• resmi ilanlar

Ak Piliç'ten basın açıklaması

2017-09-15 11:00:02

Bolu'da beyaz et sektöründe faaliyet gösteren Ak Piliç, geçtiğimiz günlerde bazı basın yayın organlarında çıkan haberlerle ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Haber: BMA

Beyaz et sektöründe faaliyet gösteren Ak Piliç, Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı vergi borçluları listesinin ardından bazı basın yayın organlarında “Vergi yüzsüzleri” başlığı ile çıkan haberlere ilişkin bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“13.09.2017 Tarihinde bazı yayın organlarında çıkan Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı Vergi yüzsüzleri haberinde şirketimizin adı geçtiğinden sayın kamuoyuna açıklama yapma gereği duyulmuştur.

1994 Yılında kurulan şirketimizin kuruluşundan bugüne dek ne Maliye Bakanlığı’na, ne Sosyal Güvenlik Kurumu’na nede herhangi bir kamu kuruluşuna 1 kuruş bile borcu olmamıştır. Her türlü kamu ödemeleri vadesi geldiğinde gerektiğinde kredi kullanılarak ödenmiştir.

Bahsi geçen haberle ilgili olarak; Firmamız ile ilgisi olmayan bir vergi incelemesi sonucunda firmamıza da Katma Değer Vergisi ve Vergi Cezası tahakkuk ettirilmiştir. Firmamız bu cezayı haksız bulmuş ve gerekli itirazları yapmıştır. Bundan dolayı 05.08.2016 tarihinde Danıştay nezdinde yasal yollara başvurmuştur. Danıştay verilen bu ceza davasını 08.06.2017 tarihinde yasaya uygun bulmayarak bozmuştur. Yani firmamız bu davayı kazanmıştır. Karar 27.07.2017 tarihinde Vergi Dairesine ulaşmış olmasına rağmen prosedürün henüz tamamlanmaması nedeniyle tahakkuk ettirilen bu vergiler şirketimizin borcu olarak gözükmektedir. İşlemler tamamlandığında borç gözüken bu vergiler vergi dairesi tarafından silinecektir. Kararın Vergi Dairesine ulaşmasına rağmen mahkemede kazanılan bir dava konusu verginin ödenmemiş vergi olarak gösterilip üstelik vergi yüzsüzleri gibi çok ağır bir itham olarak maliye bakanlığında yayınlanmasının hiç adil olmadığını düşünüyoruz. Böyle bir haberde hak etmediği halde şirketimizin adının geçmesi bizi son derece üzmüştür. 23 yıldır canla başla dürüstçe çalışan ve tüm kamu kurumlarına borcunu ödemek için azami gayret gösteren şirketimiz bu açıklamayı değerli kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla gerekli görmüştür.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • Ahmet Özmen  (15.09.2017 17:48:20)

  Yeminli Mali Müşavirliği ve Bağımsız Denetçiliğini yaptığım Akpiliç Ticaret Ltd Şti nin yıllara dayalı çok düzenli bir ödeme alışkanlığı vardır. Açıklamada sözü edilen haksız tahakuka ilişkin davayı Danıştayda kazanmamıza rağmen işlemlerin uzun sürmesi nedeniyle vergi dairesince tahakkuk kayıtlarından terkini yapılamamıştır. Vergi Yüzsüzleri ifadesinin Akpiliç Ticaret Ltd Şti ile birlikte anılması asla mümkün olamaz.

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit