• resmi ilanlar

Çatı sanıkları yargılanıyor (17)

2017-08-08 11:00:12

GARSONDAN BYLOCK ÇIKTI

Highway’de bulunan Mehmet Usta adı işletmenin üst katındaki dini sohbet toplantılarına katıldığını söyleyen şef garson Temel Albayrak, “Ben o toplantılara müdürümüzün talimatı sonrasında hizmet etmek için, ikramda bulunmak için katılmıştım” dedi. Evinde bulunan 1 doların da bahşiş olduğunu söyleyen Temel Albayrak, “Tutuklanınca 16 yaşındaki oğlum evi geçindirmek zorunda kaldı. 4 çocuğum, yaşlı annem ve eşim mağdur durumda. 7 aydır tutukluyum. Bu tutukluluğumun sebebini hala idrak edebilmiş değilim” diye konuştu. 

 

Haber: Ebru EYVAZOĞLU

FETO/PDY soruşturmaları kapsamında Çatı davası sanıkları ifade vermeye devam ediyor. Bu hafta içine bitirilmesi planlanan duruşmalarda sanıklar haklarındaki iddialara cevap veriyorlar. Highway’dki işletmede Şef garson olarak çalışan Temel Albayrak ve eşi Tülay Albayrak hakkındaki iddiaları reddettiler.

Temel Albayrak

Üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum. Ben 15 Temmuz hain darbe girişimini lanetliyorum. Şef garson olarak geçimini sağlayan birisiydim. 2011 yılında Bolu iline geldim ve burada garson olarak çalışmaya başladım. Hakkımdaki iddiaları tek tek cevaplamak isterim.

“BEN MESCİTTE DİNİ SOHBET YAPILDIĞINI SÖYLEMEDİM”

Öncelikle ifade etmek isterim ki benim emniyette ve savcı huzurunda vermiş olduğum beyanlarımın hepsi doğrudur. Ancak eksik ve hatalı olduğunu düşündüğüm bir iki husus vardır. Bu hususlara ilişkin düzeltme yapmak istiyorum. Benim Highway’de Cuma günleri vaaz verip namaz kıldıran Muhammet Mert ile ilgili beyanlarım zapta hatalı geçmiştir. Zabıtta yer aldığı şekliyle ben bu şahsın Highway mescidinde dini sohbetler yaptığını söylemedim. Bu şahıs az önce de ifade ettiğim gibi Cuma günleri namaz kıldırır ve vaazda bulunurdu. Bu hususun şu an ifade ettiğim gibi olduğunu belirtmek istiyorum.

“MAAŞ ALMAK İÇİN HESAP AÇTIRDIM”

Ben 2010 yılında Trabzon’da Kaan İletişim LTD ŞTİ adına faaliyette bulunan Bay Döner isimli işletmede garson olarak çalışmaktaydım. Bankasya’daki hesabım da buradaki çalışmam dolayısıyla açtırılmış maaş hesabıdır. Ben 2011 yılında Bolu’daki Aphaz Gıda LTD ŞTİ tarafından işletilen Bay Döner adlı işletmede çalışmaya başladıktan sonra Bankasya’daki maaş hesabımı hiçbir şekilde kullanmadım. Çünkü Bolu’daki çalışmam sırasında maaşımı Garanti Bankasından alıyordum. Bankasya’daki maaş hesabıma tazminat bedeli yatırıldıktan sonra bu hesapta hiçbir hareketlilik gerçekleşmemiştir. Bu durum yapılacak araştırma ile tespit edilecektir. Ben Bankasya’da hesabımın olmasını tarafıma isnat edilen örgüt üyeliği suçlamasına dayanak yapılmasını kabul etmiyorum.

“BEN KATILIMCILARA İKRAM İÇİN DİNİ TOPLANTILARA KATILIM”

Ben emniyetteki beyanlarımda da dini sohbet adı altında toplantıların gerçekleştirildiğini ve bu toplantılara katıldığımı ifade etmiştim. Highway adlı AVM’de bulunan Mehmet Usta isimli işletmede çalıştığım sırada işletmenin genel müdürünün talebi ile toplantılar düzenlenmiştir. Ben bu toplantılara katılımcılara hizmet etmek amacıyla katılmıştım. Benim bu toplantılara katılmam müdürümüzün talimatı sonrasında gerçekleşmiştir. Bu hususun aleyhime delil olarak kullanılmasını kabul etmiyorum.

“BYLOCK’U İLK KEZ EMNİYETTE DUYDUM”

Hakkımda düzenlenen iddianamede şahsımın bylock kullanıcısı olduğuna dair tespit yer almaktadır. Ben teknolojiden anlayan bir kişi değilim. Adı geçen programı da ilk kez emniyette sorulması üzerine duymuştum. Bu programı yüklemedim ve kullanmadım. Benim kullanmış olduğum ve adıma kayıtlı sonu 15 17 ile biten bir GSM hattım mevcuttur. Yine benim adıma kayıtlı eşim tarafından kullanılan bir hat mevcuttur. Ben bu hattı aldıktan sonra üç ay süreyle kullanmıştım. Ama üç aydan sonra eşime verdim. Bu hat eşim tarafından kullanılmıştır. Ben eşimin de adı geçen programı kullanmadığı kanaatindeyim. Bu programı kullandığına dair bilgim ve görgüm söz konusu değildir. Bu sebeple bylock programının örgütsel bir iletişim çerçevesinde kullandığıma yönelik iddiayı kabul etmiyorum.

“EVİMDEKİ 1 DOLAR BAHŞİŞ OLARAK VERİLMİŞTİ”

Emniyet birimlerinde evimde yapılan aramalarda 1 dolar ve adı geçen yapıya müzahir yayın organlarınca çıkartılmış kitaplar bulunmuştur. İfade etmek isterim ki ben 2014 Ağustos ayına kadar Mehmet Usta isimli restoranda çalıştım. Daha sonra Trabzon’daki Bay Döner adlı işletmede bir süre mesaim oldu. Maraş’taki Bursa Kebap Evinde kısa bir süre çalıştıktan sonra Manisa Akhisar’daki Bursa Kebap Evi adlı işletmede çalıştım. Benim çalışmış olduğum bu işletme kurumsal bir yapıya sahip olduğu için Türkiye’nin hangi ilinde ihtiyaç varsa personelini o ilde görevlendirirdi. Benim yapmış olduğum is değişiklikleri de bu sebepten kaynaklanmıştır. En son Bolu’ya geldikten sonra 2016 yılında Helvacı Grup tarafından işletilen Bursa Kebap Evinde çalışmaya başladım. Burada bahşiş sistemi dolayısıyla evimde yapılan arada el konulan 1 dolarlık banknot tarafıma verilmiştir. 1 doları bahşiş olarak almıştım. Bu hususun özellikle bilinmesini isterim. 1 dolarlık banknot dışında farklı ülke para birimlerine ait banknot ve metal paralar da mevcuttur. Mahkemenizce dikkate alınmasını talep ediyorum.

“YARIŞMAYA KATILMAK İÇİN FETHULLAH’IN KİTAPLARINI MESCİTTEN ALDIM”

Evimde bulunan dini kitapları Highway’deki mescitten almıştım. Raşit Doğan Enhoş bu duruma şahittir. Ben bu kitapları peygamber efendimizin hayatını anlatan kitaplar olduğu için aldığımı hatırlıyorum. Ancak yazarının kim olduğuna dikkat etmemiştim. Bu kitapların evimde olduğunu dahi aramalar sırasında fark ettim. Tamamiyle unutmuş olduğum kitaplardır. Bu hususunda üzerime atılı suçlamalarda delil olarak kullanılmasını kabul etmiyorum.

“16 YAŞINDAKİ OĞLUM EVİ GEÇİNDİRMEK ZORUNDA KALDI”

Ben 12.01.2017 tarihinde Highway AVM’nin güvenlik müdürünün bildiğin bir şey var ise emniyetle paylaşmam gerektiği telkini üzerine kendi isteğimle gidip anlatmıştı. Ancak 17.01.2017’de düzenlenen bir operasyonla gözaltına alındım ve sonrasında tutuklandım, 7 aydır tutukluyum. Bu tutukluluğumun sebebini idrak edebilmiş değilim. Geçindirmekle yükümlü olduğum bir ailem ve 4 çocuğum var. Çocuklarımın eğitimi sekteye uğramış durumdadır. 16 yaşındaki oğlum çalışarak eve para getirme telaşına düşmüştür. Annemin üç aylık maaşı dışında ailemin hiçbir geliri yoktur. Ailemin ve benim mağduriyetlerimin giderilmesi için öncelikle tahliyemi ve beraatimi talep ediyorum.

“ZAMAN GAZETESİ ABONELİĞİ İÇİN YÖNLENDİRİLDİM”

Zaman Gazetesi aboneliği hakkında da soruyu yanıtlayan sanık, “Şentürk Çoban ve Sami Tanrıöver’in yönlendirmesiyle Zaman Gazetesine abone olduğum doğrudur. Bu abonelik bir kereye ve bir aylığına mahsus bir abonelikti” dedi.

ÜZERİNE KAYITLI 21 GSM HATTI

Eski dönemlere ait üzerine kayıtlı 21 adet GSM hattının hatırlatılması üzerine “Adıma kayıtlı olan eşim ve çocuğum tarafından kullanılan üç hat dışında aktif kullanımı devam eden hat yoktur. Sormuş olduğunuz hatların tamamı kapatılmıştır. Bir kısmının hacizli olduğuna dair faturaları mahkemeye sunabilirim” dedi.

 

Evde ele geçirilen kitaplar ‘insanlığın ihtiyar tablosu, sonsuz nur, prizma, yenilenme ceddi kırık testi’ adlı Fethullah Gülen’e ait kitaplar var. Kitaplara ilişkin bir yarışma yapılacağını Şentürk Çoban’dan duyduğunuzu ifade etmişsiniz?

Sanık Temel Albayrak: Şentürk Çoban’ın peygamber efendimizin hayatına ilişkin yapılacak bir yarışmadan bahsetmesi üzerine ben isim ve yazarlarını okumuş olduğunuz kitapları AVM’nin mescidinden Sami Tanrıöver’in bilgisi ile aldım. Ancak bu kitapları okumadım.

“ADNAN DAYLAN’IN TALİMATI ÜZERİNE YABANCI ÖĞRENCİLERE İŞ VERDİK”

Yabancı öğrencilere iş verildiği iddialarına ise “Yabancı uyruklu öğrencilere part time iş verildiğine ilişkin olarak da Highway AVM’nin ve çalışmış olduğum Mehmet Usta isimli işletmenin ortaklarından olan Adnan Daylan’ın talebi üzerine yabancı uyruklu şahıslara bir kereye mahsus olmak üzere part time iş bulmuştum. Ben yabancı uyruklu bir şahsın çalıştırılmasının yasal prosedüre aykırı olduğunu belirtmeme rağmen Adnan Daylan tarafından bu yönde bir talimat aldık. Emniyetteki beyanımda geçtiği şekliyle Şentürk Çoban’ın yabancı uyruklu öğrencilerin istihdamına ilişkin herhangi bir katkısı yoktur. Tamamen Adnan Daylan’ın talimatı çerçevesinde yapmış olduğum bir hareketti. Zaten kısa bir sure sonra da ben bu işletmeden ayrılmıştım.

 

Tülay Albayrak

Tutuklu sanık Temel Albayrak’ın eşi Tülay Albayrak da kısa bir savunma yaptı. Ev hanımı olan Tülay Albayrak, “Ben hiçbir şey bilmiyorum. Bylock kelimesini polislerden duydum. ‘Bylock aşağı, bylock yukarı’ konuşurlarken öğrendim. Bu programı kullanmadım, indirmedim yüklemedim. Üzerime atılı terör örgütü suçlamasını kabul etmiyorum ve beraatımı talep ediyorum” dedi.

 

Evde bulunan kitap ve 1 doları da eşinin getirdiğini belirten Albayrak, “Evde kitap olduğunu bile bilmiyordum. Polisler aramada bulunca ben de şaşırdım. Eşim getirmiş. Telefondaki bylock hattı da eşim almıştı ama ben kullandım. Kısa bir süre kullandıktan sonra bana vermişti. Tespitin ne şekilde yapıldığını bilemiyorum. 1 doları da eve getirdi. “Hanım sana bir dolar getirdim” dedi. Ben de ‘bozdurmaya değmez’ dedim. Bir terör örgütüne ait olabileceği aklımdan geçmez.”

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit