• resmi ilanlar

MESLEĞİN İTİBARINI İADE EDECEKLERMİŞ

2017-10-12 11:00:12

FETO/PDY terör örgütü üyeliğine ilişkin yargılamaları süren öğretmenlerden İsmail Bağcı, Aktif Sen'in mesleğin itibarını iade etmek üzere taahhütlerde bulunmasına inanarak, “istihza ve alay konusu olan öğretmenliğin geldiği son halinden rahatsızdım. Bu nedenle sendikaya üye oldum” savunmasında bulundu.

Haber: Ebru EYVAZOĞLU

Bolu’da öğretmenlerin FETO/PDY terör örgütü üyeliğine ilişkin yargılamalarına devam ediliyor. Karaçayır’da bulunan Nikah Salonu’nda tek tek savunmalarını veren öğretmenler, iddianamede yer alan haklarındaki iddiaları reddettiler. Meslekten ihraç edilen ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılarak tutuksuz olarak yargılanan İsmail Bağcı, “Aktif Eğitimciler Sendikası öğretmenlerin özlük haklarının iyileştirileceği ve mesleğin kaybolan itibarinin iade edileceği söylemleriyle sendikacılık alanına çıktılar. Ben de istihza ve alay konusu olan öğretmenliğin geldiği son halinden rahatsızdım. Bu nedenle sendikaya üye oldum” savunmasında bulundu.

HALİL İBRAHİM ATİLLA

Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Ben bugüne kadar hep yasalar çerçevesinde hareket ettim.  Köyümde zorlukla kazandığım üniversiteye hazırlanarak Pamukkale Üniversitesi öğretmenlik bölümünü kazandım. Okul hayatım boyunca kredi yurtlar kurumunda kaldım. Mezun olduktan sonra KPSS’de yeterli puan alamadım.  Bu nedenle atamam yapılmadı. Bir ara Isparta’da geçici öğretmenlik yaptım. Milli eğitime bağlı çalıştım. Daha sonra ilk atamam Rize’ye yapıldı. 2015’te de Bolu Mimar İzzet Baysal Teknik Lisesine atandım. 15 Temmuz darbe girişimini memleketim Karaman Ayrancı’da öğrendim. Açığa alındıktan sonra hakkımda gözaltı işlemi uygulandı. 31.08.2016’da tutuklandım. Bugüne kadar hiçbir terör örgütünün üyesi olmadım. Böyle bir suçlamaya maruz kalmak savunma yaparken sesime dahi yansıyor. Görevlerimi eksiksiz olarak yaptım. Herhangi bir adli ve idari soruşturma geçirmedim. Mesleğimden bu süreçte ihraç edildim. Eşim MS hastası. Mahkemenin darbe eylemi gerçekleştiren ve örgütsel faaliyet yapanlara gerekli müeyyideyi uygulaması gerektiğini düşünüyorum. Meclisi bombalayan halkına kurşun sıkan ve cumhurbaşkanının indirmeye teşebbüs edenlerin en ağır şekilde cezalandırılması gerekmektedir. Ama bunu yaparken suçlu olanla olmayanı ayırmaları gerektiğini düşünüyorum. Hakkımda hiçbir idari işlem olmamasına rağmen ömür boyu mesleğimden uzaklaştırıldım. Bu yapılırken savunmam dahi alınmadı. İddianamede de henüz kesinleşmeyen hukuki süreç aleyhime delil yapıldı. Bu durumun aleyhime delil olamayacağını düşünüyorum. İhracımın hakkımdaki suçlamaya dayanak yapılmasını kabul etmiyorum. Bankasya hesabımı 2006’da açtırmıştım. Yapı Kredi ve Ziraat’te de hesabım bulunmaktadır. Maaşımdan kalanı birikim için Bankasya’ya yatırmaya başladım. Devletçe kurulan bir bankaya para yatırılmasını örgüt üyeliği suçlamasına delil olarak gösterilemeyeceğini düşünüyorum. Banka mevduat hesabımdaki 2015 mart ayına ait artış, aracımın satış bedelinin bankaya yatırılması ile oluşmuştur. Bu durumun aleyhime kullanılmasını kabul etmiyorum.

Rize’de bulunduğum dönemde dernek gruplarının eğitim ve öğretime katkı sunacak faaliyetler yapacaklarına dair söylemler nedeniyle Rize Eğitimciler Derneğine üye oldum. Erzurum Eğitimciler Federasyonuna ise üye olduğumu bilmiyorum. Herhangi bir faaliyet içinde olmadım. Ne zaman üye olduğumu bilmiyorum. O dönemde Feto terör örgütü bulunmamaktaydı. Sonradan iltisaklı olduğuna karar verilip kapatılmasına karar verildi. Benim bunu o dönemde bilmem mümkün değildir. Zamanını hatırlamadığım üyeliğin sonradan aleyhime delil olmasını kabul etmiyorum.

Aktif Eğitimciler Sendikasını milli eğitim camiasında liyakat esaslarına dikkat edilmemesi nedeniyle ortaya çıkan rahatsızlığım nedeniyle tercih ettim. Zira sendika liyakat esaslarına dikkat edileceği yönünde bir söylem ileri sürmekteydi. Kıyafet serbestisi savunması da üyeliğimde etkili olmuştur. Açıkça sendikanın, benim rahatsızlık duyduğum konularda çözüm üreteceğini söylemesi nedeniyle üye oldum.  Bu durumun aleyhime kullanılmasını kabul etmiyorum.

Hts kayıtlarında gecen Tahsin Özdemir’i tanıyorum. Bir adet görüşmenin ne için yapıldığını bilememekteyim. Aleyhime beyan da bulunan Ramazan Ç.  2013’te Zaman Gazetesi abonesi olduğumu teşhis etmiş ise de bu doğru değildir. Ben Bolu’ya 2015’te atandım. Onun öncesinde Bolu’ya ayak basmadım. Bu nedenle bu beyan gerçeği yansıtmamaktadır. Evimde yapılan aramada ele geçirilen bir adet Zaman Gazetesi hakkımdaki suçlamaya delil olarak gösterilmiştir. Bu gazete temizlik için buzdolabının üstüne serili olan gazetedir. Böyle bir amaçla kullanılan gazeteyi delil olarak göstermek hukuki değildir.

Ben MS hastası bir eş ve çocuğa sahibim.  Halen çocuklarım Karaman’da babamın yanında kalmaktadır. Geliş gidişlerde sıkıntı çekmekteler. Parkinson hastası olan annem bakımlarıyla ilgilenmeye çalışmaktadır. Kaçma şüphem yoktur. Mahkemenizden çocuklarım ve eşimin iaşesini temin etme gayesiyle tahliyemi talep etmekteyim.

HASAN SALBAŞ

Ben hain darbe girişiminden sonra önce açığa alındıktan sonra ihraç edildim. Gözaltına alındıktan sonra iki kez hakim karşısına çıktım. Her ikisinde de adli kontrol şartı ile serbest kaldım.

“TERÖRİST OLMAK GİBİ BİR ALÇAKLIĞA DÜŞMEDİM”

Terör örgütü ile hiçbir bağlantım bulunmamaktadır. Ancak buna rağmen ciddi mağduriyetler yaşadım.  Ben de bu mağduriyetlerin hukuk çerçevesinde çözüme kavuşturulmasını ve gerçek suçlu ile mağdurların ayrılmasını istiyorum. Terörist olmak gibi bir alçaklığa düşmedim. Vatanıma ve milletime bağlı olarak yaşadım. 

İddianamede Bankasya’da katılım hesabımın bulunması örgüt üyeliği suçlaması için delil olarak gösterilmiştir. Ben bu hesabı düğünüm olduğu Mart 2013’te altınlar için açmıştım. Bu bankadan başlangıçta bir kasa kiraladım. Zira bankanın kasa fiyatları diğer bankalardan ucuzdu. Şubat 2014’te askere gidecektim. Kiralık kasa yerine altın hesabına yatırmanın uygun olacağını düşündüm. Bu sebeple Ocak 2014 tarihinde altın hesabı açtırdım. 3 ağustos 2014’e kadar askerlik görevimi ifa ettim Ocak 2015’te araç aldığım için paramı çektim. Bankada para tutmam örgütün talimatları ile gerçekleşmemiştir. İddia ve isnatları kabul etmemekteyim.

Asım Ateş’le görüşme kaydımın olduğuna yönelik iddiayı öğrendim. Bu şahsı tanımıyorum bu sebeple kendisiyle iletişim kurmam mevzu bahis değildir. Kayıtların hangi sebeple oluştuğunu şu an bilemiyorum. Hakkımdaki başka iddia bylock isimli gizli haberleşme programını kullandığıma ilişkindir. Ben bu programı darbe girişimi sonrası medyadan öğrendim. İndirip kullanmadım. Programın özellikleri hakkında bilgiye sahip değilim. Hakkındaki iddia ve isnatları kabul etmiyorum. Hakkımdaki iddiaların somut gerçekliğinin bulunmadığını düşünüyorum. Bu nedenle beraatıma karar verilmesini talep ediyorum

İSMAİL BAĞCI

Üzerime atılı suçlamaya kabul etmiyorum. 15 temmuz darbe teşebbüsü sırasında hayatını kaybedenlere rahmet diliyor, terör örgütlerini lanetliyorum. FETO terör örgütüne üye olduğuma yönelik iddiayı kesinlikle reddediyorum. Adı geçen örgütle hiçbir şekilde irtibatım, iltisakım ve mensubiyetim bulunmamaktadır. 15 yıllık meslek yaşamımda hakkımda hiçbir soruşturma yapılmamıştır. Vatanını ve milletini seven, demokrasi ve insan haklarına inanan öğrenciler yetiştirmeye çalıştım. Bu nedenle böyle bir suçlamayla karşılamak beni üzmüştür.

Bankasya hesabı dini hassasiyetlerim sebebiyle açtırdım. Aslında 2004’te Bolu’da bulunan family finans isimli kuruluşa katılım hesabı açtırarak, katılım bankalarında hesap sahibi olmuştum. 2009’da da araç alacağım esnada en uygun fiyatı veren Türkiye Finans olduğu için oradan kredi kullandım. Benim iş ve işlemlerimin katılım bankaları üzerinden yürütüldüğünü Bankasya’nın özellikle seçilmiş bir banka olmadığını mahkemenin dikkate almasını istiyorum

Mardin Kızıltepe ilçesinde çalıştım maaşımı aldığım bankaya uğradığımda katılım bankalarından Bankasya’da talimatla hesap açabileceklerini söylediler. Ben bu hesabı burada açtırmıştım. Zamanla menfaatlerimi düşünerek birikimlerimi katılım bankalarında değerlendirdim. Amacım tamamen ticaridir. Talimatla para yatırdığıma yönelik iddiaları kabul etmiyorum. Hesabım sürekli azalış göstermiştir. Nisan 2014’te bacanağım olan Ferhat B. borç para istediği için kendisine para gönderdim. Bu nedenle hesabım azaldı. Daha sonra para geldiği için hesabım eski bakiyesine ulaştı. Kasım 2014’te Ferhat B. bana olan 15 bin TL borcunu ödediği için hesabım 24 bin TL olmuştur. Başka bir akrabam kasap dükkânı açmak için benden borç para istedi. Kendisine 20 bin TL vermiştim. Hesabım o dönemde azaldı. Benim yasal bankacılık faaliyetleri kapsamında rutin işlemler dışında terör örgütünün talimatıyla gerçekleştirdiğim işlem yoktur. Bu nedenle bu durumun aleyhime kullanılmasını kabul etmiyorum.

Aktif Eğitimciler Sendikası öğretmenlerin özlük haklarının iyileştirileceği ve mesleğin kaybolan itibarinin iade edileceği söylemleriyle sendikacılık alanına çıktılar. Ben de istihza ve alay konusu olan öğretmenliğin geldiği son halinden rahatsızdım. Bu nedenle sendikaya üye oldum. Herhangi bir faaliyetine iştirak etmedim. Sonra da üyelikten ayrıldım. Anayasal hakkımı kullanmamın suçlama konusu yapılmasını ve hakkımdaki isnada dayanak yapılmasını kabul etmiyorum

Davut Alcı edebiyat öğretmenidir. Ben de Türk dili ve edebiyatı öğretmeniyim. Her yıl MEB aynı dala mensup öğretmenler arasında çalışma yaparak dersin etkin hale getirmeye çalışır. Bunun için aynı dala mensup öğretmenler toplanarak projeler öngörürler. Davut Alcı ile görüşmeler bu kapsamdadır. Birçok edebiyat öğretmeni ile de görüşmem mevcuttur. Yalnızca hakkında soruşturma icra ediliyor olması nedeniyle görüşmemin aleyhime kullanılmasını kabul etmiyorum. Murat Özkan’ı doğrudan tanımıyorum. Son sınıftaki öğrencilerimize liseleri tanıtmak için liseleri gezdirmekteydik. Murat Özkan Endüstri Meslek Lisesindeydi. O dönemde konuştuk. İletişimimin de bununla alakalı olduğunu düşünüyorum.

PTT kargodan gelen üç gönderi ve NT kırtasiyeden gelen kargolar şüpheli görülmüştür. Işık Yayıncılıktan gelen kargoların adresleri incelenir ise birinin Antalya olduğu görülecektir. Benim hiç bulunmadığım Antalya’ya olan gönderinin benimle ilişkilendirilmesi doğru değildir. Diğer iki gönderilerdeki adresler de bana ait değildir. Bu nedenle bu üç gönderinin benimle ilişkilendirilmesini kabul etmiyorum. NT kırtasiyeden geldiği bildirilen gönderiyi de ben almadım. Bir ara çocuklarla bir program düzenlemiş ve baskı için tüm kırtasiyeleri gezerek fiyat almıştım. Buraya telefon ve adres bilgileri bırakmıştım. Yayınevleri yardımcı kitaplar için okullara örnek kitap gönderirler. Muhtemelen örnek kitapları göndermek için öğretmen oluğumu bildiklerinden benim adıma gönderildiğini düşünüyorum. Ben bu yayın evinden herhangi bir doküman almadım.

Zaman Gazetesine abone olduğuma yönelik bilgiler bulduğu belirtilmiştir. Ben bu gazeteye hiçbir şekilde abone olmadım. Bu yöndeki iddiayı kabul etmiyorum. Sızıntı dergisine ait ekran çıktısı şeklindeki abonelik kaydındaki adres ve telefon bana ait ise de böyle bir dergi evime kesinlikle gelmedi. Adres ve telefon bilgilerimin kırtasiyelerden temin edilmiş olabileceğini düşünüyorum. Bu yöndeki iddiayı kabul etmiyorum. Bir terör örgütünün üyesi ve destekçisi değilim. Hakkımdaki suçlamaların somut, dayanaktan yoksun olduğunu düşünüyorum. Hakkımda beraatıma karar verilmesini talep ediyorum.

İLKAN DEMİRBAŞ

Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Ben bir terör örgütü üyesi veya destekçisi değilim. Aktif eğitimciler sendikasına 2014 yılı başında üye oldum. Daha önceden Eğitim Bir Sen üyesiydim. Bu sendikanın mesleki haklarımızı korumadığı düşüncesiyle istifa ettim. Üyelik başvurumu daha önceki bir tarihte yaptığımı hatırlıyorum. Sendikal haklarımı korumak adına anayasadan kaynaklanan hakkımı kullandım.  Bu durumun suçlama konusu yapılmasını kabul etmiyorum.

Mudurnu Eğitimciler Derneğime üye olduğum doğrudur. Bolu’ya 2008’de geldim. Geldiğimde sosyal çevrem yoktu. Kimseyi tanımamaktaydım. İnternetten yaptığım araştırmada tek eğitim derneğinin burası olduğunu öğrendim. Sosyal çevre için 2011’de kültür programına katıldım. Derneğe üye olursam bu programlara iştirak edeceğim söylendi. Ben de 2010’da üye oldum. Herhangi bir faaliyetine iştirak etmedim.

Adıma gelen kargo kayıtları suçlamaya delil olarak gösterilmiştir. Ben sanal ortamdaki bilindik mağazalardan telefon kılıfı ve toner almıştım. Kesinlikle iddianamede belirtildiği şekilde ışık yayıncılıktan herhangi bir siparişim olmadı. Niçin gelen gönderilerin Işık Yayıncılıktan geldiğine yönelik kayıt bulunduğunu bilemiyorum. Alıcı adresleri bana aittir fakat gönderen şirket kısmını kabul etmemekteyim.

Hts kayıtlarında adı geçen Davut Alcı ve Levent Sönmez’i hiçbir şekilde tanımıyorum. Kendileriyle ne için ve hangi içerikte görüştüğümü hatırlamıyorum. Gürbüz Yavuz İl Projeler müdürüdür. Eşim bir sure valilikte bu müdürlük çatısı altında çalıştı. Eşimin izin vs işleri nedeniyle görüşmüşlüğüm vardır. Eşim de bazen benim telefonumdan müdürüne ulaştığı olmuştur. İrtibat kaydımızın bulunması doğaldır. Bankasya’da bulunan hesabıma ilişkin açıklama yapmak isterim. Her ne kadar savcılık aşamasındaki artışın abimin bana para göndermesi sebebiyle olduğunu söylemiş isem de gözaltındaki yorgunluğum sebebiyle söylediğimi anladım. Gerçeği şimdi ifade etmek isterim. Eşim Şerife Demirbaş suretiyle kendi hesabından benim hesabıma para göndermesi sonucu neden olmuştur. Bu hususun düzeltilmesini talep ederim. Eşimin hesapları incelendiğinde bu husus açığa kavuşacaktır. Eşimin ailesinden kalan 26 bin TL miras payı da bankaya aktarılmıştır. Talimat veya telkin doğrultusunda para yatırmış değilim.

Beni Sızıntı dergisine aboneliğim yoktur. Dosyada bulunan ekran çıktısındaki adres ve telefon bana aittir. Fakat bu bilgilerin ne şekilde elde edildiğini bilmiyorum. Bu dergi bana hiçbir şekilde gelmemiştir. Eşimin projeler müdürlüğünde çalışıyor olmasından dolayı AB projeleri kapsamında okulumun paydaş olduğu 7-8 adet yurtdışı seyahatine iştirak ettim. Bu seyahatlerin tamamına ilişkin kayıtlar ulusal ajansta bulunmaktadır. Bu gezilerin örgütle alakası bulunmamaktadır. Eşimle tur operatörlerinden ayarladığımız 2 kez yine bireysel olarak planladığımız seyahatlerle de 2 kez yurtdışına çıkışım olmuştur. Seyahatler turistik amaçlı seyahatlerdir. Örgütle ilişkilendirilmesini kabul etmiyorum.

 

Ben bylock kullanıcısı değilim. Örgütle irtibatım bulunmamaktadır. Sendika, dernek üyelikleri ve banka hesap hareketlerinin ne şekilde oluştuğunu izah etmeye çalıştım. Tahliyeme ve beraatime karar verilmesini talep ediyorum.  

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit