• resmi ilanlar

KOMŞUSUNU ÖLDÜREN KATİL ZANLISI, CİNAYET GÜNÜNÜ ANLATTI

2018-01-30 11:00:10

Bolu'nun Kıbrıscık ilçesinde 77 yaşındaki komşusu Hamdi Beyde'yi öldürdükten sonra ortadan kaybolan ve 41 gün sonra Antalya'nın Kemer İlçesi'nde yakalanan Mehmet Akman, cinayet gününü anlattı. Katil zanlısı cinayetten sonra Düzce, Beypazarı, İstanbul gibi illere gittikten sonra Bolu'ya döndüğünü, markette bulduğu başkasına ait kimliği kullanarak da Antalya'da 40 gün saklandığını itiraf etti.

Haber: Ebru EYVAZOĞLU

Bolu’nun Kıbrıscık ilçesinde 77 yaşındaki komşusu Hamdi Beyde’yi öldürdükten sonra ortadan kaybolan ve 41 gün sonra Antalya’nın Kemer İlçesi’nde yakalanan Mehmet Akman, Bolu Ağır Ceza Mahkemesinde ilk kez hakim karşısına çıkarıldı. Cinayetten sonra kaçan Mehmet Akman’a yardım ettikleri iddia edilen Kadir Gülen, Ercan Biriktir, Satılmış Ergül ve Sedat Ergül de sanık olarak yargılanıyor.

Cinayetten 9 ay önce de Hamdi Beyde’yi traktörü ile yaraladığı iddia edilen Akman, suçlamaları reddetti. Komşusu Hamdi Beyde’nin geçimsiz bir insan olduğunu, mahallede herkesle kavgalı olduğunu belirten Akman, “O tarihte lüzumsuz dargınlıkları nedeniyle konuşmuyorduk. Ama kendisine zarar verecek kadar husumetimiz yoktu. Olaydan önce Saduman Deresi’nde bulunan bahçeme giderken benim traktörümle kendisini ezdiğimi söylemiş. Halbuki onu kırmızı bir traktör yaralamış. Benimki maviydi. Hamdi Beyde traktör çarpınca suçu benim üzerime attı. Tavukları bahçeme girdiği için de kavga ettiğimiz oldu” dedi.

“KENDİMİ KAYBETTİM VE TÜFEKLE ATEŞ ETTİM”

Trafik kazasından 9 ay sonra küs oldukları dönemde yine Hamdi Beyde’yi bahçede gördüğünü belirten Akman, “Sabah 10.00’da evden çıktım. Aracıma binip bahçeye gidecektim. Hamdi Beyde arkası dönük ileride oturuyordu. Beni görünce el hareketleri yapıp küfür etmeye başladı. Arabadan inip ‘Benden ne istiyorsun? Ben sana ne yaptım? Düşmanını başka yerde ara’ dedim. Bunun üzerine bana küfürler etmeye başladı. Eşime yönelik küfrü duyduktan sonra kendimi kaybettim ve arabadaki tüfeği alıp ateş ettim. Onun şerrinden uzaklaşmak için mahalleden ayrılmak zorunda kalan insanlar var. Keşke ben de mahalleden ayrılsaydım ve böyle bir şey yapmasaydım. Çok pişmanım” dedi.

BAŞKASINA AİT KİMLİĞİ MARKETTE TESADÜFEN BULMUŞ

Cinayetten sonra ise 2 gün bahçesindeki müştemilatta saklandıktan sonra Düzce’de bulunan oğlunun arkadaşının evine gittiğini, Oradan da Beypazarı’na eniştesinin yanına gittiğini belirten Akman, “Beypazarı’ndaki yeğenimle İstanbul’a gidip orada kızlarımla görüştüm. Ancak onlar da bana yardımcı olmayınca dönüşte Kaynarca’da inip başka bir akrabamı ziyaret ettim. Kaynarca’dan sonra Bolu’ya döndüm. Bir markete girdiğimde yerde bir kimlik buldum. 30’lu yaşlarda birine aitti. Ben de kimliği alıp otogara gittim. Orada Antalya diye bağıran ilk arabaya binip Antalya’ya gittim” dedi.

“DÜZCE’DE TESLİM OLACAĞIM DEDİ”

Dayısının cinayetten sonra kaçmasına yardım ettiği iddia edilen yeğeni Kadir Gülen, “Ben teslim ol dedim. Ancak Düzce’ye gidip orada teslim olacağını söyledi. Bunun üzerine Düzce’de oğlu Çetin Akman’ın da kullandığı eve geldik. Onu orda bıraktıktan sonra ben döndüm. Ancak sabah evden ayrıldığını öğrendim” dedi.

ARA SIRA TAKILDIKLARI EVDE BİR GECE SAKLANMIŞ

Düzce’de yaşayan Ercan Biriktir ise katil zanlısı Mehmet Akman’ın oğlu Çatin Akman ile arkadaş oldukları ve Düzce’de zaman zaman takıldıkları bir ev kiraladıklarını belirterek, “Çetin babasıyla 3-4 arkadaş ortak kullandığımız eve geldi. Babası sabah teslim olacaktı. Bir ara Avşa Adası’na gidip orada yaz boyunca çalışabileceği de konuşuldu. Daha sonra Kadir ve Çetin evden ayrıldılar. Ben de kendi evime gittim. Sabah gittiğimde Mehmet Akman evden ayrılmıştı. Kendisini saklamak gibi bir niyetim yoktu” dedi.

 

Mehmet Akman’ın Beypazarı’nda bulunan akrabaları Satılmış Ergül ve oğlu Sedat Ergül de suçlamaları reddettiler. Sedat Ergül dayısının dükkanına geldiğini ve kendisini İstanbul’a götürmesini istediğini söyleyerek, “İstanbul’da Kız Kulesi civarında çocukları ile görüştü. Ancak çocukları ona yardım edemeyeceklerini, teslim olmasını söylediler. Sonra da oradan ayrıldık. Kaynarca’da inmek istediğini söyledi. Ben onu Kaynarca’da indirdikten sonra görmedim. Beypazarı’nda bıraktığı iki kazağı ve tüfeği de babamın evindeki kömürlüğe sakladım” dedi.

“ALLAH HEPSİNİN BELASINI VERSİN”

Eşini korkunç cinayet sonrası kaybeden Semahat Beyse ise, “Mehmet Akman benim eşime traktörle çarptıktan sonra Bolu’ya geldik. 9 ay eşim tuvalet ihtiyacını bile tek başına gideremeyecek durumdaydı. İyileştikten sonra o sabah Kıbrıscık’taki evimize geldik. Gelince evimi çok özeldim deyip bahçeye inmişti. Orada Mehmet Akman eşimi görünce ‘sen ölmedin ama ben seni öldüreceğim’ demiş. Allah hepsinin belasını versin. Benim gözümün yaşı yüzümü yıkadı. Şikayetçiyim, en ağır ceza ile cezalandırılmasını istiyorum” dedi.

 

Daha sonra tanık ifadelerine başvuruldu. Duruşma 19 Nisan 2018 tarihine ertelendi. Hamdi Beyde’nin yakınları Adliye çıkışında katil zanlısının ailesine tepki gösterdiler. Tehdit edildiğini söyleyen Hamdi Beyde’nin kızları karşı taraf ile tartışmaya başlayınca polis olaya müdahale etti. Tartışma büyümeden polis tarafların dağılmasını sağladı. 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit