• resmi ilanlar

SEBEN'DE TARİH VE SANAT İÇ İÇE

2017-06-21 11:00:07

Dünyaca ünlü ressam ve bestekarlara ev sahipliği yapmaya başlayan Seben ilçesinde, Solaklar Kaya Evleri'nin örnek bir sanat köyü olacağını belirten Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ, Fetret döneminde Osmanlı şehzadelerini saklayan Seben'in tarihi yapısının da daha net ortaya çıkmasıyla sanat ve tarihin iç içe olacağını kaydetti.

Haber: Ebru EYVAZOĞLU

Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ, Bolu’daki basın mensupları için Solaklar Kayaevleri’nde bir iftar yemeği düzenledi. Çok sayıda basın mensubunun katıldığı iftar yemeğinde, Solaklar Prof. Dr. Halil İnalcık Kayaevleri’nde yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Özbağ, hedefledikleri turizm ayaklarına bir bir ama sağlam adamlarla basarak gittiklerini ifade etti.

Özbağ, “Mübarek bir günde Seben’e vakit ayıran, davetimize icabet eden tüm basın mensuplarına teşekkür ederiz. Varlığınız bizim için büyük bir onur ve şeref. Çünkü biz burada 13 yıldır zor şartlarda belediye başkanlığı yapıyoruz. Ama varlığı da yokluğu da biliyoruz. 13 yıldır hepiniz Seben’i yalnız bırakmadınız, köşeleriniz de sayfalarınız da yer vererek bize destek oldunuz. Herkese teşekkür ederiz” diyerek konuşmasına başladı.

“OSMANLI ŞEHZADELERİ SEBEN’DE SAKLANDI”

Seben’de 13 yılda çok ciddi yatırımlar yaptıklarını ifade eden Süleyman Özbağ, “Bunlardan biri de Solaklar Prof. Dr. Halil İnalcık Kayaevleri’dir. Halil İnalcık Kayaevleri dememizin sebebi de şudur: Burası Çelebi Mehmet’in Timur’dan saklandığı bir alan. Bunu ortaya çıkaran da ünlü tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık Hocadır. Halil hoca Seben’de bizlerin misafiri oldu. Bunu kendisi keşfetmiş ve hem kitaplarına hem de çalışmalarına yansıttı. Böylelikle bir tarihi geçmişimizi öğrendik ve hakim olduk. Bolu olarak Osmanlı tarihinde ne derece önemli bir yere sahip olduğumuzu öğrendik. Çünkü Osmanlının yeniden dirilişi, kuruluşu, Fetret Dönemine ev sahipliği yaptık. Sonuç olarak Bolu- Seben bölgesinde çok sağlam bir Osmanlı tebaası var, onlar burada kendi şehzadelerini saklayıp sahip çıkıyorlar. Biz de bu yüzden buraya Halil Hocanın ismini verdik” dedi.

“SOLAKLAR’I SANAT KÖYÜ YAPIYORUZ”

Dünyaca ünlü ressam ve bestekarlara ev sahipliği yaptıklarını ifade eden Belediye Başkanı Özbağ, “Bulunduğumuz alan Orman İşletmesi ile Özel İdare’nin davalık olduğu bir yer. Bu yüzden biz taş restoran ve 8 tane dubleks ev yaptık. Daha önce Seben’de güzel çalışmalar yaptık kültür ve sanat festivali adı altında. Avrupa’daki ve dünyadaki ressamları ağırladık. 4 tanesini gerçekleştirdik ve bu yıl 5.’ini bu yıl Eylül’de yapacağız. Bu bizde bir sanat köyü yapalım algısını oluşturdu. Önce Kaş Köyü’nde karar kılmıştık. Sonra buraya aldık. Bolu Belediyesi Alaaddin Yılmaz’ın katkılarıyla 8 tane bungalov yaptık. MARKA’dan da belli bir destek alarak restoran ve çevre düzenlemelerini yapıyoruz. Böylelikle turizm şehri olacak dediğimiz Bolu ve Seben’imize bir katkı, bir katma değer kazandırmak istiyoruz. Geçtiğimiz günlerde de Türk dünyasındaki bestekarları burada ağırladık. Türksoy’la beraber buradaki evlere Türk dünyasındaki bestekarların isimlerini verdik ve 15 gün itibariyle 8 tane bestekarımızı burada ağırladık. Böylelikle inşallah Bolu’nun ve Seben’in Türk dünyasında, dünyada tanınırlığını artıracağız diye düşünüyoruz” dedi.

BOLU’DA YETİŞMİŞ PALMİYE AĞAÇLARI

Seben’de insanların ilgisini çekecek çok çeşitli tarihi unsurlar olduğuna dikkat çeken Süleyman Özbaği “Bence Seben çok özel bir mekan. Biz belki değerlerimizi Bolulular olarak yeni fark ediyoruz. Ancak bulunduğumuz etekler Nevruz Tepesinin etekleri. Nevruz Türk kültüründe çok önemli bir yere sahip. 500 yıla yakın zamandır burada ateş yakıyoruz. İnşallah bundan sonraki süreçte de uluslararası boyutlarda bir Köroğlu Festivali gibi kutlayacağız. Turizm açısından baktığımızda bu vadinin uzantısında 15-20 milyon yıl öncesine ait fosil ormanına sahibiz. Enteresan olanı da onların içinde palmiye var. Palmiye ağacının Bolu’da yetişmiş olması başlı başında incelenmesi gereken bir şeydir. Orman Bakanlığı ile ortak bir çalışma yapıyoruz orada araştırma için. Kısa zamanda orayı Bolu’nun turizmine katacağız. Muslar Kayaevlerinde ise tam 330 tane oda var. Bundan sonraki süreçte turizme kazandırılacak. Çeltikdere’ye gittiğimizde bir tane Bizans kilisesi mevcut. Bolu’da başka var mı bilmiyorum ama Dünya Kiliseler Birliği ile yazışma aşamasındayız. Yeniden restore etmek istiyoruz” diye konuştu.

 

 

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • Murat Celesun  (22.06.2017 11:10:12)

  O yol o durumdayken Seben için hangi çalışma yapılırsa yapılsın başarısızlıkla sonuçlanır. İhale edildi yapılacak,bi kısmı yapıldı hep bu bahaneler Ak Parti iktidar olalı 15 sene olmuş millet denizi doldurup yol yaptı bizim Bolumuzun hali ortada. İktidar partisi içinde olan çekişmeler alenen ortada.

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit