• resmi ilanlar

Eski öğretmenler neler anlatıyor?

2017-10-13 11:00:12

3 ESKİ ÖĞRETMEN TAHLİYE OLDU

FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü’ne üye oldukları gerekçesiyle haklarında dava açılan 71 sanığın yargılanmalarına Perşembe akşamı itibariyle ara verildi. Mahkeme heyeti 3 tutuklu sanığın, tutuksuz yargılanmasına karar verdi. Perşembe günü ayrıca öğleden sonra İlhan Akman, Hayriye Erdoğan, İrfan Çalışır ve İsmail Tiryaki savunma yaptı.

Haber: Hakan Aydın

71 sanıklı eski öğretmenlerin yargılanmasına Karaçayır Nikah Salonu’nda devam edildi. Savunmaların ardından Bolu Ağır Ceza Mahkemesi tutuklu olarak yargılanan ve savunma yapan İlhan Akman, İlkan Demirbaş ve İsmail Tiryaki’nin bundan sonraki yargılamalara tutuksuz olarak katılmalarına hükmetti. Mahkeme heyeti bu hafta 7 sanık için tutuksuz yargılama kararı verirken, dosya kapsamında 33 sanık tutuklu bulunuyor. Eski öğretmenlerin yargılanmasına pazartesi günü sabah 09.20 itibariyle devam edilecek.

Mahkeme salonunda savunma yapan sanıklar, savunmalarında şunları söyledi;

 

İLHAN AKMAN

İYİ NİYETİNİ İSTİSMAR ETMİŞLER

Üzerime atılı terör örgütü suçlamasını kabul etmiyorum. Asla bir terör örgütünü desteklemiyor, yaptığı eylemleri kabul etmiyorum. 15 Temmuz gecesi yaşananları tüm kalbimle telin ediyorum. Ben örgüt üyesi değilim. İyi niyetimin sonucu olarak, çalışmalara ve sosyal projelere destek vermeye çalıştım. Belki bu gruplar benim iyi niyetimi istismar etmiş olabilirler.

DERNEKTE BAŞKAN YARDIMCISI AMA İLLEGAL FAALİYET GÖRMEMİŞ

Bolu’ya geldiğimde Bolu Eğitim Sevenler Derneğini burada eğitim üzerine faaliyet gösteren tek dernek olması nedeniyle üye oldum. STK’lar arasındaki kaynaşmayı amaçlamıştım. ENSAR ve MGV’den burs almış biriyim. FETÖ denilen örgütle bir alakam yoktur. BES DER isimli derneğe, yapıya dahil çocuklara ulaşmak için üye oldum. Dernekte doğrudan bir faaliyetim olmadı.Diğer  derneklerle iletişim kurulması için bir dönem başkan yardımcılığı yaptım. Cemaatten olan bazı öğrencilere ulaşabildiğimi düşünüyorum. Zaten üyelik amacımda bu çocuklara ulaşarak, doğru dini bilgiler almalarını sağlamaktı. Bu iyiliğimin aleyhime delil olarak kullanılmasını kabul etmiyorum.

GREVSİZ SENDİKA DEMİŞLER

Meslek hayatım boyunca Türk Eğitim Sen ve Memur Sen’e üyeliğim oldu. Bir takım aksaklıklar gördüm. Liyakat yerine aidetin ön plana alınması beni rahatsız etti. Grevsiz sendika söylemi Aktif Sen’e üye olamama sebep oldu. Kardeşimin Memur Sen’de yönetici pozisyonun da olması, ileride ailecek işimize yarar diyerek benim başka bir sendikaya üye olmama etken olmuştur. Üyeliğim sırasında illegal bir faaliyet görmedim. Bu üyeliğimin aleyhime delil olarak kullanılmasını kabul etmiyorum.

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN OKULUNA GÖNDERMEZ

İddianamede aleyhime yer alan konulardan biride çocuklarımı örgüte müzahir okullara göndermem yer alıyor. Çocuklarımın bir dönem bu okullara gittiği doğrudur. Çocuklarıma iyi bir gelecek hazırlamak istedim. Bu okulun örgüt ile akasını bilsem çocuklarımı göndermezdim. Hiçbir baba çocuğunu bile bile bir terör örgütünün okuluna göndermez. Bu okulu tercih etmeme çocuğumun kazandığı burs, evimize yakın olması, öğle yemeği gibi hususlar etken olmuştur. Aksine olan suçlamayı kabul etmiyorum.

YENİ BİR HESAP AÇTIRMAMIŞ

Bank Asya’da 2000’li yıllarda hesap açtırmıştım. 2007 yılında DIT kart almak için bankaya gittim. Hesap açtırmak istediğimi söyleyince 2000’li yıllardan kalma atıl vaziyette bulunan bir hesabım olduğunu ve bunu aktif hale getirebileceklerini söylediler. Bende kabul ettim. Okulun anlaşmasının bu banka ile olması nedeniyle hesabımda para tutum. Ayrıca oturduğum sitenin aidatları bu bankaya yatıyordu. Milat kabul edilen tarihten sonra yeni bir hesap açtırmadım. Kredi çekip bankayı kurtarmak için yatırmadım. Normal bankacılık işlemlerimi yaptığım hesabımın aleyhime delil olarak kullanılmasını kabul etmiyorum.

PİŞMAN AMA HİÇBİR ŞEY BİLMİYOR

11 aydır tutukluyum. Bu süre içersinde sağlık problemleri yaşadım. Eşim ve çocuklarım mağdur durumda.  Yalnızca iyi niyetim sebebi ile yakınlaştığım STK’lar ve çocuklarımı okula gönderdiğim için tutuklandığımı düşünüyorum. Beni bilmeden bu yapılar kullandıysa pişmanım tahliyemi ve yargılama sonrasında beratımı talep ediyorum.

 

HAYRİYE ERDOĞAN

EŞİYLE ZÜMRET TOPLANTILARINDA TANIŞMIŞ

Üzerime atılı terör örgütü suçlamasını kabul etmiyorum. İlköğretim yıllarında evimize yakın bir okulda okudum. Bir öğretmenim beni daha iyi bir okula yönlendirmesi sonucu Anadolu Lisesini kazandım. 7 yıl boyunca evime 1,5 saat uzaklıktaki okula gidip geldim. Ardından KTÜ’yü kazandım. Üniversite yıllarında ailem ciddi fedakarlık yaptı. 2000 yılında KTÜ biyoloji öğretmenliğinden mezun oldum. İstanbul’da yaşamak istediğim için mezun olduktan sonra buradaki özel okullara başvurular yaptım. Özel Pınar Seydişehir Okulu’ndan olumlu cevap gelince, çalışmaya başladım.  Başörtülü olarak rahat bir şekilde çalıştığım için burada devam ettim. Öğretmen olmam nedeniyle katıldığım Zümre toplantılarında tanıştığım eşim ile evlendim. 2011 yılında İstanbul’un kalabalığından kaçmak için eşime baskı yaptım. Bunun üzerine eşim 2011-2012 eğitim dönemi için Bolu da iş buldu. bu nedenle Bolu’ya taşındık. Bende Melih kolejine başvurdum. Başvurum kabul edildi. Çalışmaya başladım. Çocuklarımda aynı okulda eğitim gördüğü için ayrılmadım.

TEKNOLOJİYİ SEVMEZMİŞ

Bylock isimli programı kullandığım iddianamede yer alıyor. Sonu 05 87 ile biten hattı ben, sonu 69 37 ile biten hattı eşim kullanırdı. Ben böyle bir program yüklemedim ve kullanmadım. Zaten teknolojiyi de sevmem. Sosyal paylaşım hesabım dahi yoktur. İddiayı kabul etmiyorum.

MALİ KONULARI EŞİNE BIRAKMIŞ

Bank Asya da bulunan hesabım maaş hesabıdır. Evlendikten sonra hiçbir mali konuyla ben ilgilenmedim. Hesapları eşim yönetirdi. Ben kredi kartı ile harcama yapardım. Bu nedenle hesabım üzerinden yapılan ve şüpheli olarak belirtilen hesap hareketlerinin içeriği ile ilgili bir bilgim yoktur. Aksine olan iddiayı kabul etmiyorum.

BAZILARI VELİ BAZILARINI TANIMIYOR

HTS kayıtlarındaki bazı telefon görüşmeleri dosyada şüpheli olarak yer alıyor. Adnan Daylan ve Ahmet Polat Önen öğrenci velimdir. Asım Ateş’in eşi Melike Ateş hem komşum hem de aynı okulda öğretmendik. Sabahları beraber okula giderdik. Görüşmeler normaldir. Murat Özkan’ın da çocukları bizim okuldaydı. Bekir Mutlu, Murat Aktaş ve Tahsin Özdemir isimli şahısları tanımıyorum. Veli olabilirler. Aksine olan iddiayı kabul etmiyorum.

İLK DEFA BİR SANIK ABONELİĞİ KABUL ETTİ

Bilimsel dergiler branşım nedeniyle ilgim vardır. Elimden geldiğince bilim teknik dergilerini almaya çalışırdım. Bu nedenle sızıntı dergisini takip ettim. Bir dönem abone oldum. Ancak iddia edildiği gibi beş dergiye birden abone olmadım. Bütçem de buna müsaade etmez. Aksine olan iddiayı kabul etmiyorum.

TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYESİ OLACAK BİR İNSAN DEĞİLİM

Darbe teşebbüsü sonrası diplomamı kaybettim. Buna benden çok, beni zorluklar içersinde okutan ailem üzüldü. Süreç nedeniyle çocuklarım mağdur oldu. Terör örgütü üyesi olacak bir insan değilim. Hakkımdaki suçlamadan beratımı talep ediyorum.

 

İRFAN ÇALIŞIR

SAVUNMAM ALINMADAN HUKUKSUZ OLARAK YAPILDI

Üzerime atılı terör örgütü suçlamasını kabul etmiyorum. Devletimi ve milletimi seviyorum. Örgüt üyesi değilim. Kamu görevinden ihraç edilmiş olmam iddianamede aleyhime delil olarak kabul edilmiş. İhraç işlemi savunmam alınmadan hukuksuz olarak yapıldı. Bu hukuksuz işlem delil olarak kabul edilmek isteniyor. İhraç edildiğim için suçlusun, suçlu olduğum için ihraç edildin denilmekte. Aksine olan iddiayı kabul etmiyorum.

İNTERNETİMİ ÇOKLU PAYLAŞIMA AÇTIĞIM OLURDU

Bylock isimli gizli haberleşme programını indirmedim ve kullanmadı. Başkası tarafından indirilmesine izin vermedim. Tespitin yapıldığı belirtilen hattı 15 yıldır kullanıyorum. Yapılan tespitin hatalı olduğunu düşünmekteyim. Zaman zaman arkadaş ve öğrencilerin talebi sonrası internetimi çoklu paylaşıma açtığım olurdu. Eğer hakkımda böyle bir tespit varsa bu çoklu paylaşımlardan kaynaklandığını düşünüyorum. Aksine olan iddiayı kabul etmiyorum.

AİLESİYLE KURBAN KESMİŞ

Benim neredeyse bütün bankalarda hesabım vardır. Adı geçen bankadaki hesabımın suçlamaya konu edilmesini kabul etmiyorum. Hesap incelendiğinde bankaya destek olmak için para yatırmadığım görülecektir. Şüpheli diye belirtilen bazı hesap hareketleri borç alıp verme, ailem ile beraber kestiğim kurban nedeniyle tarafıma gönderilen kurban paralarıdır. Bu işlemlerin aleyhime delil olarak kullanılmasını kabul etmiyorum.

ÖRGÜTSEL FAALİYET GÖRMEMİŞ

Aktif Sen üyesi olduğum doğrudur. Bu sendikanın resmi kuruluşu yapılınca mesleki menfaatlerimizi kuruması için üye olmuştum. Bu üyelik işlemi kesinlikle örgütsel bir tavırla gerçekleşmedi. Bu hususun aleyhime kullanılmasını kabul etmiyorum. Bolu Eğitim Sevenler Derneğine bilgimi, kültürümü ve sosyal çevremi geliştirmek amacıyla üye olmuştum. Bu üyeliğim 2015 yılında gerçekleşmişti. Herhangi bir örgütsel faaliyet görmedim. Bu durumun aleyhime kullanılmasını kabul etmiyorum.

KAYDIN NASIL OLUŞTURULDUĞUNU BİLEMİYOR

Sızıntı dergisi abone değilim. Dosyamda yer alan ekran çıktısındaki adres ve telefon bilgileri bana aittir. Ancak kaydın nasıl oluşturulduğunu bilemiyorum. Aleyhime kullanılmasın kabul etmiyorum. İddianamede gördüğüm ve sehven yapıldığı belirtilen yanlışlıkları görünce benimde sehven yapılan bir hata sonucu tutuklandığı düşünmekteyim. Bu durumun mahkemenizce değerlendirilmesini istiyorum. Öncelikle tahliyemi, yargılama sonrasında beraatımı talep ediyorum.

 

İSMAİL TİRYAKİ

İŞİMDEN VE AİLEMDEN OLDUM

Üzerime atılı terör örgütü suçlamasını kabul etmiyorum. Başta FETÖ olmak üzere her türlü terör örgütü yapılanmasını kınıyorum. 2001 yılında AİBÜ matematik bölümünü kazandım. 2005 yılında mezun oldum. Aynı yıl KPSS den Gerede’nin Samat Köyü’ne tayin oldum. 2011 yılında Bolu merkezde bulunan Kültür Orta Okuluna atamam yapıldı. 15 Temmuz sonrası önce açığa, ardından meslekten ihraç edildim. İhracıma yönelik karara karşı yasal yollara başvurdum. 16 Kasım 2016 tarihinde tutuklandım. Savunmam dahi alınmadan yapılan ihraç nedeniyle suçlanmam doğru değildir. Darbe girişimi nedeniyle işimden ve ailemden oldum. Bu durumun aleyhime delil olarak kullanılmasını kabul etmiyorum.

SENDİKA ÜYELİĞİ BİREYSEL TERCİHTEN

Aktif Sen’e üyeliğim suçlamaya konu yapılsa da söz konusu üyeliğim örgütsel bir tavırla olmamıştır. Bakanlık oluruyla kurulmuş bir sendikadır. Özel bir sebeple üye olmadım. Ek ders ücretlerine yönelik sendika tarafında yapılan açıklamalar tercih nedenim olmuştur. Bireysel tercihimin aleyhime kullanılmasını kabul etmiyorum.

BANKAYA KURTARMAK İÇİN PARA YATIRMAMIŞ

Bank Asya da bulunan hesabımın belediyenin DIT kart uygulaması nedeniyle 2011 yılında açtırdım. Faizsiz bankacılık yapması, kredi kartı avantajları nedeniyle bu bankayı kullandım. Bankaya ait kredi kartı ödemeleri için Ziraat Bankası’nda bulunan maaş hesabımdan EFT ile işlem yaptım. Yine 2015 Eylül ayında Kuzören Köyü’nde ev yaptırdım. Bu ev inşaatı nedeniyle yurt dışında bulunan babam Halk Bankası Bolu Şubesine benim adıma 21 bin TL gönderdi. Bu bankada hesabım bulunmadığı için parayı çekerek Bank Asya da ki hesabıma yatırdım. Yaptırmakta olduğum ev inşaatı ile ilgili harcamaları kredi kartı üzerinden yaptım. Bu ödemeler nedeniyle Bank Asya’ya yatırdığım para zaman içerside azalmıştır. Terör örgütünün isteği ile bankaya para yatırmadım. Sıradan bankacılık işlemleri yaptım. Aleyhime kullanılmasını kabul etmiyorum.

DAYANAK YAPILAMAYACAĞINI DÜŞÜNÜYOR

Sızıntı dergisine abone olmadım. Dosyamda yer alan ekran çıktısı ile bir alakam yoktur. Adres ve telefon bilgilerimi nasıl elde etiler bilemiyorum. Aleyhime kullanılmasını kabul etmiyorum. Yalnızca bir sendikaya üye olmamın terör örgütü üyeliğine dayanak yapılamayacağını düşünüyorum. Bu nedenle ben ve ailem ağır bedeller ödemiştir. Öncelikle tahliyemi ve yargıla sonrasında beratımı istiyorum. 

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit