• resmi ilanlar

Acıların üzerinde 18 yıl geçti

2017-11-12 11:00:11

UNUTTURMAYACAĞIZ!

12 Kasım depreminin 18'inci yıl dönümünde yaşanan acılar tazelendi. 1999 depreminin 18. yılında düzenlenen anma etkinliklerinde Kalıcı Konutlar Mevkii'ndeki 12 Kasım Deprem Müzesi'ni ziyaret edildi. Depremin öldürmediğini, ihmallerin insanları öldürdüğünü söyleyen Vali Baruş, deprem sigortasına dikkat çekti.

 

Haber;Sefa GÜNAY

 

12 Kasım 1999 depreminin yıldönümü nedeniyle Kalıcı Konutlarda bulunan Deprem Müzesi ziyaret edildi. Deprem müzesine düzenlene ziyarete Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve beraberinde protokol üyeleri katıldı. Müzeyi gezen Vali Baruş ve Başkan Yılmaz ziyaretçi defterine duygu ve düşüncelerini aktardı.

 

Ziyaretin ardından açıklamalarda bulunan Bolu Valisi Aydın Baruş; “Bu gün 12 Kasım 1999 tarihinde ülkemizin yaşadığı felaketlerinden biri olan Düzce depreminin 18. yıl dönümünde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyoruz. O gün 18:57 de başlayan ve 30 saniye süren 7.2 şiddetindeki depremde çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetti. Tabi bunların çoğunluğu Düzce ve Kaynaşlı merkezliydi. 763 vatandaşımız rahmete kavuştu. 5 bin civarından vatandaşımız yaralandı. Çok önemli bir kayıp bu. Bolu ilimizde ise 48 vatandaşımızı kaybettik. 353 vatandaşımızda yaralandı. Bu kayıpları hala yüreğimizde hissediyoruz, ailelerinin acılarını paylaşıyoruz. Depremler önemli can kayıplarına yol açmanın yanında aynı zamanda çok önemli ekonomik ve sosyal kayıplara da yol açıyor. 1999 yılında yaşanan bu depremde Bolu ilinde tam bin civarında konut zarar görmüş. Bunun 2 bin 532’si yıkık ve ağır hasarlı olmak üzere bin 800 civarında iş yeri hasar görmüş. Bunun da 218’i yıkık ve ağır hasarlı. Çok önemli ekonomik ve sosyal kaybımız olmuş. O günden bu güne Bolu yapmış olduğu çalışmalarla sağlıklı kentleşme uğrunda çok önemli bir iyileşme gerçekleştirmiştir.  Bu gün itibari ile Bolu’nun konutlarının deprem koşullarına uygun olarak inşa edilmiştir. Ama hayla risk taşıyan yapılarımız var. Bu risk taşıyan yapılarımızı bir an önce yenilememiz lazım. Devletimizin sağlamış olduğu kentsel dönüşüm projelerine sağlamış olduğu destekler var. Kredi destekleri var. Bu desteklerden tüm vatandaşlarımızı yararlanmaya davet ediyorum. Özellikle içinde oturduğu binada deprem riski raporlarla kanıtlanmış olan vatandaşlarımız bu konuya lütfen eğilsinler. Hem belediyemiz hem de çevre şehircilik müdürlüğümüz bu konuda gerekli desteği sağlıyorlar. Biran önce sağlıklı konutlara geçmeleri lazım. Diğer taraftan da depremden sonra yaşanan ekonomik ve sosyal kayıpları azaltmak amacıyla ülkemize olan ekonomik riskini azaltmak amacıyla doğal afet sigortası uygulaması var. Bolu bu anlamda çok iyi. Ama hayla eksiklerimiz var lütfen vatandaşlarımız doğal afet sigortasını yaptırsınlar. Unutmayalım ki deprem öldürmez. İhmallerimiz öldürür. Daha fazla kazanç daha fazla mal mülk sahibi olmak için çürük yapılar inşa edersek bu felaketleri yaşamaya devam ederiz” ifadelerini kullandı.

 

“DEPREM ZAMANINDA YAPILAN BİNALARIN 2 MİSLİ BİNA YENİ YAPILDI”

Bolu Valisi Aydın Baruş’un ardından açıklamalarda bulunarak Bolu da deprem öncesinde yapılan binaların %50’sinin riskli olduğunu söyleyen Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz; “Deprem öncesi binalarımızın hepsinin cekaptan geçmesi lazım. Çünkü biz deprem fay hattı üzerindeyiz. Depreme dayanıklı bina konusunda bütün eski binalarımızı çekaptan geçirmemiz lazım. yeni binalar konusunda vatandaşımız çok rahatlıkla depremden sonra yapılanları alabilirler. Yeni bir şehir doğuyor ve bu doğan şehir Türkiye’ye bakıldığında depreme en güvenli olarak ilerleyen bir şehir diyebiliriz. Çünkü deprem zamanında yapılan binaların 2 misli bina yeni yapılmıştı. Her yıl 3 bin 500 civarında konut inşa ediliyor. Bunlar çok önemli gelişmelerdir. Vatandaşlarımızın da deprem sigortalarını yaptırmaları lazım.” dedi.

 

 

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit