• resmi ilanlar

Bolu Çatı Davası'nın detayları ortaya çıkıyor

2017-05-15 11:00:12

8 KİŞİ YÖNETİCİLİKTEN YARGILANACAK Bolu Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Yurtseven, 15 Temmuz öncesi soruşturması başlatılan ve başarısız darbe girişimi sonrası kapsamı genişletilen FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü ‘Bolu Çatı' yapılanması hakkında bilgiler verdi. Başsavcı Yurtseven, 145 kişi hakkında hazırlanan iddianamede 8 kişinin yönetici pozisyonunda olduklarını açıkladı.

Özel Haber: Hakan Aydın

Bolu Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Yurtseven, FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü’nün Bolu ayağına yönelik 1,5 yıldır yürütülen soruşturmanın tamamlanarak hazırlanan iddianamenin Bolu Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulduğunu belirtti.

Başsavcı Yurtseven iddianame kapsamında 145 şüphelinin yargılanacağını belirterek, ildeki mütevelli heyet oluşumu, dershane, yurt, pansiyon ve okullardan oluşan eğitim yapılanması, ildeki kadın ve ışık evlerine yönelik çalışmalar sonrası elde edilen veriler dosyada yer alıyor.

8 KİŞİ YÖNETİCİ POZİSYONUNDA

Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 145 kişi hakkında hazırlanan dosyada 8 isim örgütün Bolu yapılanmasının başında olduğu iddia ediliyor. Bu isimlerden bazıları ise Cuma Kartal, Şevket Kahraman, Ahmet Nuri Gürsoy, Ali Coşkun ve Adnan Daylan isimleri yer alıyor. Dosyada Harun Savcı, İbrahim Ergül ve Erol Altıntaş da sanıkların arasında.

26 KİŞİ FİRARİ OLARAK ARANIYOR

Dosyada bulunan 145 isimden 26’sının firari olarak halen aranmalarının devam ettiği, 67 kişinin tutuklu olarak cezaevinde olduğu ve 47 kişinin ise Adli Kontrol Şartıyla serbest yargılanacağı belirtildi.

MAL VARLIKLARINA EL KONULMASI İSTENDİ

Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan dosyada ayrıca örgüt yönetici oldukları belirtilen 8 kişinin mal varlığına el konulması istenirken, ayrıca dosya kapsamında üzerlerine muvazaalı satış işlemleri yapılan ve ekonomik durumlarının üzerlerinde bulunan mal varlıklarını edinmelerine imkanı olmayan şahıslarında mal varlıklarına el konulması talep edildi.

NE KADAR CEZA İSTENDİ?

 

Bolu Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede yönetici oldukları iddia edilen 8 kişi hakkında TCK’nın 314/1. maddesi gereği örgüt yöneticiliği iddiasıyla 10 yıldan 15 yıla kadar, 137 kişi hakkında ise TCK’nın 314/2. maddesi uyarınca örgüt üyeliğinden 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları isteniyor. 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit