• resmi ilanlar

METAL İŞÇİLERİNDEN KOL KOLA YÜRÜYÜŞ

2018-01-12 11:00:11

Beyaz eşya üretimi yapan bir fabrikada çalışan yüzlerce işçi, yaklaşık bir kilometre yürüyüş yaparak Metal Sanayicileri Sendikası'nın teklif ettiği zam oranını protesto etti. Yürüyüş boyunca yaklaşık 1000 işçi Türk Metal Sendikası'nın yanında olduklarını haykırdı.

Haber; Sefa GÜNAY

Türk Metal Sendikası'na bağlı işçiler Uğur Mumcu Parkı'nda bir araya gelip MESS'i protesto eden sloganlar atarak İzzet Baysal heykeline kadar yürüyüş yaptılar. İzzet Baysal heykelinin altında toplanan yüzlerce işçi adına basın açıklamasını okuyan Türk Metal Sendikaları Bolu Şube Başkanı Özgür Elçi, “Fedakar Türk Metal üyeleri, Onurlu metal emekçileri, Demiri bükenler, Çeliği nakış gibi işleyenler. Artık bıçağın eti kestiği ve kemiğe dayandığı yerdeyiz. Artık yolların bittiği, Meydanların ısındığı süreçteyiz. Çalıştık, canımızı dişimize taktık, İş yerini evimiz, tezgahımızı yatağımız bildik. Artık hakkımızı söke söke alacağımız yerdeyiz.

Ürettik, Kazandırdık, Artık kazanacağımız yerdeyiz, Kazanacağımız. Arkadaşlar, Biz kimiz? Gece demeden, gündüz demeden. Üreten biz değil miyiz? Gerektiğinde krizleri tek başımıza göğüsleyip, Fedakarlığın en büyüğünü yapan biz değil miyiz? Kalitesiyle dünyaya örnek olan, Çalışkanlığı dillere destan olan biz değil miyiz? Üretim ve ihracat rekorları kıran, Hem işverene, hem sektöre, hem de Türkiye'ye. Kazandıran biz değil miyiz? Evet biziz. Peki biz ne istiyoruz. Biz çok şey istemiyoruz. Hakkımız olandan başka hiçbir şey istemiyoruz. Şimdi sıra bize geldi. Artık biz de kazanmak istiyoruz. Alın terimizin karşılığını. Çoluğumuzun, çocuğumuzun rızkını istiyoruz” dedi.

“MESS'İ BİR KEZ DAHA UYARIYORUZ”

Türk Metal Sendikaları Bolu Şube Başkanı Özgür Elçi, “Arkadaşlar, MESS'le yürütülen grup toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde, şu an itibarıyla geldiğimiz nokta, sözün bittiği yerdir. Evet, sözün bittiği, ama aynı zamanda eylemin başladığı yerdir. Bundan böyle sesimizi, çığlığımızı, iş yerlerimizden başlayarak mümkün olan her yerde duyuracağız. Bu güne kadar kendimizi, toplu sözleşme masasında ifade ettik. Bundan sonra yollarda, meydanlarda da ifade edeceğiz. Biliyorsunuz, geçtiğimiz Salı günü Ankara'da başkanlar kurulumuz toplandı. Burada bir dizi eylem kararı alındı ve mücadelemizin yol haritası ortaya çıktı. Kırmadan, dökmeden ama kararlılığımızdan asla taviz vermeden mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız. Buradan, yani meydanlardan, sokaklardan MESS'i bir kez daha uyarıyoruz. Taleplerimizi ve teklif ettiğiniz ucube zam oranına tepkimizi sakın hafife almayın. Size uzattığımız eli havada ve karşılıksız bırakmayın. Türk Metal Sendikası ve temsil ettiği üyeleri, ülkemizin huzurunu ve istikrarını, iş yerindeki çalışma barışını her zaman göz önünde tutmuş, bugüne kadar ülkemiz ve işyerlerimiz için her türlü fedakarlığı yapmıştır. Ancak geldiğimiz bu aşamada, bizler için yeni bir sürecin de kapıları aralanmıştır” ifadelerine yer verdi.

“BU MEYDANLARI MESS'E DAR EDECEĞİMİZİ HERKES BİLSİN”

Son olarak Elçi açıklamasında; “Herkes aklını başına toplasın. Yasal mevzuata göre arabulucu raporu sendikamıza iletilmeden grev kararı ile grev uygulama kararı alınamaz. Ancak sendikamız arabulucu raporunu aldığı anda, gerek grev kararını gerekse uygulama kararını zaman geçirmeden alacaktır. Sabrımızın sonundayız ama mücadele azmimiz her geç gün bileniyor. Bu meydanlarda olmayı biz istemedik. Bu soğukta, bu kışta burada olmak bizim tercihimiz değil. Fakat eğer gerekirse, hakkımızı alana kadar da Bu meydanları MESS'e dar edeceğimizi herkes bilsin. Metal emekçisi arkadaşlarım, dün, MESS 'in çağrısına uyarak yeniden bir araya geldik. Peki ne oldu? Gene haklı taleplerimiz masada kaldı. Gene bir sonuca ulaşamadık. Hatta yakınlaşamadık bile. Bu beyefendiler bize ne diyor biliyor musunuz? Siz üretmeye devam edin ama iş emeğinizin, alın terinizin karşılığına gelince sesinizi çıkartmayın. Susun. Ne verirsek onunla idare edin. Peki biz susacak mıyız? Size soruyorum susacakmışız tabi ki susmayacağız. Bıçak kemiğe dayandı. Eylemse eylem, grevse grev. Sonunda zafer mutlaka bizim olacak. Onurlu Türk Metal emekçisinin olacak. Allah yar ve yardırıcımız olsun” ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • Dursun YILMAZ  (14.01.2018 14:18:35)

  Yatarak para kazananların çok olduğu ülkelerde Grevler sadece göstermeliktir.Bir dizi oyuncusunun,bir boş top peşinde koşan futbolcunun,mankenin ,şarkıcı ve türkücü gibi soytarılık mesleklerinin kazançlarının astronomik olduğu ülkelerde çalışan kesim sadece köle olarak görülür.Eğitimsizliğin para ettiği ülkelerde işçilik kölelik sıfatıyla işlem görüyor.

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit