİSAN’DA EVET DİYEREK, VESAYETE TAM ANLAMIYLA ‘DUR’ DEMELİYİZ”

 

Milletvekili Ercoşkun, açıklamalarını şöyle noktaladı: "1960 ve 1980 askeri darbeleri sonrası yapılan anayasalarda, vesayet aracılığıyla millet iradesine ipotek konuldu. Rahmetli Özal vesayetten çok çekti. AK Parti'nin millet için hayata geçirmeye çalıştığı birçok hizmet vesayet tarafından engellendi. Vesayetle mücadelede bugüne dek AK Parti büyük zaferler kazandı; ancak tam anlamıyla vesayete 'Dur' demek ve milletin ipotek altına alınan yetkilerini yeniden bağımsız şekilde kullanabilmesi için Anayasa değişikliği hayata geçmeli." 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit