• resmi ilanlar

Çatı sanıkları yargılanıyor(18)

2017-08-10 11:00:12

MASALLAR BİTTİ!

Çatı sanıklarının yargılandığı davada FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü’ne ait olduğu iddia edilen kız ve erkek yurtlarında görev yapan ve bylock kullanıcısı olduğu iddia edilen iki isim dinlendi. Tüm iddiaları reddeden sanıklar, iddialar hakkında kendilerine göre açıklamalarda bulundular. İddianame kapsamında yargılanan 119 sanığın savunması dün yapılan 17’inci celse ile son bulmuş oldu.

Haber: Hakan Aydın

 

YUSUF ATAOĞLU

İddianamede örgüte ait evlerden sorumlu olduğu ve örgüte eleman kazandırdığı iddia edilen Yusuf Ataoğlu hakkında hiçbir suçlamayı kabul etmedi. Ataoğlu yaptığı savunmada şunları söyledi;

 

BU ZULMÜ HAK ETMEDİK

Üzerime atılı suçlanmayı kabul etmiyorum. 24.07.2016 tarihinde gece saatlerinde emniyetin daveti üzerine ifade vermeye gittim. Her hangi bir bilgime başvurulmadan 13 gün gözaltında tutuldum. Sonrasında tutuklandım. 1 yıldır tutuklu bulunuyorum. Tutuklanışımın 3’üncü ayında açık görüşe gelen eşim ve kardeşim de gözaltına alınması benim için üzüntü sebebidir. Ben şahsımla birlikte eşim ve kardeşime görülen bu zulmü hak etmedik.

DELİL OLARAK GÖSTERİLEMEYECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM

Sonu 32 63 ile biten ve bir süre kullandığım 22 63 ile biten hatlarımda bylock tespit edildiği belirtiliyor. Her iki hattım içinde bylock indirmedim ve kullanmadım. Adı geçen programı kullandığım belirtilerek gösterilen ekran çıktısı nedeniyle tutuklu bulunuyorum. Tespit çalışmalarının güvenilir olmadığını ve bu nedenle tutuklamaya delil olarak gösterilemeyeceğini düşünüyorum. Aksine iddiaları kabul etmiyorum. 

BU İFADELERİ KABUL ETMİYORUM

Aleyhime ifade veren Dündar Tavi evimde sohbet toplantıları düzenlediğimi ve cemaat evlerinden sorumlu olduğumu belirtmiş. Tamamen gerçek dışıdır. Bu ifadeleri kabul etmiyorum. Ayhan Demirci eski Bolu valisi İbrahim Özçimen aracılıyla gardiyan sınavlarına müdahale ettiğimi, soruları kendisine verdiğimi söylemiş. İftiradır. Serkan Özmarka’nın bahsettiği plaketi almadım. Ertuğrul Fatih Tıraş cemaat adına para toplamak için çek topladığımı söylemiş. Her hangi bir bankaya çek vermedim. Kabul etmiyorum.

EKRAN GÖRÜNTÜSÜ TESLİMAT FİŞİDİR

Sızıntı ve Zaman Gazetesine aboneliklerim yoktur. Dosyada yer alan ekran görüntüsü teslimat fişidir. Adı geçen yayınları teslim almadım. İsim ve adres bilgileri bana ait değildir. Aleyhime kullanılmasını kabul etmiyorum.

DERNEKLERE ÜYE OLMAK YASAL BİR HAKTIR

Doruk Akademi Gençlik Kulübü Derneğine üyeliğim aleyhime delil sayılmış. Bu gençlik kulübüne üyeliğimi neden silahlı terör örgütüyle ilişkilendirildiğini anlamadım. Ana yasanın ilgili maddelerince derneklere üye olmak yasal bir haktır. Üyeliğim süresince örgütsel bir faaliyet görmedim. Aleyhime kullanılmasını kabul etmiyorum.

EMANET PARAYI BANKAYA YATIRMIŞ

Bank Asya’da ki hesabımın bankaya destek olarak nitelendirilmiş. Benim bu bankada 2011 yılında buyana hesabım vardır. Bu hesabımdaki hareketlilik olağan dışılılık göstermiyor. Ocak 2014’de ne kadar para varsa Eylül 2014’de de aynı miktarda para vardır. Bank Asya da 14 bin 500 liralık katılım hesabım olduğu doğrudur. Ancak bu para bir süreliğine bana emanet olarak herhangi bir bankada hesabı bulunmayan bir arkadaşımın geçici olarak emanet ettiği paradır. 3 Hafta sonra bu parayı arkadaşıma geri verdim. Yine altın hesabım olduğu doğrudur. Ben Araba almak için eşime ait altınları 3 ay süre ile bankada tuttum. Araç alırken de altınları bozdurdum.

HAVALELER İÇİN NE DEDİ?

Hesabıma gönderilen ve açıklama kısmında ‘iaşe’ yazan 275 liralık havale yurtta kalan öğrenciye ait yurt masrafıdır. Mustafa Şimşek’in adıma yaptığı belirtilen iki havale işlemi görünüyor. Şahsı tanımam. Yurtta kalan bir öğrenciye verilmek üzere bana gönderilmiş bir para olduğunu düşünüyorum. ‘Sızıntı Dergisi abone parası’ açıklaması ile iki havaleyle hesabıma para geldiği belirtiliyor. Hakkımda hazırlanan dosyada da Sızıntı Dergisine ilişkin çıktılarda 6 adet abonelik bilgisinde isim ve adres bilgileri bana ait olmamasına rağmen cep telefonum kayıt edilmiş. Ben dergi abonesi olduğumu kabul etmiyorum. Bahse konu aboneliklerin yapılması esnasında telefonumu neden kullanıldığını bilmiyorum. ‘Kurban bedeli ve iki hisse kurban için’ şeklinde açıklama yapılarak şahsıma gönderilen havaleyi hatırlıyorum. İki ayrı çocuğa ilişkin akika kurbanı kesilmesi için bana gönderilmişti. Ancak kimlerin gönderdiğini bilmiyorum. Gelen parayı Doğancı Köyü’nde adaklık kesen şahsa vermiştim. Şüpheli denilen bu işlemler 2013 öncesine aittir. Aleyhime delil olarak kullanılmasını kabul etmiyorum.

 

TELEFONLA GÖRÜŞMÜŞ AMA TANIMIYOR

HTS kayıtlarında Hayrullah Deniz, Asım Ateş, Sena Akkaya, Suat Türkoğlu, Erol Altıntaş ve Adnan Daylan’ı tanırım. Hayatın normal akışı içersinde görüşmelerim olmuştur. Ancak Murat Özkan, Erhan Uyman, Tahsin Özdemir ve Davut Alcı’yı tanımıyorum. Görüşmeleri hatırlamıyorum. Tutukluluğum işkenceye dönüşmüştür. Tahliye taleplerim delillerim karartılabileceği belirtilerek kabul edilmemiştir. Eşim ve çocuğum için Tahliyemi talep ediyorum. Bir günlük adaletin 60 yıllık adaletten faziletli olduğuna yönelik hadisi hatırlatarak adaletinize sığınıyorum.

 

 

ZEHRA DENİZ

Örgüte ait kız öğrenci yurtlarında yöneticilik yaptığı ve bylock kullandığı iddiasıyla tutuklu bulunan Zehra Deniz yaptığı savunmada şunları söyledi;

HERHANGİ BİR DERNEĞE ÜYE OLMADIM

Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. 15 Temmuz hain girişimi lanetliyorum. Silahlı terör örgütü üyeliği suçlamasını kabul etmiyorum. Doruk Akademi Gençlik Kulübüne üye olduğum belirtiliyor. Ben herhangi bir derneğe üye olmadım. Aksine olan iddiaları kabul etmiyorum.

ADI GEÇEN YAYINLARA ABONELİĞİM YOKTUR

Zaman Gazetesi ve Sızıntı Dergisine abone olduğum iddia ediliyor. Kabul etmiyorum. Adı geçen yayınlara aboneliğim yoktur. Dosya içindeki ekran çıktısında yer alan adres ve cep telefonu bilgileri bana ait değildir. 2015 eylül ayında evlendim. Ekran çıktısındaki soy isim kızlık soy ismimdir. Suçlamaya delil olarak kullanılmasını kabul etmiyorum. Eşim Hayrullah Deniz’in örgüt üyeliği suçlaması ile yargılanmasına dikkat çekilerek benim de örgüt üyesi olduğum belirtilmiş. Eşimin de sanık olması aleyhime delil kabul edilmiş. Eşime yönelik suçlamanın şahsım ile ilişkilendirilmesini kabul etmiyorum.

ARKADAŞLARIM HAKKINDA HERHANGİ BİR SORUŞTURMA AÇILMAMIŞTIR

Ben gezmek ve dinlenmek için pek çok seyahat yaptım. Bu gezilerime arkadaş ve eşim ile gerçekleştirdim. Bayan mahremiyetine dikkat edilen yerleri tercih ettim. Dosyada yer alan Asya Termal Oteldeki konaklamaya üniversitedeki arkadaşlarım ile 2012 ve 2015 yıllarında gittim. Ancak yargılama sırasında mahkemenin üzerinde durduğu tarihte konaklamam yoktur. SKY Tower Otel adlı otelde yaptığım konaklama da iddianamede yer alıyor. Üniversitede öğrenciyken finallerin ardından arkadaşlarımla otele tatil için gittim. Otelde kaldığım arkadaşlarım hakkında herhangi bir soruşturma açılmamıştır. Bir gün olan bu konaklamamda herhangi bir toplantıya ve faaliyete katılmadım. Benimle aynı dönemde otelde kalanların bylock kullanıcısı olduğumu benim bilmem mümkün değildir.

KESİNLİKLE TANIMIYOR

İddianamede yer alan sonu 86 54 ile biten hattın üzerinden görüşme yaptığım söylenen Murat Özkan, Selman Akkaya ve Tahsin Özdemir’i kesinlikle tanımam. Böyle bir görüşme yaptıysam da hatırlamıyorum. Yine bana ait olan sonu 2522 ile biten hattım üzerinden görüştüğüm tespit edilen Melike Büşra Bayramoğlunu ise şahsa ait takı dükkanından alışveriş yaptığım için tanırım. Almış olduğum bir iki eşya sonrası yaşadığım sıkıntılar nedeni ile görüşmüş olabilirim. Bu görüşmenin de aleyhime delil olarak kullanılmasını kabul etmiyorum.

BANKAYA DESTEK OLUNMAZ

2011 yılında AİBÜ’de öğrenciyken dıt kart almak amacı ile Bank Asya’da hesap açtırdığım doğrudur. Bu hesapta şüpheli hareket yoktur. Eylül 2014 ve şubat 2015 tarihleri arasında toplamda 800 TL yatırmış olmamı bankaya destek olduğu belirtiliyor. Bu miktarda para ile bankaya destek olunmaz. Takdir sizindir. Yine hesabıma Gülşen Yıldız ismindeki şahsın “burs” ifadesi ile gönderdiği 945 TL’lik havalenin şüpheli işlem olarak değerlendirilmesini kabul etmiyorum. İşlemin yapıldığı dönemde üniversitede öğrenciydim. Üniversitede yaptığımız sosyal bir proje için sponsor arayışlarımız olmuştur. Bu şahsın burs adı altında gönderdiği para aslında sponsorluk parasıdır. Bu durumun aleyhime delil sayılmasını kabul etmiyorum.

HİÇBİR TOPLANTISINA KATILMADIM

Dini sohbetlere katıldığım iddiası dosyada yer alıyor. Dosya içinde bahsedilen toplantılara katıldığım yönünde herhangi bir tanık ve sanık beyanı yer almamıştır.  Ben hiçbir örgütün hiçbir toplantısına katılmadım. Aksine olan iddiayı kabul etmiyorum.

 

2016 ŞUBAT AYINDA İSTİFA ETTİM

Ben girmiş olduğum KPSS sonrası çok sevmeme rağmen öğretmenlik yapamadım. Atamam gerçekleşmeyince iş aramaya başladım. Leyla Hanım Kız Öğrenci Yurdunda ve Muradiye Kız Öğrenci Yurdunda müdür yardımcısı olarak çalıştım. Bu iki iş yerinde toplamda 12 ay çalıştım. Çalıştığım son kurum olan Muradiye Kız Öğrenci Yurdunda ücretimi düzenli olarak alamayınca ve eşimin çalışmamı istememesi sebebi ile 2016 şubat ayında istifa ettim. Çalıştığım dönemde örgütsel faaliyet görmedim. Yurtta çalışmamın aleyhime delil kabul edilmesini kabul etmiyorum.

ROMANYA’TA GEZMEYE GİTTİM

Romanya’ya yapmış olduğum seyahatim dosyada aleyhime dayanak gösterilmiş. Yurtta çalıştığım dönemde bazı tur firmalarının yurtdışına ucuz maliyet ile seyahatler düzenlediğini duymuştum. İnternet üzerinden bilet alarak Romanya’ya gittim. Benimle aynı tarihte Romanya’ya gezi düzenleyen gruplar ile herhangi bir alakam yoktur. Romanya havaalanında beni Almanya’dan gelen teyzem ve kuzenlerim karşıladı. Bükreş’i gezdim. Ucuz olması nedeni ile alışveriş yaptım. Örgüt ile alakalı hiçbir toplantıya katılmadım. Bu durumun aleyhime kullanılmasını kabul etmiyorum.

KULLANMADIM VE YÜKLEMEDİM

İddianamede bylock kullanıcısı olduğum belirtiliyor. Sonu 0465 ve 8654 ile biten hatlarımda bu tespit yapılmış. Ben bu programı kullanmadım ve yüklemedim. Bu iddia sebebi ile 10 aydır tutuklu bulunuyorum. Numaralar bana aittir. Mesaj içerikleri yargılama boyunca beklendi. İçeriklerin beklenmesi benim ve ailemin mağdur edilmesine sebep oluyor.

İSTESEM BAŞKA BİR TERÖR ÖRGÜTÜNE KATILABİLİRDİM

Ağrı doğumluyum. Çevre baskısına rağmen ailem beni okuttu. Yaşadığım bölgedeki terör nedeni ile ailemden uzakta liseyi okudum. İstesem başka bir terör örgütüne katılabilirdim. Ancak terörden uzak durmak için önce Ankara’da sonrasında ise Bolu’da eğitimimi tamamladım. Ne yazık ki 10 aydır terör örgütü suçlaması ile tutukluyum. Hakkımdaki iddialar soyut ve gerçekdışıdır. Öncelikle tahliyemi yargılama sonunda ise beraatımı talep ediyorum.

 

Zeki Sarisinoğlu

Örgütle irtibatı olduğu belirtilen dönemde ekonomik sıkıntılar yaşadığını belirten Seki Sarisinoğlu yaptığı savunmada şunları söyledi;

EKONOMİK SIKINTILARIM ÜST ÜSTE GELDİ

Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Bilerek ve isteyerek herhangi bir terör örgütüne üye olmadım. Ülkemizin birlik ve beraberliğine yönelik yapılan her türlü girişimi kınıyorum. Çekmiş olduğum ilk kredi sonrası ekonomik sıkıntılarım üst üste geldi. 2014 yılında hiçbir borcumu ödeyemez hale geldim. Akrabamın evine bir arkadaşıma sapmış gibi göstererek o arkadaşımın bankadan çekip bana verdiği 95 bin TL ile borçlarımı kapattım. Arkadaşımın çekmiş olduğu krediyi ben ödüyorum. Krediden ödeme günü gelmeyen borçlarımda kullanacağım 20 bin TL’lik bir miktar elimde kaldı. Bu parayı Bank Asya’ya yatırdım. Kesinlikle bu işlemi bir talimat sonrası yapmadım. Benim gibi ekonomik anlamda dar boğaz içerisinde yaşayan birinin destek olmak için böyle bir para yatırması mümkün değildir. Bu hesabımı da DIT kart için açtırmıştım. Adı geçen bankaya destek sağlamak amacı ile mevduat yatırdığım iddiasını kabul etmiyorum. Serkan Özmarka isimli şahsın bankadan şahsıma plaket verdiği ifadesi gerçeği yansıtmamaktadır. Benim şartlarımdaki bir kişinin herhangi bir bankadan plaket alması mümkün değildir.

AYDINLATMALAR İÇİN GÖRÜŞTÜM

HTS kayıtlarında Oktay Güneş ile görüşmemin aleyhime delil olarak kabul edilmiş. Ben Sedaş’ta mühendis olarak çalışıyordum. Bir dönem özel idarenin gece aydınlatmaları iptal edilince bu şahıs özel idaredeki görevi nedeni ile bana ulaştı. Elektrik kesintileri nedeni ile ve özel idarenin başkaca işlemleri için bu şahısla çeşitli görüşmeler yaptığım doğrudur. Bu görüşmelerin aleyhime delil olarak kullanılmasını kabul etmiyorum.

2012’DE OKTAY GÜNEŞ’İ TANIMIYORDUM

Oktay Güneş’in evinde bulunduğu iddia edilen kurban-himmet listesinde referans olarak benim adımın yer adlığı belirtiliyor. Benim bu listeden haberim yok. Listenin 2012’ye ait olduğu söyleniyor. Ben o dönem Oktay Güneş’i tanımıyordum. Geçmiş yıllarda kurbanımı ailem ile keserdim. Ancak içerisinde bulunduğum ekonomik sıkıntılar nedeni ile bahsedilen tarihte kurban kesmedim. Bolu Detay Mimar Mühendisler ve Teknik Elemanlar Derneği üyesi olduğum iddia ediliyor. İddiası dosyada yer alıyor. Oktay Güneş ile tanıştığım dönemde kendisi bana mühendisler ile alakalı bir dernek kuracaklarını benim de bu derneğe üye olmamı rica etti. Ben de yeni bir çevre edinebilmek amacı ile bunu kabul etmiştim. Sonra bir gün beni arayarak derneğe üye yaptığını söylemişti ben derneğin hiçbir faaliyetine katılmadım. Aidat ve bağış yapmadım. Üyelik formunda imzam yoktur. Bu nedenle de resmi üyelik işlemlerinin tamamlanmadığı kanaatindeyim. Resmi üye olmadığım derneğe kurucu üye olmam söz konusu değildir. İddiaları kabul etmiyorum. Öncelikle tahliyemi yargılama sonunda beraatımı talep ediyorum.

 

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit