• resmi ilanlar

ESKİ İSTİHBARAT MÜDÜRÜ KAÇ YIL CEZA ALDI?

2018-01-30 11:00:15

Bolu'da dönemin İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Ufuktan Yiğit, haberleşmenin gizliliğini ihlal, evrakta sahtecilik ve terör örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle yargılandığı davadan 14 yıldan fazla ceza aldı. 600 gündür tutuklu olan Yiğit, tahliye kararını duyunca ise sevinç gözyaşı döktü.

Haber: Ebru Eyvazoğlu

Bolu Ağır Ceza Mahkemesi Bolu Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube eski Müdürü Yiğit’e FETÖ / PDY Silahlı Terör örgütü suçlaması da dahil olmak üzere 3 ayrı suçtan 14 yıl hapis cezası verirken, yattığı süreyi göz önünde bulundurarak tahliye etti.

Davalı İmdat Aslan özel hayatının usulsüz olarak dinlenerek FETO terör örgütüne servis edildiğini iddia ederek, özel hayatın gizliliğini ihlal suçlamasıyla da cezalandırılmasını istedi.

“DEVLETİN ALEYHİNE HİÇBİR FAALİYET İÇİNDE OLMADIM”

Segbis’le bağlanarak son olarak savunmasını yapan Ufuktan Yiğit, hakkındaki iddiaları reddederek, “Biz topladığımız bilgileri idari makama iletene kadar sorumluluk alanımızdadır. Müştekilere de uyguladığımız karar ve usuller, diğer kişilere uygulananlardan farklı değildir. Bizim görevimizde iki kere iki her zaman dört etmez. FETO karşıtı olduğu için hiçbir insana ayrı bir prosedür uygulanmamıştır. Ben bu yönde bir işlem tesis etmiş olsaydım 17-25 Aralık’tan sonra da çalışmama müsaade edilmezdi. Bugüne kadar onlarca görev tanımlaması yaptım. Hiçbirinde başka bir amaç, oluşum yada grup adına hareket etmedim. Devletin aleyhine hiçbir faaliyet içinde olmadım. Tahliyemi ve beraatımı istiyorum” dedi.

TOPLAM 14 YIL 16 AY 15 GÜN HAPİS

Kısa bir müzakere arasının ardından mahkeme kararını açıkladı. Ufuktan Yiğit’in FETÖ/PDY yapılanması içinde olduğuna kanaat getirilerek 6 yıl 3 ay hapis, evrakın içeriğinde sahtekarlık yaptığı gerekçesiyle 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi. Aynı zamanda İmdat Aslan ve Eski Rektör Yardımcısı Akçahan Gepdiremen’i usulsüz olarak dinledikleri gerekçesiyle haberleşmenin gizliliğini ihlal suçundan da ayrı ayrı iki kez 2 yıl 6’şar ay hapis cezasına verilmesine karar verildi. Toplam 14 yıl  16 ay 15 gün hapis cezası alan Ufuktan Yiğit’in yattığı süre de göz önüne alınarak tahliyesine karar verildi.

TAHLİYE KARARINI DUYUNCA SEVİNÇ GÖZYAŞI DÖKTÜLER

Ufuktan Yiğit, iftira ve özel hayatın gizliliğini ihlal suçundan ise beraat etti. 600 gündür tutuklu olan Ufuktan Yiğit, tahliye kararı karşısında büyük sevinç yaşadı. Yiğit’in ailesi de tahliye kararını duyduktan sonra mahkeme salonunda sevinç gözyaşı döktüler.

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit