• resmi ilanlar

ALKOL SÜRÜCÜ KENDİNİ BÖYLE SAVUNDU!

2017-06-20 11:00:10

Bolu'da alkollü olarak kullandığı aracın kontrolünü kaybedince reklam tabelasına çarpan ve 34 yaşındaki 2 çocuk annesi Şaziye Yerlikaya'nın ölümüne neden olan Hasan B. Bolu Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı. Tutuklu olarak yargılanan Hasan B. Alkollü olduğunu doğrulayarak, “Aileye böyle bir şey yaşattığım için pişmanım” dedi.

Haber: Ebru EYVAZOĞLU

Duruşmada kazada hayatını kaybeden Şaziye Yerlikaya’nın eşi İmdat Yerlikaya ve annesi Emine Şallı da hazır bulunurken, tutuklu sanık Hasan B. de bulunduğu cezaevinden getirildi. Sanık Hasan B. üzerine atılı bulunan suçlamayı kabul ederek, “Savcılar Market’in bulunduğu yerde virajı dönerken, yol kenarında park halinde araçlar olması nedeniyle birden direksiyon hakimiyetimi kaybettim. Araç tabelaya çarptı. Araba arkadaşımın babasına aitti. Bir cemiyetimiz vardı. Bu yüzden alkol almıştım. Aileye böyle bir şey yaşattığım için pişmanım” dedi.

Mahkeme Başkanının ‘Neden alkollü olarak araç kullandın? Kazada alkolün etkisi var mıydı sence?’ sorusuna “Kahrolsun. Savunulacak bir şeyi yok ama alkol aldığım doğrudur. Alkolün kazada etkisi vardır” dedi.

Eşini kaybeden İmdat Yerlikaya ise olay esnasında küçük çocuğuyla ekmek almaya gitmek için yolun kenarında olduğunu, eşi ve kızının da karşı kaldırımda olduğunu belirterek, “Kaza sırasında orada dönüşü zorlaştıracak park halinde araç yoktu. Farları da yanmıyordu. Eşim kızımla kaldırımdaydı. Viraja çok süratli girdi ve tabelaya çarptı. Yanında Özkan Ç. ve Yetiş B. De vardı. Çarpmanın etkisiyle reklam panosu düşerek eşimin ölümüne, kızımın da yaralanmasına neden oldu. Şahıstan şikayetçiyim” dedi. Yerlikaya Ailesinin avukatı da kaza sonrasında şahsın olay yerinden kaçtığını, 1 saat sonra yakalandıktan sonra alkol testinin yapıldığını, dolayısıyla oranın düşük olduğuna dikkat çekti.

Tanık olarak dinlenen Özkan Ç. de kaza anında araçta bulunduğunu belirterek, “Hasan virajı biraz geniş alınca dönemedi ve sol tekerlekler kaldırıma çıktı. 160 promil alkollüydük. Kaza sonrası ekiplere aracı ben kullandığımı söylemiştim. Fakat Hasan şokta olduğu için böyle söyledim. Araçta sadece ikimiz vardık” diye konuştu.

Duruşma 2 tanığın dinlenmesi için 12 Eylül 2017 tarihine ertelendi. Sanığın tutukluluk halinin ise devamına karar verildi. Duruşma sonunda Şaziye Yerlikaya’nın eşi ve kardeşi sanığa tepki gösterdiler.

Olayın geçmişi:

Borazanlar Mahallesi Hattat Emin Barın Caddesi üzerinde seyir halinde olan ve kaza sonrasında bir süre kimliği tespit edilemeyen 14 BU 034 plakalı araç sürücüsü, direksiyon kontrolünü kaybederek yolun ortasındaki reklam panolarına çaptı. Aracın reklam panosuna çarptığı sırada karşıdan karşıya geçmekte olan Şaziye Yerlikaya (34) ve yanında bulunan kızı aracın çarptığı reklam panosunun altında kaldı.

 

Önce reklam panosuna çarpan daha sonra iki kişiyi yaralayan ve alkollü olduğu iddia edilen araç sürücüsünün, olay yerinden kaçtığı iddia edildi.  Kazayı gören çevredeki vatandaşlar reklam tabelasının altında kalan şahısları kurtararak 112 Sağlık ekiplerine haber verdi. 13 gün boyunca hastanede yoğun bakıma alınarak, hayata tutunmaya çalışan 34 yaşındaki Yerlikaya ise yaşam mücadelesini kaybetti. Genç kadın Nuhlar Köyü’nde gözyaşları arasında toprağa verilmişti. 

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • Dertli  (20.06.2017 22:11:55)

  Alkollü araç kullananlara aracının değerinin 10 misli ceza verilsin ve elindeki araç elinden alınıp trafikten men edilsin kardeşimin başı sagolsun

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit