• resmi ilanlar

Tulumu reddeden Savcıya 7 yıl 5 ay 3 gün hapis

2018-01-22 11:00:10

Samsun'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında ByLock kullandığı tespit edilen savcı yargılandığı mahkeme tarafından 7 yıl 5 ay 3 gün hapis cezasına çarptırıldı. Eski savcısı Eşref Köse, devletten 1 milyon 50 bin TL liralık tazminat talebinde bulunurken, bu dosyalarda davacı durumunda olduğu için FETO soruşturmalarında yargılanan sanıklar için hazırlanan badem kurusu rengindeki tulumdan oluşan mahkum kıyafetini de giymek istemediğini söyleyerek gündeme gelmişti.

Haber: Ebru EYVAZOĞLU

Samsun’da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında tutuklanan ve meslekten ihraç edilen Samsun Cumhuriyet Savcısı Eşref Köse’nin yargılanması sona erdi. Örgütün gizli haberleşme ağı olan ByLock’u iki binden fazla kullandığı tespit edilen Eşref Köse Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuklu bulunduğu Bolu T Tipi Kapalı Cezaevinden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile görüntülü olarak katıldı. Hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen Eşref Köse, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7 yıl 5 ay 3 gün hapis cezası çarptırılacak tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Samsun Cumhuriyet eski Savcısı Eşref Köse Bolu Ağır ceza Mahkemesi’nde dava açarak devletten 1 milyon 50 bin TL liralık tazminat talebinde bulunmuştu. Önce adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karşılık savcının itirazıyla tutuklandığını belirten eski Savcı Eşref Köse mal varlığına el konulması ve evinde arama yapılması nedeniyle de 1 milyon 50 bin TL’lik tazminat isteğinde bulundu. Eski savcının yazdığı üç dilekçeden oluşan dosya Bolu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından birleştirilerek tek dosya haline getirilirken, FETO soruşturmalarında yargılanan sanıkların kuru badem rengindeki tulumdan oluşan mahkum kıyafetini de giymek istemediğini söyledi.

 

Kendisinin açtığı tazminat davalarında sanık olarak yargılanmadığını, davacı olduğunu söyleyen Eşref Köse, FETO soruşturmalarında yargılanan sanıkların giymesi istenilen kuru badem rengindeki tulumdan oluşan kıyafet ile Adliyeye gelmek istemediğini söyledi. Köse Nisan ayında uygulanması planlanan tek tip elbise uygulanmaya başlamadan önce duruşmanın yapılmasını ya da segbis ile bağlantı gerçekleştirmek istedi. Duruşma 3 Nisan 2018 tarihine ertelendi.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit