• resmi ilanlar

Çatı Davası'nda 6 tahliye

2017-12-15 11:00:14

ÖĞRENCİ YURTLARINDA SİYASİ TOPLANTI

Bolu’daki Çatı iddianamesi kapsamında tanık olarak ifade veren M.E.C. 17-25 Aralık’tan sonra siyasi atmosferin değerlendirilmesi için örgüte ait Şems ve Erdem Erkek Yurdundan sık sık toplantılar düzenlendiğini söyleyerek, ilde görevli cemaat mensuplarının adını tek tek saydı. Mahkeme ayrıca ara karar vererek, tutuklu bulunan 6 sanığın tutuksuz yargılanmasına karar verdi.

Haber: Ebru EYVAZOĞLU

Bolu’daki Çatı iddianamesi kapsamında başlanılan yargılamada tanıklar dinleniyor. Karaçayır’da bulunan Nikah Salonu’nda tanık olarak ifade veren üniversite öğrencisi M.E.C., Şems ve Erdem Erkek öğrenci yurtlarında toplantılar düzenlendiğini, İlyas Taşkıran’ın da üniversite abisi olduğunu söyledi.

Bu evlerde bir dönem kaldığını ifade eden M.E.C., “Ben AİBÜ İlahiyat bölümünü 2012’de kazandım. Akrabam MehmetS’nin yönlendirmesiyleBolu’ya geldiğimdeŞems Erkek Öğrenci Yurduna gittim. 1 yıl kadar buradakaldım. Daha sonra 2 yıl kadar da cemaat evlerinde kaldım. Son yılörgüte ait ev ve yurtlardakalmadım ama arkadaşlarımlairtibatım devam etti. Yurttayken bizdengazetedergi adıaltındayıllık para toplanmaktaydı. Benvermedim ama bize gazete ve dergiye abone konusunda telkinlerde bulunuluyordu. Bu telkinleri Mutlu kod ismiyle tanıdığımşahısvermekteydi. 17-25 Aralık’tan sonra siyasi atmosferin değerlendirilmesiiçinŞems ve Erdem yurdundatoplantılarolmaktaydı. Bunlara esnafşahıslarile beraberöğrencilerden de katılım oluyordu.  Ben de birkısmınaiştirak ettim. Şehirdışından misafirler de gelmekteydi. Benim yurt ve evlerde kaldığım dönemde AhmetÇelebi,Ali OsmanÇelik,Berat Horuz, Emin Sinoplu,GökhanBostancı, Hıdır Aksoy, İlyas Taşkıran bu sohbetlere ve toplantılarakatılmaktaydılar. Aydın Kayaalp ve Cuma Kartal’ıErdem Erkek Öğrenci Yurdunda gördüğümühatırlıyorum.İlyasTaşkıran cemaatin üniversite abisi ve öğrenci konseyi başkanıydı. Cemaatin sohbetlerine katılım için organizasyon yaptığını, üniversitede okuyan öğrencilerin evle ilgili problemlerinde yardımcıolduğunu bilirim. Kendisini de bizzat tanırım” dedi.

TEK TEK İSİMLERİ SAYDI

M.E.C. örgütün içinde yer alan isimleri tek tek sayarak “Hıdır Aksoy isimli şahsı ifadem sırasındafotoğraftanteşhisettim. Kendisi cemaatin bölgecidiye tabir edilen abilerindendi. Şems ve Erdem yurduna sık sık gelip gitmekteydi. Öğrencilerin problemleriyle ilgilenipihtiyaçlarını karşılamaktaydı. 17-25 Aralık’tan sonra çoğunluklaErdem Öğrenci Yurdunda olmak üzeresürecindeğerlendirildiğitoplantılaryapıldığınıhatırlıyorum.

Hakan Çakır’ı da fotoğraftan teşhisetmiştim. Kendisinin Erdem Erkek Öğrenci Yurduna sık sık gelip gittiğinihatırlamaktaydım. Sohbet organizasyonu yapan kişilerarasındaydı. Remzi Dayanır da bildiğimkadarıylabölgecilerden. Onunda Erdem Öğrenci Yurduna sık sık gelip gittiğini bilirim. Sohbetorganizasyonuyaparlardı. Fotoğraftanteşhis ettim.

Ali Osman Çelik cemaatin bölgecilerindendi.Şems ve Erdem Yurduna gelip giderdi. Sohbet organizasyonu yapanlardan olduğunu biliyorum. Berat Horuz cemaatin ev abilerindendi. Sorumlu olduğuevlerle ilgilenirdi. Şahsen de tanırım. Cuma kartal örgütün il abisi olarak biliniyordu. Erdem Yurduna gelip giderdi. Kendisini kod adıyladeğilismiyle tanırdım. Benim tanıdığımbaşkaşahıslar da var fakat gerçek isimlerini bilmediğimiçinteşhisedememiş olabilirim” diye konuştu.

MAHKEME SALONUNDA FOTOĞRAF TEŞHİSİ

Mahkeme salonunda da yalnızcafotoğraflargösterilerektanığın öncekiteşhisleri karşılaştırıldı. SanığınfotoğraftakişahıslardanBerat Horuz ve İlyasTaşkıran’ıtereddüt etmeksizin tanıdığı, diğer şahısları da fotoğraflar sonunda tanıdığını beyan ettiği, isimleri hususunda tereddütyaşadığı ama isimler hatırlatıldığındaönceki ifadelerini doğruladığıgörüldü.

“OKTAY GÜNEŞ’E ŞİDDETLE KARŞI ÇIKTIK”

Bir dönem İl Genel Sekreterliği yapan Tahsin Akduman da tanık sıfatıyla ifade verdi. Oktay Güneş’in İl Genel Sekreter Yardımcılığına getirilme konusunda o dönem karşı çıktıklarını söyleyen Tahsin Akduman, “Ben MücahitKutlu’yu çocukluğumdan beri tanırım.1999’da Fazilet Partisi’nden Bolu Belediye Başkan adayıydım. O dönemlerdeMücahit Kutlu benim yanımda yer aldı. Sonraki dönemlerde ben İl Özel İdaresi Genel Sekreteriyken, Mücahit Kutlu da İl Genel Meclisi Başkanıydı. Oktay Güneş’in İl Genel Sekreter Yardımcılığı için adı geçmekteydi. Ben ve MücahitKutlu şiddetle buna karşıçıktık. Karşıçıkışargümanımız Oktay Güneş’in mensubu olduğu cemaat yada başka bir bağlantısıdeğil, iş konusundaki liyakatinin yetersiz olduğu şeklinde kanaatimizdi. Hatta bunu ortaya koyma adına Mücahit Kutlu ile dönemin valisi Halil İbrahim Akpınar’lakonuştuk. Fakat vali bey karşıçıkışımıza değer vermeyerek Oktay Güneş’i bir süre sonra genel sekreter yardımcılığınaatadı. Ben tanıdığım süre boyuncaMücahit Kutlu’nun paralel devlet yapılanmasına mensup şahıslarla birlikte olduğuna,örgüte menfaat temin ettiğine yada bir yapıya yakın durduğunailişkin bir olayaşahitolmadım” dedi.

“VALİ İBRAHİM ÖZÇİMEN’LE KONU HAKKINDA GÖRÜŞTÜM”

Kayıp flaş bellek olayı ile ilgili olarak da Akduman “Bir ara vali İbrahim Özçimen’in gazetecileri toplayarak Özel İdarede yolsuzluk yapıldığına ilişkinbir takım beyanları olacağı bilgisi bana ulaştı. Ben de gidip kendisiyle görüştüm. Yüksel Karabulut o dönem bizde AFAD’dan görevlendirilmişti. AB projelerinde kendisinintecrübesinden istifade etmekteydik. Ben hem vali beye iddiaların doğru olmadığını ilettim hem de durumu Meclis Başkanı Mücahit Kutlu’ya bildirdim. Olay bu şekilde kapandı. Daha sonra Hüseyin İka’yla yaptığım görüşme, darbe teşebbüsünden sonra gerçekleşmiştir. Yüksel Karabulut’un kendisine bir flaş bellek götürdüğünü söyledi ama içeriğiyle ilgili bilgi sahibi değilim” ifadelerine yer verdi.

MAHKEMEDEN ARA KARAR

 

Bolu Ağır Ceza Mahkemesi daha önce dinlenmesine karar verilen yaklaşık 70 tanığın, görülen lüzum üzerine dinlenmeyeceğini belirtti.  Mahkeme ayrıca ara karar vererek dosya kapsamında tutuklu bulunan Yavuz Selim Alcı, Uğur Aktaş, Settar Topaç, Sena Ataoğlu, Zehra Deniz ve Kadir İnceçıldır’ın tutuksuz yargılanmasına karar verdi. Mahkeme heyeti ayrıca bir sonraki duruşmanın 29 Aralık 2017 tarihinde yapılmasını kararlaştırdı. 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit