• resmi ilanlar

GÖZLER ESKİ REKTÖR COŞKUN'DA

2017-05-21 11:00:12

FETO/PDY yapılanması kapsamında yargılanmaya devam eden 10'u firari, 31'i tutuklu 77 AİBÜ akademisyeninden 65'inin ifadeleri tamamlandı. 22 Mayıs 2017'te Karaçayır Nikah Salonu'nda yapılacak olan 9. duruşmada AİBÜ eski Rektörü Hayri Coşkun ve Rektör Yardımcısı Mehmet Bahar ifade verecek.

Haber: Ebru EYVAZOĞLU

FETO/PDY yapılanması kapsamında yargılanmaya devam eden Abant İzzet Baysal Üniversitesi akademisyenleri savunmalarını geçtiğimiz hafta tamamladılar. 2 hafta süresince iddianamede yer alan suçlamalar hakkında ifade veren akademisyenler, ortaya atılan iddiaları reddettiler.

Yalnızca Mehmet Fatih Özlü, 2014 yılı Mayıs ayında yapmış olduğu Pensilvanya ziyaretinde hükümet ve Atatürk ile ilgili kin ve öfke dolu, ikiyüzlüce sarf edilmiş sözler yüzünden rahatsız olduktan sonra döndüğünde örgütle ilişkisini kesmek istediğini, bu yüzden de dışlandığını söylemişti. 8 Mayıs 2017’de başlayan sanıkların dinlenmesi ise bugün sona eriyor.

10'u firari, 31'i tutuklu 77 akademisyenin yargılanmasında tüm sanıkların ifadeleri alındıktan sonra geçtiğimiz günlerde istifa eden ve tutuksuz yargılanan AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun ve Adli Kontrol Şartıyla serbest bırakılan Rektör Yardımcısı Mehmet Bahar ifade verecek. Karaçayır Nikah Salonu’nda yapılan duruşmada Hayri Coşkun ve Mehmet Bahar’ın ifadeleri merakla bekleniyor. Sanık ifadelerinin ardından da Haziran ayından itibaren tanıkların dinlenmesine geçilecek. 50’den fazla tanığın ifadesine başvurulacağı öğrenilirken, Haziran ayı boyunca da Pazartesi- Çarşamba günleri duruşmalara devam edilecek.

SAVCILIKTA 7 SAAT İFADE VERDİ

Emniyette susma hakkını kullandığı anlaşılan, Bolu Cumhuriyet Savcılığı’nda ifade vermeyi tercih eden Hayri Coşkun’un 7 saat ifade verdiği ve sorulan sorulara cevap verdiği bilgisine ulaşılmıştı. Coşkun; ifadesinin sonunda etkin pişmanlık yasasından yaralanıp yararlanmak istediği sorulurken, örgütle her hangi bir bağının olmadığı için etkin pişmanlıktan faydalanmasını gerektirecek bir durumunun olmadığını belirtmişti.

 

Eski Rektör Coşkun, Rektörlük döneminde FETÖ ile ilgili tespitinin olmadığını söyleyerek “Rektörlük dönemim ve ondan öncesi öğretim görevlisi olarak çalıştığım dönemde resmi sıfatımın gerektirdiği ilişki tarzı dışında bu grup veya yakın kişiler ile ayrı bir diyaloğum olmadığından FETÖ ile ilgili herhangi bir kişi veya gruba ilişkin tespitim olmadı” ifadelerini kullanmıştı. Rektör Coşkun Savcılıktaki ifadesinden firari olan Mehmet Yazıcı ve Kenan Gümüştekin ile de ilgili olarak “Benim ne Kenan Gümüştekin'e ne de başka bir kişiye girdiğim seçimlerin öncesinde veya sonrasında destek olmaları veya olmamaları karşılığında herhangi bir pozisyon vaadim veya mevcut pozisyonlarını olumsuza çevireceğim yönünde bir söylemim olmamıştır. Bu benim kişiliğime de meslek anlayışıma da aykırı bir durumdur. Mehmet Yazıcı'nın temas halinde olduğu kendi grubundaki kişilere ‘Hayri Coşkun'a destek verip onun arkasında duracaksınız’ şeklinde bir söylemi olup olmadığından haberdar değilim, yukarıda da belirttiğim şekilde Mehmet Yazıcıyla özel bir diyaloğum ve seçim döneminde de farklı bir irtibatım olmamıştır” dedi. 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit