• resmi ilanlar

ASKERLERİN TAHLİYE BEKLENTİSİ BOŞA ÇIKTI

2017-03-15 11:00:12

15 Temmuz FETÖ/PDY kalkışmasına Bolu 2. Komando Tugayı'nda destek verdikleri gerekçesiyle 3'ü tutuklu, 7'si tutuksuz 10 sanık için Bolu Ağır Ceza Mahkemesi 8 gün süren yargılama sonunda ara karar verdi. Tuğgeneral İsmail Güneşer, Kurmay Başkanı Yarbay Veli Ceylan ve Yüzbaşı Nuri Kıyak'ın tutukluluk hallerinin devam etmesi kararlaştırıldı.

Haber: Hakan Aydın

15 Temmuz FETÖ/PDY kalkışmasına Bolu 2. Komando Tugayı’nda destek verdikleri gerekçesiyle 3’ü tutuklu, 7’si tutuksuz yargılanan 10 sanık Bolu Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanmasına devam edildi. Sabah 09.40 gibi başlayan tanık dinleme işlemi 12.40’a kadar sürdü. 12 tanığın ifadesinin dinlenmesinin ardından, Mahkeme başkanı duruşmaya öğle arası verdi.

Öğleden sora ise Mahkeme başkanı Burak Civelek, Muratafa Gelen, Ahmet Üney, Vahit Sergici ve İbrahim Arlan’ın telefonlarına ait HTS kayıtlarının raporlarını sanıklara okuyarak görüşlerini sordu. Sanıklar aleyhte olan ifadeleri kabul etmediklerini söylediler.

Daha sonrasında iddia makamında oturan Savcı’ya görüşü sorulunca İsmail Güneşer, Veli Ceylan ve Nuri Kıyak’ın tutukluluk hallerinin devam etmesini, diğer sanıkların ise tutuksuz yargılanmalarını istedi.

YALNIZCA ÖZGÜRLÜĞÜ VE İŞİNİ DEĞİL, ONURU DA ESİR ALINMIŞTIR

Daha sonra savunma yapan İsmail Güneşer’in Av. Erol Yılmaz Aras yaptığı savunmada, “Müvekkilimin hakkında 3 iddia olduğunu görüyoruz. Bu iddialar tanık, tutulan tutanaklar ve adının Sıkı Yönetim Direktiflerinde yer alan listede olmasına dayandırılıyor. Ankara’da ki hıyanet şebekesiyle müvekkilimin en ufak bir teması saptanmadı. Müvekkilimin yalnızca özgürlüğü ve işi elinden alınmamış, ayrıca onuru da esir alınmıştır. İstese kaçabilecekken, Emniyet Müdürüne teslim olmuş ve tutuklanmıştır. 241 gündür tutukludur. Kendisi onur mücadelesi vermektedir. Bu nedenle tahliye edilmesini, en azından Adli Kontrol Şartıyla serbest bırakılmasını” istiyoruz.

Üsteğmen Mustafa Gürlü’nün Av. Ferit Atalay ise, müvekkili ile ilgili aleyhte hususları kabul etmediğini belirtti.

“TÜM HAKLARINI HELAL EDECEKTİR”

Sonrasında söz alan Veli Ceylan’ın Av. Mehmet Ali Çerkez, “Müvekkilim, burada askerliğin a’sını bilmeyen, askeri tecrübeleri olmayan tanıkların verdiği ifadeler nedeniyle yargılanıyor. İfadelere baktığımızda, o birinden bir şey duymuş, diğer başka birinden bir şey duymuş. Maddi gerçeğin ortaya çıkmasını istiyoruz. Müvekkilim Ağustos 2016’dan bu yana tutukludur. Bana tüm gerçekler ortaya çıkıp aklandığında, tüm haklarını korumakla yükümlü olduğu vatandaşlarımıza ve devletimize helal edecektir. Görüldüğü gibi somut bir delilde yoktur. Tahliyesini istiyorum” dedi.

“KANUNSUZ DA HİÇBİR EMİR VERMEMİŞTİR”

Ardından söz alan Nuri Kıyak’ın Av. Mehmet Özgür Türkcan ise, “Müvekkilim 15 Temmuz gecesi tesadüfen nöbetçi amir olduğu için vazifesi gereği üstlerinden aldığı emirleri yerine getirmiştir. Kanuna aykırı hiçbir emir almamıştır, kanunsuz da hiçbir emir vermemiştir. Tugayda görevli 176 rütbeli, 562 kişi ile görüşülmüş ancak bunların 42’si tutanağa geçirilmiştir. Aldığı emirleri uygulayan müvekkilimin tahliyesini istiyorum” dedi.

Ardından tutuksuz sanıkların avukatları, müvekkillerinin aleyhinde olan ifadeleri kabul etmediklerini yenilediler.

“SADECE BİZ DEĞİL, AİLELERİMİZDE YARGILANIYOR”

Sonrasında Mahkeme Başkanı Tutuklu sanık İsmail Güneşer1e son sözünü sorarken, Güneşer, “Tesadüfen haberim olan Sıkı Yönetim Direktifiyle alakalı hiçbir işlem yapmadım. Yaptırmadım. Listede adım olduğu için Bolu’yu arayarak  iki tane emir verdim. Polis, asker ve halkla kesinlikle karşı karşıya gelinmesin ve olumsuz bir şey olursa haber verin dedim. Bylocktan tutuklanan Düzce Alay Komutanı’nın ifadesi, FETÖ bağlantısı nedeniyle hakkında inceleme başlatılan Bolu eski Emniyet Müdürü Mustafa Kızılkaya ile yaptığım telefon görüşmesi sonrası tutulan tutanak ve ihraç edilen Bolu İl Jandarma Komutanı Türker Yılmaz’ın ifadeleri nedeniyle bu kadar insan töhmet altında bırakılmıştır. Vatan hainliğiyle suçlanıyoruz. Burada sadece biz değil, ailelerimizde yargılanıyor. Tahliyemi istiyorum” dedi.

“GERÇEKLERİN ORTAYA ÇIKACAĞINA İNANIYORUM”

Mahkeme Başkanı daha sonra Veli Ceylan’a son sözünü sorarken, Ceylan çok kısa olarak, “Bu kadar dedikodu ve iftiranın olduğu ortamda mahkemeniz nezdinde gerçeklerin ortaya çıkacağına inanıyorum. Tahliyemi istiyorum” dedi.

“BANA VERİLEN KOKTOD EMRİNİ UYGULADIM”

Son tutuklu sanık Nuri Kıyak’a da söz veren Mahkeme Başkanı, “Hakkımda verdiğim kanunsuz bir emir nedeniyle hazırlanmış bir tutanak bulunmuyor. FETÖ Terör örgütüyle alakam olduğuna dair bir kanıt yok. Bana isnat edilen suçlamaların tamamı tanık ifadelerine dayanıyor. Bana verilen Koktod emrini uyguladım. Bunu bana Vali söylemiş olsaydı, ben yine o düzeni uygulamak için işlem yapacaktım. 8 aydır tutukluyum. Mesleğimden atıldım. Zaman zaman kendimi anlatmak için mahkeme huzurunda fevri çıkışlarım oldu. Özür diliyorum. Tahliyemi talep ediyorum” dedi.

Mahkeme başkanı sonrası tutuksuz yargılanan sanıklara söz verdi.

Kararını vermek üzere salonda 10 dakika kadar ayrılan Bolu Ağır Ceza Mahkeme heyeti salona dönünce sanıklar hakkındaki kararını açıkladı. Mahkeme heyeti İsmail Güneşer, Veli Ceylan ve Yüzbaşı Nuri Kıyak’ın tutukluluk hallerinin devam etmesine karar verdi.

 

Mahkeme heyeti bir sonra ki duruşmanın 24 Mart Cuma günü saat 09.30’da toplanmasına ve belirlenen 10 tanığın ifadesinin alınmasına devam edilmesine karar verdi. 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit