• resmi ilanlar

TASARIM DEĞİL İMALATTA BAŞLADI

2017-11-13 11:00:08

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi, “Plazma Kesim CNC Cihaz” tasarlayarak üretimini gerçekleştirdi. Cihazla, 35 mm'ye kadar olan demir levhalar sorunsuz bir şekilde işlenerek, akademisyenlerin ve öğrencilerin, derslerinde ve projelerinde ihtiyaç duydukları konstrüksiyon ve yardımcı eleman imalatı yapılıyor.

Dekan Prof. Dr. Ömer Zorba, fakültenin makine atölyesinde, bilgisayarda hazırladığı fakülte logosunun cihazdan nasıl çıktığını göstererek, cihazla ilgili bilgi verdi. Dekan Zorba, cihazın, üniversite-sanayi iş birliği çalışmaları kapsamında tasarlanıp üretildiğini vurgulayarak, “Üniversite ve sanayi arasındaki iş birliği çalışmaları, milli imalat politikaları açısından hayati öneme sahiptir. Biz de bu bakış açısıyla, özel bir firmayla karşılıklı bilgi ve tecrübelerimizi paylaşarak ve fakültenin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, cihazı tasarlayıp imalatını gerçekleştirdik. Cihazın sarf malzemeleri ise, Rektörlüğümüz tarafından karşılandı.” dedi.

 

 

“Öğrencilerimiz Artık Sadece Tasarım Değil İmalat da Gerçekleştirecekler”

 

Optimizasyon çalışmaları da dahil cihazın yaklaşık bir, bir buçuk ay gibi kısa bir sürede çalışmaya hazır hale getirildiğini kaydeden Prof. Dr. Zorba, Plazma Kesim CNC cihazla ilk olarak, cihaza ait plazma taşıma ünitesi ve taşınabilir bilgisayar masası tasarımı yapılarak üretimlerinin gerçekleştirildiğini söyledi. Mühendislik Fakültesi dendiğinde akla yalnızca tasarımın gelmemesi gerektiğinin altını çizen Ömer Zorba, “Neticesi imalata dönüştürülmeyen tasarım eksiktir. Dolayısıyla üretimini yaptığımız bu cihaz sayesinde öğrencilerimiz artık sadece tasarım değil akabinde imalat da gerçekleştirecekler ve bu, ihtiyaç duyduğumuz önemli bir boşluğu doldurmuş olacak.” diye konuştu. Kendisinin de dahil olduğu ekibin uzun uğraşları ve emekleri sonucunda cihazın tasarlanarak üretildiğine dikkati çeken Prof. Dr. Zorba, “Cihazın yapımı ve devreye alınmasında emeği geçen başta İlker Ceylan ve Ceylan Makine personeline, Onur Orallar’a, Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyemiz Yrd. Doç. Dr. Nihat Daldal’a, personellerimiz Şenol Gül, Serkan Bilge, Sedat Özer ve satın alma işlerindeki titiz çalışmalarından dolayı Fakülte Sekreterimiz Rahmi Akbıyık’a, Rektörlüğümüze ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.” ifadelerini kullandı. Prof. Dr. Zorba, son olarak, farklı bölümlerde eğitim gören öğrencilerin de yer alacağı bir ekiple, yakın zamanda Lazer Kesim CNC Cihaz tasarlanıp üretilmesinin hedeflendiğini de sözlerine ekledi. 

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • Salih ÖZDEMİR  (14.11.2017 14:38:04)

  Bolulu bir sanayi esnafı olarak AİBÜ ilgililerini kutlarım.Teknolojinin Son evresi olan bu tezgahlar olmayanı olduruyor,bir proje tasarlarken bu nasıl kesilecek derdi yok. Rahmetli Özal fuarları teşfik etti gözümüzü açtı onun zamanında pnamotik makinalar vardı,şimdi ise resmen çağ atladık. Mermercide ,Mobilyacı da Reklamcı da,Tornacı da Metal işlerinde,Tekstilde daha birçok sektörün işi kolaylaştı. AİBÜ nin bu makinaları çalıştıracak öğrenciler yetiştirmesi ihtiyaçtır.Büyük düşünün! bu makinanın daha büyüğünü,vakumlusunu, lazerlisini, 5 eksenlisini yapın. AİBÜ BÖYLE İŞLERLE ANILSIN.

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit