• resmi ilanlar

TUTUKLU ASTSUBAY TAHLİYE EDİLDİ

2017-11-23 11:00:10

FETÖ/PDY terör örgütüne yönelik soruşturma kapsamında, "terör örgütüne üye olma" suçlamasıyla haklarında dava açılan tutuklu 5 eski askerden Astsubay Serdar Uykun'un tahliyesine karar verildi. Tahliye kararı ile büyük sevinç yaşayan Serdar Uykun için adli kontrol tedbirleri ve yurtdışına çıkış yasağı uygulanacak.

Haber: Ebru EYVAZOĞLU

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, "terör örgütüne üye olma" suçlamasıyla haklarında dava açılan tutuklu 5 eski askerin yargılanmasına devam edildi.

Bolu Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, meslekten ihraç edilen ve "terör örgütüne üye olmak" suçlamasıyla 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istenen eski İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Yarbay Ergin Karaca, komutanlıktan görev yapmış eski astsubaylar Adem Kurt, Ahmet Karaarslan ve Serdar Uykun ile Bolu 2. Komando Tugay Komutanlığından eski astsubay Eray Bektaş katıldı. Yargılama da sanıkların bylock dökümlerine ilişkin bilgi verildi. Mahkeme heyeti kısa bir karar arası verdikten sonra Serdar Uykun’un tahliyesine, diğer sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. 11 aydır tutuklu bulunan Serdar Uykun karar sonrası büyük sevinç yaşadı. Serdar Uykun için adli kontrol tedbirleri ve yurtdışına çıkış yasağı uygulanacak. Duruşma 4 Ocak 2018 tarihine ertelendi.

BYLOCK İDDİASINI KABUL ETMİŞTİ

Uykun ilk savunmasında bylock iddiasını kabul ederek, “Bayburt'a gittiğimde kalacak yer aradım. Bekar olduğum için eşyalı bir ev tutmak istedim. Arayışım sürerken isminin Ahmet olduğunu bildiğim birisi benimle irtibata geçti. Bana bir ev gösterdi. Kira fiyatı yüksek olduğu için evi tutmadım. Ama benimle ilgilenmeye devam etti. Bu sayede aramızda arkadaşlık oldu." diye konuştu.

 

Uykun, Bayburt'tan sonra görev yaptığı İmralı Adası'nda kendisi ile kimsenin irtibata geçmediğini ifade ederek, bir sonraki görev yeri olan Afyon'da ismini Nail olarak bildiği kişinin kendisini bulduğunu anlattı. Nail isimli şahıs ile belirli aralıklarla görüştüğünü söyleyen Uykun, şunları kaydetti: "Ben ilçede görev yapıyordum. Hafta sonları ya da ayda bir defa il merkezine gidiyordum. O dönemlerde Nail ile görüştüm. Nail, daha sağlıklı iletişim kurmamız için bir uygulama olduğunu söyleyerek, telefonuma yükledi. Ben de bir süre bununla Nail ile görüştüm. İlerleyen bir dönemde artık uygulamanın güvenlik sorunlarının ortaya çıktığını ve verimli çalışmadığını söyleyerek, telefonumdan sildirdi."

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit