• resmi ilanlar

FİLM CAMLI ARAÇ SÜRÜCÜLERİNE CEZA KESİLDİ

2017-10-22 11:00:05

Bolu İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri kent meydanında uygulama yaptı. Yapılan uygulamada film camlı araç sürücülerine cezai işlem uygulanırken, emniyet kemeri, abartı egzoz ve araç kullanırken telefonla konuşan sürücülere de cezai işlem uygulandı.

Bolu Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri kent merkezinde, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun ilgili maddeleri gereğince, abartılı egzoz, zenon far, lastik ve cam filme yönelik uygulama gerçekleştirdi. Polis ekipleri, standart dışı uygunsuz abartı egzoz, zenon far, lastik ve cam filmi gibi, trafiği tehlikeye sokan modifiyeli araç sürücülerine yönelik şehir merkezi Kent meydanında uygulama yaptı. Sürücülerin evrakları da kontrol edildi. Yapılan denetimlerde renkli cam filmi kullanan araç sürücülerine 206 TL idari cezası kesildi. Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan denetimlerle ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Merkezden yapılan denetimler. Bakanlığımıza ulaşan şikayetler ve basın yayın organlarında çıkan haberlerden, bazı araçların camlarına sonradan renkli film takıldığı veya standartlara uygun olmayan koyu renkli camların kullanıldığı müşahede edilmektedir. Trafik güvenliği açısından otomobil camlarının, sürücüye iyi bir görüş olanağı sağlaması ve sürücünün görüş alanını kısıtlamaması gerekmekte olup, yukarıda belirtilen şekilde olan araç camlarının kullanılması durumunda, sürücüler özellikle gece görüşün daha da azaldığı zamanlarda sağ ve soldan ani olarak çıkan canlı veya cansız nesneleri algılayamamakta, akan trafiği rahat takip edememekte bununla birlikte, aracın içinin rahat görülmemesinden dolayı güvenlik zafiyeti oluşmaktadır.

 

 

 

Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca çıkartılan “Motorlu Araçlar ve Römorkları Tip Onayı Yönetmeliği” (MARTOY) kapsamında yürürlüğe konulan gerek “Motorlu Araçlar ve Römorklarının Emniyet Camları ve Cam Malzemeleri ile İlgili Tip Onayı Yönetmeliği (92/22/AT)’ ve gerekse eşdeğeri olan “Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonunun R43 sayılı Regülasyonunda” tüm camların uyması gereken teknik şartlar belirtilmiştir. R43 Regülasyonunun 2.13.1 ve 2.18.2 maddelerindeki tariflerin kapsamında olmayan emniyet camının; ışık geçirgenliği % 70’in altında ise muhtelif deney işleminden geçmesi ve buna Sanayi ve Ticaret Bakanlığından ulusal tip onayı alınması gerekmekte olup, tip onayı düzenlenen bu tür renkli camların “E” veya “e” işaretinin yanında “V” sembolü ile gösterilmesi zarureti bulunmaktadır. Bu itibarla, araçlarda bulunan renkli camların yukarıda belirtilen teknik mevzuata uygun olması gerekmektedir. Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 63 üncü maddesinde; “taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır” hükümleri bulunmakta olup, yukarıda belirtilen hükümlere uymadığı tespit edilen araçlar hakkında, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 30 uncu maddesi doğrultusunda gerekli yasal işlemler yapılacaktır. Ayrıca, haftanın değişik gün ve saatlerinde bu konuya ilişkin özel denetimler yapılacak yine belirtilen araçlara diğer birim personeli tarafından rastlanılmadığı halinde de müdahalede bulunularak konu en yakın trafik zabıtasına aktarılacaktır.”

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit