• resmi ilanlar

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN BOLU ŞEMASI ORTAYA ÇIKTI

2017-05-30 11:00:12

Bolu Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan Çatı İddianamesinin detayları ortaya çıkıyor. İddianamede örgüt tarafından Bolu'ya atanan il imamları sıralanırken, Polat A.Ş.'nin FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü yapılanmasındaki önemi de gözler önüne seriliyor. İddianamede ayrıca terör örgütünün Bolu şemasıda ortaya çıkartılırken, son mütevelli heyet üyesi oldukları iddia edilen isimlerde tek tek iddianameye girmiş durumda. Örgüt ayrıca Bolu'ya 4'e bölerken, bu bölgelere de birer isim atamış.

Özel Haber: Hakan Aydın

Bolu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen 64'ü tutuklu, 55'i tutuksuz ve 26'sı firari olan 145 sanığın bulunduğu iddianamede örgütün Bolu'daki yapısı yöneticileri ve işleyişi hakkında geniş bilgilere yer verildi.

BOLU’YU POLAT A.Ş.’DEN YÖNETMİŞLER

FETÖ/PDY örgütünün bir çok ilde olduğu gibi Bolu'da da "faaliyetlerini legal olarak sergiledikleri algısını yaratmak" adına şirket, dernek, eğitim kurumları şeklindeki oluşumları kullandığının kaydedildiği iddianamede, bu anlamda Bolu'da örgütün temel taşının Polat Eğitim Basın Yayın Gıda Turizm Ticaret A.Ş. olduğu ve örgütün Bolu'daki koordinasyonunu bu şirket üzerinden sağlandığı belirtildi.

ŞİRKETİ ÇALIŞANLARA DEVRETMİŞLER

Örgütün 2004 yılından itibaren amaçları doğrultusunda kullandığı şirketin ifşa olması üzerine, 2014 yılında hisse devirlerinin yapıldığı belirtilen iddianmade, “Özellikle 2014 döneminden sonra şirketin sürekli pay devirleri ile sermaye azaltımı ve hisse devirleri yapılmak suretiyle küçültülme ve tasfiye sürecine sokulduğu, son dönemde ise şirket ortakları olarak şirkette daha önce sigortalı olarak çalışan kişilerin gösterilmeye başlanıldığı görülüyor” ifadelerine yer verilmiş.

YÖNETİM KURULU BAŞKANLARI İL İMAMIYMIŞ

İddianamede şirket genel müdürlerine ve yönetim kurulu başkanlarına dikkat çekilirken, “Görünürde ticari bir şirket olan Polat A.Ş.'nin FETÖ/PDY'nin bütün faaliyetlerinde ana merkez olarak kullanıldığı, finans sağlama, örgüte adam devşirme ve istihdam etme, yeni faaliyet sahaları oluşturma, örgütün stratejisi doğrultusunda yapılacak çalışmalarda karar alma süreçlerinin tamamının bu şirket etrafında gerçekleştiği gibi, örgütün il imamı olarak atadığı kişilerin de bu şirkette genel müdür-yönetim kurulu başkanı olarak gösterilerek il içerisinde de özellikli bir statü ile göreve başlamaları sağlanmış” deniliyor.

SON 4 İL İMAMI TESPİT EDİLDİ

İddianame kapsamında örgütün Bolu'ya atadığı il imamları hakkında da bilgilere yer verildi. Bolu'ya 2006 yılından bu yana 4 tane il imamı atandığı bilgisine yer verilen iddianamede, “Bu anlamda 2006-2010 yılları arasında il imamı olarak görev yapan ve Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca işlemleri sürdürülen Ahmet Şahin, 2010-2013 yılları arasında il imamı olarak görev yapan ve Yalova Cumhuriyet Başsavcılığınca işlemleri sürdürülen Ahmet Polat Önel ile 2013-2015  yılları arasında il imamı olarak görev yapan ve Başsavcılığımızca işlemleri sürdürülen Cuma Kartal'ın Polat A.Ş.'de üst düzeyde görevde bulundukları belirlendi. Bu şirketin örgüt ile bağının ortaya çıkmasıyla birlikte 2015 yılı kasım ayında il imamı olarak çalışmaya başlayan Şevket Kahraman'ın ise 2 ay kadar Polat A.Ş’de sigortalı gösterildikten sonra, deşifre olmasının önüne geçilmesi amacıyla şüpheli Ali Çoşkun'a ait olan şirkette sigortalı olarak gösterilerek ilimizdeki faaliyetleri organize etmelerine olanak sağlandığı” ifadesine yer verildi.

DERNEK EVRAKLARI GİZLİ BÖLMEDEN ÇIKMIŞ

Polat A.Ş.'nin sadece ticari faaliyette bulunmak üzere kurulmuş bir şirket olmadığına işaret edilen iddianamede, "Şirkete ait binada 28 Temmuz 2016 ve 09 Eylül 2016 tarihlerinde yapılan aramalarda çatı katında gizlenmiş bölümde çok sayıda dernek ile Şule Vakfı ve yurtlara ait belgelerin ele geçirildi. Yine aynı aramalarda örgütle iltisaklı olmalarından dolayı kapatılan ve fesih edilen Doruk Akademi Gençlik Spor Kulübü Derneği, Bolu Sanayici ve İşadamları Derneği, Bolu Köylerimizi Kalkındırma ve Yaşatma Derneği, Bolu Gelişim ve İletişim Derneği, Bolu Bahar Derneği, Bolu Detay Mimar Mühendis ve Teknik Elemanlar Derneği, Bolu Ümit Emekli Din Adamları Derneği, Abant Çalışanlar Derneği (Abant Kültür ve Sanat Derneği), Küresel Doktorlar Bolu Sağlık Derneği, Bolu Sportif Havacılık ve Doğa Sporları Derneği, Abant Eğitime Destek Derneğine ait dökümanların ele geçirildiği gibi, yine Kimse Yok mu Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Bolu Eğitim Sevenler Derneği,  Highway Bolu Dağı Spor ve Kültür Kulübü Derneğinin de örgüt ile irtibatlı olan ve üye devşirme ile faaliyetlerin sergilenmesinde araç olarak kullanılan diğer dernekler olduğu yönünde tespitlerde bulunuldu. İsmi geçen derneklere üye olan bir çok kişide başta ByLock tespit edildi” denildi.

DERNEKLERİN KURULUŞ AMAÇLARI DEŞİFRE EDİLDİ

İddianamede, ismi geçen derneklerin değişik meslek grupları ve zümrelerden olan kişileri örgüte kazandırmak, mevcut üyeleri kaybetmeyip kontrol altında tutmak, örgütün amaç ve faaliyetleri doğrultusundaki talimatları legal görüntü altında sergileyebilmek için kurduğu bilgilerine de yer verildi.

ADNAN DAYLAN PARAYI YÖNETMİŞ

Polat A.Ş.'nin yöneticisi konumunda bulunan ve TEM Otoyolu'nun Bolu Dağı kesiminde yer alan HighWay Alış Veriş Merkezi'nin kurucusu Adnan Daylan'ın örgüt içinde il imamı ile eşdeğer görev aldığı belirtildi. İddianamede, Daylan'ın örgüt adına Bolu ilindeki organizasyonlarla ilde çalışan tüm il imamları ile birlikte görev alarak, özellikle finans işlerini organize eden kişi konumunda bulunduğu ifade edildi. İl imamlarından bağımsız ama onlarla birlikte hareket ederek mütevelli heyetini idare ettiği kaydedilen Daylan'ın örgütün legal görünümlü şirketlerini ve işlerini takip eden yöneticisi konumunda bulunduğu, il imamları ile aynı derecede etkin ve karar almada yetkili pozisyonu ile örgüt içerisinde yönetici sıfatıyla aktif rolünün bulunduğunun tespit edildiği belirtildi.

MÜTEVELLİ HEYET DEŞİFRE EDİLDİ

Mütevelli heyetinin, il imamının talimatları ve Daylan'ın koordinesiyle haftanın belirli günlerinde toplanarak dini sohbet adı altındaki toplantıların yapılmasının sonrasında kurban parası, öğrenci bursu, himmet gibi örgütün finans çalışmalarının yürütüldüğü bir kurul niteliğinde olduğunun da vurgulandığı iddianamede, Mütevelli üyelerinin 'karar alma ve örgütü yönetme anlamında yetkileri bulunmadığından' yönetici sıfatlarının bulunmadığı ancak etkin örgüt üyeleri olarak hukuki durumlarının değerlendirilmesinde zaruret bulunduğu, zaten mütevelli heyetinin bir çoğunun da Polat A.Ş. ve bağlı kurumlarında ortaklıklarının bulunduğu belirlendi. Dosya kapsamına yansıyan beyanlar ve tespit edilen delillere göre ilimizdeki son mütevelli heyetinde Harun Savcı, İsmail Hakkı Özmen, Selman Akkaya, Ahmet Nuri Gürsoy, Erol Altıntaş, Uğur Akdaş, İbrahim Ergül, Mehmet Gökçek, Yıldırım Yılmaz, Fahrittin Aydın, Şafak Teke, Ali Çoşkun, Suat Tarakçıoğlu ve Aydın Güler'in yer aldığının değerlendirildiğinin altı çizildi.

YÖNETİM KADEMESİ POLAT A.Ş.'DE SİGORTALI

İddianamede, örgütün yönetim kısmı ile ilgili verilen bilgilerde, il imamlarından sonra gelen ve en önemli olan biriminin "Büyük Bölge Sorumluları" olduğu ifade edildi. Her bir ilin büyüklüğüne göre bölgelere ayrıldığının örgütsel şemada belirtildiğinin işaret edildiği iddianamede; “Bolu'da dört bölgeye ayrılmış. Doğrudan il imamına bağlı olarak çalışan büyük bölge sorumlularının neredeyse tamamının Polat A.Ş de sigortalı olarak gösterilerek ilimizde bulunmaları ve faaliyetlerini sergilemelerinin 'iş gereği' olduğunun gösterilmeye çalışılmış. Bu kişilerin altlarında 'Küçük bölge sorumluları' olarak bilinen üyeler de bulunuyor. Küçük bölge sorumluluları da Potat A.Ş.'de çalışıyor gösterilmiş.  İlimizdeki büyük bölge sorumlularının Ali Osman Çelik, Suat Türkoğlu, Mustafa Çaka, ve Ahmet Çelebi olduğunun belirlendi. Son küçük bölge sorumlularının ise Ercan Şenyer, Yusuf Ataoğlu, Hayrullah Deniz, Asım Ateş, Gökhan Bostancı, Emrah Cangaya, ve Emre Altındal, olduğu belirlendi” denliyor.

2 İLÇE’NİN SORUMLUSU TESPİT EDİLDİ

İddianamede, örgütün Bolu'daki bazı ilçelere de yönetici gönderdiği belirtilerek, "Büyük bölge sorumluları ile eş konumda olan ve ilimize bağlı ilçelerdeki ilçe yapılanmasından sorumlu şüphelilerin de bulunduğu belirlendi. Mengen sorumlusu olan Emin Sinoplu, Mudurnu sorumlusu olan Ahmet Çelik tespit edildi" denildi.

TUTUKLU YARGILANAN SANIKLAR

Dosya kapsamında tutuklanarak cezaevine konulan isimler şu şekilde;

Ahmet Çelikkaya, Ahmet Nuri Gürsoy, Ali Coşkun, Ali Osman Çelik, Asım Ateş, Ayhan Yılmaz, Ayşe Elvan Erdoğan, Davut Alcı, Durmuş Özdemir, Emin Sinoplu, Emrullah Sarı, Ercan Şenyer, Erol Atıntaş, Ertuğrul Fatih Tıraş, Fahrittin Aydın, Fedai Özdemir, Gürbüz Yavuz, Habip Duman, Hacer Karagülle, Hadis Süt, Hafize Tosun, Halil İlter, Harun Savcı, Hasan Umur, Hayrullah Deniz, Hayrullah Konuk, Hıdır Aksoy, İbrahim Ergül, İbrahim Türkoğlu, İsmail Gezgin, İsmail Hakkı Özmen, Kadir İnceçıldır, Levent Sönmez, Mehmet Gülen, Mehmet Öztürk, Muhammed Mert, Murat Aktaş, Murat Karabacak, Mustafa Akhan, Muzaffer Karagülle, Mücahit Erdoğdu, Nazmi Uysal, Necdet Yerlikaya, Nurşen Aydın, Oldun Yıldız, Özlem Hoda, Ramazan Hoda, Remzi Dayanır, Salih Ceyhan, Sedder Topaç, Selim Yaman, Selman Akkaya, Sena Ataoğlu, Suat Tarakçıoğlu, Süleyman Sami Tanrıöver, Şafak Teke, Şentürk Çoban, Şevket Kahraman, Tarık Dağ, Temel Albayrak, Uğur Akdaş, Uğur Karaca, Yasin Göçmen, Yavuz Selim Alcı, Yusuf Ataoğlu, Zehra Deniz, Zeki Sarisinoğlu

ADLİ KONTROL ŞARTIYLA SERBEST YARGILANAN SANIKLAR

Dosya kapsamında adli kontrol şartıyla bırakılan isimler şu şekilde;

Abdurrahman Coşkun, Adnan Acar, Aydın Güler, Aydın Kayaalp, Ayhan Gülen, Beraat Dayanır, Berat Horuz, Dursun Zorlu, Ekrem Akbunar, Engin Özbey, Enver Aytar, Erdoğan Yıldız, Erhan Uyman,Fatih Kaymaz, Gürkan Güler, Hasan Erdoğan, Hayrettin İnce, İbrahim Sarıdoğan, İsmail Coşkun, Kadir Sanlı, Levent Şimşek,  Mehmet Güner, Mehmet Tokmak, Mustafa Gürkan, Mustafa Kahvecioğlu, Mücahit Kutlu, Nizamettin Çolakvermiş, Nurat Ataoğlu, Raşit Doğan Enhoş, Sedat Canyurt, Sema umur, Serkan Özmarka, Süleyman Akkaya, Süleyman Arı, Şeref Karaköse, Şirin Ceyhan, Tahsin Özdemir, Tülay Albayrak, Uğur Aydın, Vedat Albuz,

NEREYE KADAR KAÇACAKSINIZ?

Dosya kapsamında firari olarak haklarında yakalama istemi bulunan isimler şu şekilde;

Adnan Daylan, Ahmet Çelebi, Ahmet Önal Yurul, Cuma Kartal, Dilek Torlakoğlu, Emre Altındal, Esra Çelebi, Hatice Kübra Çakmak, İrem Bakırtaş, Mehmet Gökçek, Mehmet Şükrü Çakmak, Merve Ersen, Mustafa Çaka, Mustafa Erdoğan, Naciye Yurul, Ömer Baday, Ömer Faruk Zorlu, Sadık Arslan, Suat Türkoğlu, Süheyla Şengül, Yıldırım Yılmaz, Yunus Emre Bakırtaş, Zeliha Kurt, Zeynep Alpay

9 SANIK TUTUKSUZ YARGILANIYOR

Aytekin Akan, Bayram Akman, Emrah Çangaya, Hamiyet Coşkun, İbrahim Çakıroğlu, İsmail Kahraman, Ömer Gülen, Tahsin Saraç, Yasin Savcı,

58 BYLOCK’ÇU KİM?

Dosya kapsamında örgütün haberleşme programını kullandığı tespit edilen isimler şu şekilde;

Ahmet Çelebi, Adnan Daylan, Ahmet Çelikkaya, Ahmet Önal Yusuf, Ali Osman Çelik, Asım Ateş, Beraat Dayanır, Berat Horoz, Burcu Aksoy, Dilek Torlakoğlu, Durmuş Özdemir, Emrah Çangaya, Emin Sinoplu, Emre Altındal, Emrullah Sarı, Ercan Şenyer, Erhan Uyman, Ertuğrul Fatih Tıraş, Esra Çelebi, Habip Duman, Hadis Süt, Hafize Tosun, Halil İlter, Hatice Kübra Çakmak, Hayrullah Deniz, Hıdır Aksoy, İrem Bakırtaş, Mehmet Şükrü Çakmak, Merve Ersen, Muhammed Mert, Murat Aktaş, Mustafa Çak, Muzaffer Karagülle, Nazmi Uysal, Necdet Yerlikaya, Nuray Ataoğlu, Nurşen Aydın, Oktay Güneş, Olgun Yıldız, Ömer Faruk Zorlu, Özlem Hoda, Ramazan Hoda, Remzi Dayanır, Selim Yaman, Sena Ataoğlu, Suat Türkoğlu, Süheyla Şengül, Sami Tanrıöver, Şevket Kahraman, Tarık Dağ, Tülay Albayrak, Uğur Aydın, Yasin Göçmen, Yunus Emre Bakırtaş, Yusuf Ataoğlu, Zehra Deniz, Zeliha Kurt Ve Zeynep Alpay

İDDİANAMEDE SAVCI KİMLERE ÖRGÜT ÜYESİ DEDİ?

Yakup Avşar tarafından hazırlanan iddianamede çoğu sanığın faaliyetleri nedeniyle örgüt üyesi olarak kabul edilmeleri istendi. İddianamaye göre kimler örgüt üyesi; Abdurrahman Coşkun, Adnan Acar, Adnan Daylan, Ahmet Çelebi, Ahmet Çelikkaya, Ahmet Nuri Gürsoy, Ahmet Önal Yurul, Ali Coşkun, Ali Osman Çelik, Aydın Güler, Ayhan Yılmaz, Ayşe Elvan Erdoğan, Aytekin Akan, Beraat Dayanır, Berat Horoz, Burcu Aksoy, Cuma Kartal, Davut Alcı, Dilek Torlakoğlu, Durmuş Özdemir, Dursun Zorlu, Ekrem Akbunar, Emin Sinoplu, Emrah Çangaya, Emre Altındal, Emrullah Sarı, Engin Özbey, Enver Aytar, Ercan Şenyer, Erdoğan Yıldız, Ertuğrul Fatih Sarıtaş, Esra Çelebi, Fahrittin Aydın, Fatih Kaymaz, Fedai Özdemir, Gürbüz Yavuz, Gürkan Güler, Habip Duman, Hacer Karagülle, Hadis Süt, Hafize Tosun, Halil İlter, Hamiyet Coşkun, Harun Savcı, Hasan Umur, Hatice Kübra Çakmak, Hayrettin İnce, Hayrullah Deniz, Hayrullah Konuk, İbrahim Ergül, brahim Türkoğlu, İrem Bakırtaş, İsmail Coşkun, İsmail Gezgin, İsmail Hakkı Özmen, İsmail Karaman, Kadir İnceçıldır, Kadir Sanlı, Levent Sönmez, Levent Şimşek, Mehmet Gökçek, Mehmet Gülen, Mehmet Güner, Mehmet Öztürk, Mehmet Şükrü Çakmak, Mehmet Tokmak, Merve Ersen, Muhammed Mert, Murat Aktaş, Murat Karabacak, Mustafa Akhan, Mustafa Çaka, Mustafa Erdoğan, Muzaffer Karagülle, Mücahit Erdoğdu, Naciye Yurul, Naim Bilen, Nazmi Uysal, Necdet Yerlikaya, Nurat Ataoğlu, Nurşen Aydın, Oktay Güneş, Olgun Yıldız, Ömer Baday, Ömer Faruk Zorlu, Özlem Hoda, Ramazan Hoda, Remzi Dayanır, Sadık Arslan, Salih Ceyhan, Sedat Canyurt, Sedder Topaç, Selim Yaman, Selman Akkaya, Sena Ataoğlu, Serkan Özmarka, Suat Tarakçıoğlu, Suat Türkoğlu, Süheyla Şengül, Süleyman Akkaya, Süleyman Arı, Süleyman Sami Tanrıöver, Şafak Teke, Şentürk Çoban, Şeref Karaköse, Tahsin Özdemir, Tarık Dağ, Temel Albayrak, Tülay Albayrak, Uğur Akdaş, Uğur AydınUğur Karaca, Vedat Albuz, Yasin Göçmen, Yavuz Selim Alcı, Yıldırım Yılmaz, Yunus Emre Bakırtaş, Yusuf Ataoğlu, Zehra Deniz, Zeki Sarisinoğlu, Zeliha Kurt ve Zeynep Alpay

ÖRGÜT ÜYELİKLERİNİ MAHKEME BELİRLEYECEK?

Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede bazı isimlerin faaliyetlerine yer verilirken, mahkeme tarafından örgüt üyeliklerine karar verilmesi istendi. İşte o isimler;

Aydın Kayaalp, Ayhan Gülen, Hasan Erdoğan, İbrahim Çakıroğlu, İbrahim Sarıdoğan, Mustafa Kahvecioğlu, Mücahit Kutlu, Nizamettin Çolakvermiş, Ömer Gülen, Raşit Doğan Enhoş, Sema Umur, Şirin Ceyhan ve Tahsin Saraç

KİMLER, NEYLE YARGILANIYOR?

Haklarında "FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma", "FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünü Yönetme" suçlarından dava açılan sanıklardan Adnan Daylan, Cuma Kartal, Şevket Kahraman, Ali Osman Çelik, Suat Türkoğlu, Emin Sinoplu, Mustafa Çaka ve Ahmet Çelebi hakkında 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Terör örgütüne üye olmak suçundan yargılanacak olan Ertuğrul Fatih Tıraş, Serkan Özmakara, Ekrem Akbunar ve Emrah Çangaya 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istenirken, Gürbüz Yavuz hakkında ise terör örgütüne üye olma suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis, görevi kötüye kullanmada suçundan ise bir yıldan 3 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

İddianamede adı geçen diğer şüpheliler de terör örgütüne üye olma suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak.

 

 

 

 

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit