• resmi ilanlar

Öğretmenler neler anlatıyor (3)

2017-10-11 11:00:12

KADIN ÖĞRETMEN EŞİNİ HEDEF GÖSTERDİ

FETO/PDY soruşturmaları kapsamında 36’ısı tutuklu toplam 71 öğretmenin yargılamasına devam ediliyor. Sosyal paylaşım hesabından dershanelerin kapatılması ile ilgili atılan twetlerin kendisine ait olmadığını söyleyen Emine Hatun Ulukaya, “Zaman zaman eşim telefonumu kullanmaktaydı. Dershane ile ilgili twetlerin onun tarafından atılmış olabileceğini düşünüyorum” dedi. Telefonundaki bylock tespiti ile ilgili olarak da eşini göstererek “Evimizde internet olmadığından eşim evdeyken benim hattımı bazen kendi telefonuna takarak interneti kullanmaktaydı” diye konuştu.

 

 

Haber: Ebru EYVAZOĞLU

FETO/PDY soruşturmaları kapsamında yargılanmaya başlayan öğretmenlerin 3. Duruşması Karaçayır’da bulunan Belediye Nikah Salonu’nda görülmeye devam etti. Sabahtan görülen duruşmada 4 kadın öğretmen savunmalarını yaptılar.

E.D.

Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Bolu Milli Eğitim Anadolu İmam Hatip lisesinde görevliyken görevden uzaklaştırıldım. Ancak Ekim 2016’da görevime iade edildim. Bu nedenle hakkımdaki suçlamanın lehime sonuçlandığını belirtmek isterim ve bu durumun mahkemece dikkate alınmasını talep ederim. Hakkımdaki iddianamede Aktif Eğitim Sen isimli sendikaya üye olduğum belirtilmiş ise de benim adı geçen sendikaya herhangi bir üyeliğim yoktur. Bu hususun ilgili kayıtlar irdelendiğinde ortaya çıkacağını düşünüyorum. Mahkemenizce bu hususun dikkate alınmasını talep ediyorum.

İNŞAAT İŞİ İÇİN HESAP AÇILMIŞ

Asya katılım bankasında hesabım bulunduğu doğrudur. Hesabım katılım bankasının kamuoyunda olumsuz bir algıyla değerlendirilmediği bir dönemde açılmıştı. Eşimin kardeşinin inşaat işi bulunmaktaydı. Kardeşine vermek üzere hatırlamadığım bir bankadan kredi çekildi. İnşaat bir süreliğine durmuş olması sebebiyle eşim daha sonra bu parayı hesabıma yatırdı. Bu bir talimat yada yönlendirme doğrultusunda yapılmadı. İddia ve isnatları kabul etmiyorum.

Masak raporunda Asya katılım bankasına yapmış olduğum havale şüpheli işlem olarak gösterilmiş fakat bu işlemin ne olduğu belirtilmemiştir. Muhtemelen kendi adıma yaptığım havale şüpheli işlem olarak nitelendirilmiştir.

“DEVLET YURTLARINDA KALDIM”

Benim Erzurum’da bulunduğum dönemde örgüte müzahir şirketlerde SGK kaydımın olduğuna yönelik iddia gerçeği yansıtmamaktadır. Ben fakültede bulunduğum dönemlerde devlet yurtlarında kaldım. Fakat okul bitince bu imkan sunulmadı. Bu nedenle yüksek lisans yaparken kalabileceğim bir yurt arayışına girdim. Enise isimli bir kız yurdunda hem kalıp, hem de çalıştım. SGK kaydım bu suretle oluştu. Benim adı geçen yurtta çalışmam örgütsel bir bağla olmadı. Bu durumun suçlama için delil olarak gösterilmesini kabul etmiyorum.

Çocuğumun Fatih Koleji’nde kaydı olduğu doğrudur. Kendisinin iyi eğitim alması için Bolu’da başka özel okul olmaması nedeniyle böyle bir tercihte bulundum. Bu durumun aleyhime kullanılamayacağını düşünüyorum. Üzerime atılı olan suç için ileri sürülen somut delil bulunmamaktadır. Bu nedenle beraatımı talep ediyorum.

EMİNE HATUN ULUKAYA

Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Hain darbe girişimini lanetliyorum. Karşınızda sanık olarak bulunmanın utancını yaşamaktayım. Aynı zamanda da yargılamayı masumiyetimi ispat edebileceğim vesile olarak görüyorum. Ben babasız büyümüş bir çocuğum, zorluklarla eğitimimi tamamladım.

“ÖĞRENCİ VE ARKADAŞLARIMA SİYASİ VE DİNİ SÖYLEMİM OLMADI”

Devlet okullarında okudum. Hiçbir şekilde örgütün dershane ve okullarında eğitim görmedim. Yurt ve evlerinde kalmadım. Örgütün şirketlerinde de çalışmadım. Belgeleri savunma ekinde mahkemenize sunuyorum. AİBU Fen Edebiyat Fakültesi Türk dilinden mezun oldum. 2011’de mezun olduktan sonra aynı üniversitede bulunduğum ve bu vesileyle tanıştığım eşimle evlendik. 2011-2012 arasında pedagojik formasyon aldım. Örgüte müzahir olmayan bir dershanede KPSS eğitimi aldım. 2013 Eylülde İzzet Baysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine atandım. Darbe teşebbüsü sonrasında da ihraç edildim. Çalıştığım süre boyunca öğrenci ve arkadaşlarıma siyasi ve dini söylemim olmadı. Yalnızca özveri göstererek mesleğimi icra etmeye çalıştım. Böyle ağır bir suçlamayla huzura getirilmiş olmaktan son derece üzgünüm.

“DERSHANE İLE İLGİLİ TWEETLERİ ELİM ATMIŞ OLABİLİR”

2012-2013 yıllarında örgüte ait dershanelerin kapanması aşamasında twetler attığım ve kapatmaya karşı propaganda yaptığım iddia edilmektedir. Bu iddiayı kesin bir dille reddetmekteyim. Belki böyle bir hesap açmış olabilirim, fakat bahsedilen paylaşımları ben yapmadım. Belki şiir olarak paylaşılan twetler benim tarafımdan atılmış olabilir. Zaman zaman eşim telefonumu kullanmaktaydı. Dershane ile ilgili twetlerin onun tarafından atılmış olabileceğini düşünüyorum. Bu yöndeki iddiayı hiçbir şekilde kabul etmediğimi beyan etmek isterim.

“BANKASYA’DA BENİM DEĞİL EŞİMİN HESABI VARDI”

İddianamede benim şüpheli hesap hareketlerim bulunduğu belirtilmiştir. Bankasya’da kesinlikle hesabım bulunmamaktadır kredi kartı da almadım. Bu yöndeki tespitin hatalı olduğunu düşünüyorum. Eşim Bankasya’da açtığı hesap üzerinden belediye otobüslerinde kullanmam için benim adıma ek kart başvurusu mevcuttur. Bu formu mahkemenize sunuyorum. Bankada herhangi bir hesabım olmadığını belirtmek istiyorum. Eşim Emrah Ulukaya’ya yapılan havalenin şüpheli görülmesini kabul etmiyorum. Eşim benim hesabımdan işlemler yapardı. Doğan P. kardeşimdir. Kardeşimle para alışverişi olması kadar doğal bir şey yoktur. Gülşen U. eşimin kız kardeşi. Aramızdaki para transferinin de şüpheli bir tarafı bulunmamaktadır. Arzu o. borç aldığım öğretmen arkadaşımdır. Bu borcu iki taksitle ödemiştim. Kendisi halen öğretmenlik görevini ifa etmektedir.

“YASAL BİR SENDİKAYA ÜYE OLMAM SUÇ DEĞİLDİR”

İddianamede hakkımda gerçeği yansıtan tek iddia Aktif Eğitimciler Sendikasına üyeliğimdir. 2014’te derse başörtülü girişi konusunda sıkıntılar yaşandığı için arkadaşın tavsiyesi üzerine üye oldum. Gelen temsilci bayanın ısrarcı ve samimi davranışları da bu üyelikte etkili oldu. Bunun dışında sendikayla ilgili bir faaliyet içerisinde yer almadım. Hiperaktivite problemi yaşayan çocuğum nedeniyle yoğun bir mesai geçirmekteyim. Tamamen iyi niyetle üye olduğum sendika nedeniyle örgüt üyeliği suçundan yargılanacağımı bilmezdim. Yalnızca yasal bir sendikaya üye olmam nedeniyle mahkeme huzuruna çıkarılmayı doğru bulmadığımı belirtmek isterim.

“BYLOCK TESPİTİ NASIL YAPILDI İLMİYORUM AMA EŞİM DE TELEFONUMU KULLANIYORDU”

Sonu 4813 le biten hat bana aittir. Bu hat üzerinden bylock kullandığım iddia edilmiştir. Ben bu programı indirip kullanmadım. Darbe girişiminden sonra örgütün bu programı kullandığını medyadan öğrendim. Programı kullanmış olsaydım kendi rızamla teslim olmazdım.  Soruşturma aşamasında gsm numaram tutanaklara yanlış yazılmıştır. Böyle bir yanlışlık yapılıyorsa bylock tespitinde de elbet yanlışlık yapılabilir kanaatindeyim. Diğer bir husus kullandığım hattın zaman zaman eşim tarafından da kullanılmış olduğudur. Evimizde internet olmadığında eşim evdeyken benim hattımı bazen kendi telefonuna takarak interneti kullanmaktaydı. Çalıştığı okulda da internet probleminden bahsederdi. Kendi gsm hattında paket bittiğinde hattımı çalıştığı okula da götürdü. Ben bylock kullanmış olsaydım hattımı taktığım telefon ile Bolu Emniyetine gidip teslim olmazdım. Teknik delilerin elde edilmesini talep ediyorum.

“EŞİM TUTUKLANDIĞI İÇİN MADDİ SIKINTILAR İÇİNE GİRDİK”

Hain darbe girişiminden sonra alın teriyle sahip olduğum mesleğimi kaybettim. Eşim de tutuklandığı için maddi sıkıntılar içine girdik. Eşimin ailesiyle ve tek bir emekli maaşıyla geçinmek durumunda kaldık. Öğretmenlik başvurularım kabul görmedim. Çocuğum için yaptığım yardım başvuruları da hakkımdaki soruşturma ve kovuşturma nedeniyle geri çevrildi. Hiperaktivite yaşayan çocuğuma bakıyorum ve yeşil reçeteli ilaçlar kullanmaya başladım. Mahkemenizce beraatıma karar verilmesini talep ediyorum.

ESİN ABAK

Ben 1986 yılında makine mühendisliği bölümünden mezun oldum. 86-89 yılları arasında bir inşaat şirketinde çalıştım. 1989 yılı ağustos ayında öğretmenliğe atandım. 1989 kasım ayından beri teknik lisede motor öğretmeni olarak çalışmaktayım. Darbe teşebbüsü sonrası çıkan kararname ile ihraç edildim. 27 yıl meslek hayatımda hiçbir gruba veya örgüte mensup olmadım. Bu yöndeki suçlamaları kabul etmiyorum.

“CAZİP TAAHHÜTLERLE SENDİKA ÜYESİ OLDUM”

Aktif Eğitimciler Sen isimli sendikanın üyesi olduğum doğrudur. Daha önce Eğitim Bir Sen isimli sendikaya üyeydim ama tabir-i caizse aradığımı bulamadım. Aktif Sen kurulana kadar bir sendikaya üye olmadım. Sendika açıldığı dönemde üyelerine cazip gelen taahhütlerde bulunmaktaydı. Öğretmenlere yönelik eğitim faaliyetlerinden bahsediliyordu. Açıldığı esnada sendikaya üye oldum. Niçin üyelik başvurumun daha sonraki bir tarihte kabul edildiğini bilemiyorum. Formda başvurumun manidar bir tarihe denk geldiği görülecektir. Örgütsel bir bağı yoktur.

Her ne kadar Bolu Eğitim Sevenler Derneğine üyeliğim olduğu belirtilmekte ise benim üyeliğim yoktur. Tespitin ne şekilde yapıldığını bilemiyorum. Kayıtlar incelenirse gerçeğin ortaya çıkacağını düşünüyorum.

“YURTDIŞI GEZİLERİNİN ÖRGÜTLE BAĞLANTISI YOK”

HTS kayıtlarında ismi geçen Murat Özkan çalıştığım okulda müdür muaviniydi. Isı yalıtımına ilişkin bir projenin sorumlusuydu. Aynı proje kapsamında yurtdışına çıktık. Görüşmelerimiz bu sebeple mevcuttur, örgütsel bir içerik taşımamaktadır. Ümit Yaşar Tekelioğlu şahsi doktorumdur. Rahatsızlığım için kendisiyle bahsedilen görüşmeleri gerçekleştirdik. Sema Umur komşumdu. Daha sonra ev alıp taşındılar. Bir kaç kez birbirimize gidip geldik. Hayrullah Deniz isimli şahsı tanımam.

Yurtdışına çıkışlarım iddianamede delil olarak belirtilmiştir. Benim AB projesi kapsamında ısı yalıtım projesi adıyla Macaristan’a bir ziyaretim olmuştu. Bu seyahatte projeye dahil olmayan iki kişi vardı. Bunları da Bolu Belediyesi projeye katmıştı. İktidardaki partinin il temsilcileri olduğunu söylemişlerdi. Bunu dışında gezinin örgütle ilintisi bulunmamaktadır. Ben bu seyahat dışında iki kez umre için yurtdışına çıktım. Ayrıca hibrit araçlar projesiyle 2015 Almanya seyahatimiz oldu. Okuldaki motor bölümü öğretmenleri iştirak etmiştir. Örgütle ilişkilendirilebilecek bir yurtdışı seyahatim bulunmamaktadır.

Sızıntı isimli dergiye aboneliğim bulunmamaktadır. Ekran çıktısında yer alan adres benim adresim. Telefon da bana aittir. Fakat çıktıya eklenen sabit telefon yıllar önce kullanıp kapattırdığımız telefondur. Ben böyle bir dergiyi teslim almadım. Abonelik kaydım da yoktur. Kargo kayıtları içeriğini anladım. Bir ara internette temizlik gereçleri sipariş etmiştim. Üye olduğum bir alışveriş sitesinden telefonla istemiştim. Ama Işık Yayıncılıktan siparişim olmadı. Bu kaydın ne suretle oluştuğunu bilmiyorum. Kızımın Fatih Kolejinde 3 yıl eğitim gördüğü doğrudur. Tam zamanlı eğitim vermekteydi. Okulun eğitim kalitesini beğeniyordum. Özel eğitimin gerekliliğine inandığım için tercihimi bu yönde kullandım. Çocuğum okul birincisi olarak da mezun oldu.

Bankasya hesabını 2008’de açtırmıştım. Nisan 2014’teki hesap artışı o tarihlerde hac için para biriktirme niyetimizden kaynaklandı. Yine eylül 2014’teki artış da babamdan miras yoluyla intikal eden paranın bu tarihte hesaba aktarılması suretiyle oluştu. Talimatla hesapta artış yaptığım iddialarını kabul etmiyorum.

“HAVUZU KÜÇÜK DİYE ASYA TERMALDE KALMADIM”

Asya Termal otel isimli işletmede belirtilen tarihlerde kaldığım doğrudur. Hastalığım nedeniyle termal turizme ilgi duymaktaydım. Belirtilen tarihte tek başıma apart kısmında yer ayarladım. Eşim ve kızımda da daha sonra geleceklerdi. Fakat havuzunu küçük bulduğum için beğenmedim. Eşim ve kızım gelmeden buradan ayrıldım. O tarihte bir istişare toplantısı yapıldığından haberdar değildim ve böyle bir toplantıya da katılmadım.

Bylock işinin başıma nasıl geldiğini inanın bilmiyorum. Teknolojiyle arası iyi olmayan bir insanım. Teknolojik aletleri kullanma konusunda ciddi bir beceriksizliğim bulunmaktadır. Bu yöndeki tespitin nasıl yapıldığını bilmiyorum. Yanlışlık yapıldığını düşünüyorum. Mahkemenizden yaşadığım mağduriyet göz önünde bulundurularak beraatıma karar verilmesini talep ediyorum.

GÜLHANIM ÇALIŞIR

Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Ben öğretmenlik hayatım boyunca çocuklarımı vatan sevgisiyle yetiştirmeye çalıştım. Buna rağmen KHK ile ihracıma karar verildi. Somut bilgiye dayanmadan bu yönde işlem tesis edilmesini hukuksuz olarak görmekteyim. Rahatsız olan çocuğumun tedavisi aksadı.  Adaletin bir an önce yerini bulmasını temenni ediyorum.

“BEYANLARIM TUTANAĞA YANLIŞ GEÇMİŞ”

Resmi olarak kurulan ve MEB tarafından bir sendikaya üye olmanın herhangi bir suç teşkil etmeyeceğini düşünüyorum. Gözaltı süresinden sonra alınan ifadem sırasında bu yöndeki beyanım tutanağa yanlış geçmiştir. Eşimin üye olduktan sonra beni de sendikaya üye olma konusunda yönlendirdiğine yönelik beyan doğru değildir. Ben kendi tercihlerim doğrultusunda adı geçen sendikaya üye oldum. Darbe teşebbüsünden sonra da millet ve ülke menfaatlerine aykırı davrandığını düşünerek istifa ettim. Bu durumun aleyhime kullanılmamasını talep ediyorum.

“ÇALIŞTIĞIM OKULUN ÖRGÜTLE BAĞLANTISINI BİLMİYORDUM”

SGK kayıtlarında Sultan Murat isimli kolejde çalışmam belirtilerek, hakkımdaki suçlamaya dayanak yapılmıştır. Mezun olduktan soran resim öğretmenliği bölümünden çok az atama yapıldığı için iş aramaya başladım. Sivas’taki üniversiteden mezun olan kardeşim vasıtasıyla buradaki okulları araştırdım. Maddi kaygılarla 9 ay kadar çalıştım. 9 ay sonra da Şırnak İdil’e kadrolu olarak atandım. Örgütle okulun bağlantısını bilmemekteydim. Durumun aleyhe kullanılmasını doğru bulmuyorum.

HTS kayıtlarında ismi belirtilen Ümit Yasar Tekelioğlu ile görüşmem yoktur. Bahsedilen numara benim adıma kayıtlı fakat annem tarafından kullanılmaktadır. Kaldı ki tek bir görüşmenin örgütsel bağla ilişkilendirilesi hukuki değildir. İhbar da bulunan İsmail Ç. İsimli şahsın gerçek ismini gizleyerek ihbar dilekçesi gönderdiğini öğrendim. Böyle bir şahsı tanımıyorum. İlkel ve cahilce yazılmış dilekçenin itibar görmemesini düşünüyorum. Benim adım da geçmemektedir.

 

Eşimle aramdaki para transferi şüpheli gösterilmiştir. Bu hususun suçlamaya delil olamayacağını düşünüyorum. Her ne kadar Sızıntı isimi dergiye abone olduğuma ilişkin ekran çıktısı olsa da benim adı gecen yayın organına üyeliğim bulunmamaktadır. Adres bana ait değildir. Yalnızca telefon benim kullandığım telefondur. İsmim dahi yanlış yazılmıştır. Suçsuzum beraatime karar verilmesini talep ediyorum. 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit