• resmi ilanlar

SUAT TARAKÇI İFADESİNDE NELER ANLATTI?

2018-02-09 11:00:14

ÖRGÜTLE İLK TEMASI NASIL OLMUŞ? FETÖ'NÜN İL YAPILANMASINDA KİMLER VAR? HİSSELERİ EROL ALTINTAŞ'TAN ALMIŞ! TARAKÇI'YI NASIL CEZALANDIRDILAR? 2007-2008 SEZONUNDA FUTBOLCULAR SOHBETE ALINMIŞ

416 gün sonra neler anlattı?

BU İFADE SONRASI RAHATLARI KAÇTI!

FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle 7 Ekim 2016 tarihinde tutuklanarak hakkında hazırlanan iddianame kapsamında Çatı Davası’nda yargılanan Suat Tarakçı, davanın karar aşamasına geldiği noktada örgüt hakkında bildiklerini açıkladı.

Tutuklandıktan 416 gün sonra konuşan Suat Tarakçı, FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüyle nasıl tanıştığı, Polat A.Ş., katıldığı sohbetler, dava kapsamında yargılanan sanıkların örgüt içerisindeki pozisyonları gibi çok detaylı bilgileri mahkemeye anlattı.

Özel Haber: Hakan Aydın

FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü’nün ilimizdeki çatı davasında sanık olarak Bolu Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Suat Tarakçı, Bolu Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptığı başvuru örgüt hakkında bildiği tüm bilgileri anlatarak Etkin Pişmanlık Hükümlerinden faydalanmak için başvurmuştu. Yapılan başvuruyu değerlendiren Bolu Ağır Ceza Mahkemesi düzenlediği özel duruşma ile Tarakçı’nın bilgisine başvurdu.

Örgütle ilgili bildiği tüm bilgiler mahkemeye anlatan Suat Tarakçı ifadesinde şunları söyledi;

ÖRGÜTLE İLK TEMASI NASIL OLMUŞ?

Ben daha önce mahkemenizde savunmamı yapmıştım. Ancak gelinen süreçte bildiğin her şeyi samimiyetle mahkemenize aktarmak istiyorum. Ben askerlik sonrası bir cami çıkışı bir şahısla tanıştım. Muhabbetimiz ilerledi, beni sohbetlerine çağırdı. Bahsettiğim tarih 1999 yılının yaz aylarıydı. Gittiğim ortam Okuyucular Gurubunun sohbetiydi. Risale külliyatı ile burada tanıştım. Daha sonra Gülen Cemaatine ait kolejlin açılması sonrası yeğenlerimi buraya kaydettirmek için gittiğimde Yusuf Ergül ile tanıştım. Bana bir sohbette katılıp katılmadığımı sordu. Risale sohbetlerine gittiğimi söyleyince kendilerinin de sohbeti olduğunu söyleyerek beni buraya davet etti. Cemaat ile irtibatım bu şekilde başladı.

YARDIM TALEPLERİNİ KARŞILAYINCA MÜTEVELLİ OLMUŞ

Bahsetmiş olduğum Yusuf Ergül Bolu’da o dönem Büyük Bölgeciydi ve çok aktif bir şahıstı. O dönemde Bolu yalnızca iki bölgeden ibaretti. Diğer büyük Bölgeci ise Ömer isimli bir şahıstı. Yusuf Ergül sayesinde sohbetlere gitmeye başladım. Zamanla yardım taleplerini de karşıladığım için beni mütevelli toplantılarına çağırmaya başladılar. Zaman içerisinde bir gün genel sohbetlere bir günde mütevelli sohbetlerine gitmeye başladım. Bu uzun süre bu şekilde devam etti.

SELMAN AKKAYA ETKİN BİR İSİMDİ

Cemaatle tanıştığım dönemde Selam Akkaya ile mütevelli sohbetlerinde tanıştım. Kendisi aynı zaman da örgütün Ana Mütevellisi idi. Öğrenci evinden yetişen biriydi. Tabiri caizse çekirdekten cemaat mensubuydu. Benim üzerimde ciddi etkisi oldu. Ailecek görüşmeye başladık. Yine Mustafa Erdoğan’la da o dönemde tanıştım. Hatırladığım kadarıyla o da Ana mütevellilerdendi. Selman Akkaya cemaat içerisinde oldukça etkin bir insandı. Çok fazlaca burs bulduğunu ve cemaate kendi servetinden de iyi bağışlar yaptığını biliyorum. B. Piliç ile ilişkilerini kullanarak cemaatin yurtlarına tavuk getirdiğinden haberdarım. Yine 17 / 25 Aralık süreci sonrasında cemaatten kopuşları önlemek için sık sık yemek tertip ettiğini ve bu yönde çaba gösterdiğini de biliyorum.

CHP OY ATIN DEMİŞLER

17/25 Aralık süreci yaşandıktan sonra ben cemaati ve faaliyetlerini sorgulamaya başladım. 2014 yılı Mart ayında yapılan yerel seçimlerde cemaatin fikri yakınlığı bulunan iktidar partisini değil de ondan sonra kuvvetli olan başka bir partiyi destekleme yönünde karar almaları ve bunu mensuplarına dikte etmeleri benim kopuşumda çok önemli bir köşe taşı oldu. Bolu’da Ak Parti’den sonra CHP’nin kuvvetli olduğu bilindiği için bu seçimlerde CHP’nin desteklenmesi konusunda bize bildirimde bulunulmuştu. Ben bunu çok mantıklı bulmadığımdan fikri kopuşum hızlandı.

ALTINTAŞ CEMAATİN HAKLI OLDUĞUNU SÖYLEMİŞ

Yavaş yavaş da sohbetlerine gitmemeye başladım. Bununla birlikte daha önceden irtibatlı olduğum şahıslar benim cemaatten kopuşumu önlemek için iş yerime ziyaretlere gelip gitmeye devam etmekteydiler. Mustafa Çaka’nın bu anlamda dükkanıma gelip gittiğini söylemek isterim. Erol Altıntaş’ta özellikle beni ziyaret ederek siyasi irade ile cemaatin çekişmesinde cemaatin haklı olduğunu anlatmak için bizzat dükkanıma gelmişti. Benim o aşamada kopuş sürecinde olduğumu bildikleri için beni bir anlamda elde tutmaya çalışmaktaydılar.

FETÖ’NÜN İL YAPILANMASINDA KİMLER VAR?

Ben 2014 yılının ortalarında cemaatle kalbi bağımı koparmış olmama rağmen 2000’li yılların başından itibaren mütevelli olarak içinde bulunduğum şahıslarla ister istemez irtibatlarım oldu. Bu nedenle il de ki yapılanmayı temas ettiğim kadarıyla bilirim. İl yapılanması İl İmamı’nın altında oluşturulan bir yapıdır. İl İmamı’ndan sonra Ana Mütevelliler sorumluluk sahibi olan kişilerdir. Ben Bolu yapılanmasında Adnan Daylan, Erol Altıntaş, İbrahim Ergül, Davut Alcı, Selman Akkaya, Yıldırım Yılmaz, Ahmet Nuri Gürsoy, Mehmet Gökçek, Mustafa Erdoğan, Şafak Teke, Mustafa Onurlu ve Harun Savcı’nın Ana Mütevelli olduklarını bilirim. Mehmet Gülen ve Fahrettin Aydın’da Ana Mütevelli olabilir. Bu konuda kesin bir bilgim yoktur. Ana Mütevelli olanlar doğrudan İl İmamıyla toplanıp, kararlar alabilen ve kendi aralarında toplanabilen, ayrı gündemleri olan bir guruptu. Dolayısıyla Ana Mütevelli olmayan şahısların bu gurupla sohbet toplantısına katılmaları da mümkün değildi. Saymış olduğum şahıslar dışında başkaca Ana Mütevelli olup olmadığını bilemiyorum. Yine mütevelli olan şahıslarda meslek ve çalışma guruplarına göre kendi aralarında guruplara ayrılırdı. Ali Coşkun’un mütevelli olduğunu biliyorum.

POLAT A.Ş.’Yİ KİM YÖNETMİŞ?

Polat A.Ş. cemaatin eğitim faaliyetlerini organize etmek için kurulan ve il de birçok faaliyetin çatısı altında yürütüldüğü bir şirkettir. Şirketi sermaye sahipleri ve sermayedarları sadece kağıt üstünde sermayedar ve hissedardır. Şirketi idare eden İl İmamı ve muhasebeci olan kişidir. İl İmamı şirketin genel müdürüdür ve her şeyin sorulacağı mutlak hükümdarlık sahibi olan şahıstır. Kendisinin merkezden atandığını bilirim. Ancak bu atamanın hangi kriterlere göre yapıldığını, örgütün içinde bulunduğum süre boyunca vakıf olamadım.

HİSSELERİ EROL ALTINTAŞ’TAN ALMIŞ!

Ben 2006 yılında yeğenlerimin okul kayıtları sırasında indirim istediğim esnada bana bu hususta yönetim kurulunun inisiyatifi gerektiği söylenmişti. Bende laf arasında o zaman beni de yönetim kurulu üyesi yapın demiştim. Daha sonra yönetim kuruluna üye olduğumu bana getirilen kağıtlarla öğrendim. Bu konuda kesinlikle bir iradem veya talebim olmadı. Hissesini satın aldığım şahsa her hangi bir bedel ödemedim. Hatta hisseyi Erol Altıntaş’tan satın aldığımı da dava açılınca öğendim. Bu işlemler yalnızca prosedürel işlemlerdi. Asıl işi çeviren İl İmamı ve bu konuda ki inisiyatifi kullanan kişilerdir. Hiçbir şekilde hissedar olduktan sonra şirketin genel politikasından haberdar olmadım. Hatta ve hatta şirketin genel merkezini dahi bilmiyordum. Şirketteki hisselerimi Aralık 2014’te Ahmet Nuri Gürsoy’a devrettim. O dönemde şirketin muhasebecisi olan Murat Aktaş bana bari şirketin genel merkezini bir görseydin diyerek ilk defa beni o zaman genel merkeze götürdü ve yemek ısmarladı. Bu beyanlarım tamamen samimidir.

DEVİR BEDELİ ALMAMIŞ

2014 yılında cemaatin içerisine siyasetin ve gıybetin girdiğini görünce tamamen ilişkilerimi kestim. Şirket hisselerini devir etmemde bu sebepledir. Zira bağımı tamamen koparmak istemekteydim. Aslında ben şirket hisselerimi daha önce devretmek istemiştim. Fakat devredeceğim kişiyi uzun süre bulamadılar. O sebeple süreç biraz uzadı. Zaten devrettiğim kişiden de devir bedeli almadım. Hatta Mustafa Çaka bir ara gelip bana satmış olduğum hissenin nominal değerinin 780 bin TL olduğunu ve sorulması durumunda bunu elden alarak harcadığımı beyan etmem gerektiğini söyledi.

BÖLGECİLERİN İSİMLERİNİ VERDİ

Ana mütevelli ve il imamının altında bildiğim kadarıyla Büyük Bölgeciler ve Küçük Bölgeciler bulunur. Yukarıda da ifade ettiğim gibi başlangıçta Bolu iki büyük bölgeden ibaretti. Sonrasında 4 büyük bölgeye çıktı. İddianamede Büyük Bölgeciler ve Küçük Bölgecilerle alakalı açıklamaların büyük oranda doğru olduğunu gördüm. Bildiğim kadarıyla Suat Türkoğlu, Mustafa Çaka ve Ali Osman Çelik Büyük Bölgecilerdir. Diğer Büyük Bölgeci’nin şu an kim olduğunu hatırlamıyorum. Gökhan Bostancı’nın Mustafa Çaka’nın küçük bölgecisi olduğunu bilirim. Fakat şuan Küçük Bölgecilerin kim olduğunu hatırlayamıyorum.

TERS LALEYİ KİM GETİRMİŞ?

Ben cemaatle alakamı kesince beni tekrar döndürebilmek için bir takım girişimler oldu. Cuma Kartal’da benimle görüşmek için dükkanıma gelmişti. Bu dönemde iddianamede de geçen Ters Lale figürlü tabloyu Cuma Kartal getirmişti. Yanında Mustafa Çaka’da vardı. Fakat bu ziyaret sırasında söz konusu ters lale figürlü tablonun Fethullah Gülen tarafından gönderildiği söylenmedi. Altındaki yazıyı da ben çok sonradan gördüm. Açıkçası çok da ilgimi çekmemişti.

TARAKÇI’YI NASIL CEZALANDIRMIŞLAR?

O dönemde vergi incelemesi sonucu yaklaşık 200 bin TL bir ceza ödemek zorunda kaldım. Sonradan düşündüğümde bu cezayı almama sebep olan şeyin örgütlü yapı olduğunun kanaatine vardım. Beni bir anlamda bu şekilde cezalandırarak, tekrar yapı içerisine dönmemi sağlamaya çalışmışlardı.

CEMAAT TİCARET ODASI SEÇİMLERİNE EL ATMIŞ

2009 yılında ki Ticaret Odası seçimlerinde Harun Savcı ve Selman Akkaya’nın gayretleriyle Ticaret Odası seçimlerini cemaate yakın şahısların kazanması için bir gayret içerisine girildiği doğrudur. Ben de o dönemde gayret sarf ettim. Bu gayret sonrasında ben seçimleri kazandım. Fakat o dönem bu çalışmanın devlet, millet menfaatine olduğu ve Allah rızasını içerdiğini düşünmekteydim.

TWİTTER TALİMATI

2010 yılı Eylül ayında yapılan referandum aşamasında cemaatin referandumun geçmesi için ciddi gayret gösterdiğini biliyorum. Bu durumdan yapı içerisinde bulunan herkes haberdardır. Bunun bir hayat memat meselesi olarak görmüşlerdi. Yine dershanelerin kapatılması aşamasında twitter’dan algı oluşturulması konusunda da bir talimat geldiğini hatırlıyorum. Fakat ben twitter kullanmadığım için her hangi bir girişimim olmadı.

BEREKET GETİRECEĞİNİ SÖYLEREK 1 DOLAR DAĞITMIŞ

Mustafa Çaka’nın bir ara Amerika’dan geldiğini ve bereket getireceğini söyleyerek il de bulunan mütevelli ve ana mütevelli gurubuna bir dolar şeklindeki banknotlardan dağıttığını biliyorum. Bana da bir tane 1 dolarlık banknot vermişti. Fakat bu banknotun F serisi olup olmadığını hatırlamıyorum. Zira önemsemeyip almıştım. Bu para dağıtma işleminin hangi tarihe denk geldiğini şuan hatırlayamıyorum. 17/25 Aralık süreci sonrası da olabilir.

ÇOCUKLARIN İSİMLERİ AMERİKA’DAN

Özellikle örgütün okullarında çalışan ya da kamu kurumlarında görev ifa eden şahısların çocuklarının isimlerinin Amerika’dan belirlendiğini bilmekteydim. Aynı şekilde açılan kurumların ve işletmelerin isimleri de ABD’de ki örgüt lideri belirlerdi. Ben ABD’den Fethullah Gülen’le ilişkilendirilerek takke gönderildiğini biliyorum. Selman Akkaya kendisinde Fethullah Gülen tarafından gönderilen bir takke bulunduğunu bana ikili sohbetimiz sırasında ifade etmişti. Harun Savcı ve Selman Akkaya’nın Amerika’ya gitmiş olabileceklerini tahmin ediyorum. Zira örgütsel motivasyonun arttırılması için bu tarz faaliyetler yapılmaktaydı. Yine örgütün yurt dışı ziyaretleri ve okul seyahatleri de moral motivasyonun yükseltilmesi için organize edilmekteydi.

2007-2008 SEZONUNDA FUTBOLCULAR SOHBETE ALINMIŞ

Ben 2007-2008 yıllarında Büyük Bölgeci olan Erhan Koçpınar isimli şahsın talimatı doğrultusunda Boluspor futbolcularıyla sohbet yapmaya başladım. Abdullah Atılgan isimli beden eğitimi öğretmeni bu sohbeti veren kişiydi. Bende sohbetin organizasyonu ile ilgilenir meyve, tatlı, maklube gibi ikramları organize edip götürürdüm. Bu sohbetler 2 yıl boyunca devam etti. Futbolcuların tamamı katılmaktaydı. Ancak manevi açlığı olan şahıslar zaman zaman buraya iştirak etmekteydi.

ŞAFAK TEKE DERSHANEDEN SORUMLUYDU

Mütevelli olan şahısların aynı zaman da bir takım işlerle hassaten görevlendirildikleri doğrudur. Her mütevelli için bu gerçekleşmez ancak bazı mütevellilerin bir takım işleri görmek için özel görevlendirildikleri vakidir. Ben Şafak Teke’nin dershaneden sorumlu mütevelli olduğunu biliyorum. Fakat benim doğrudan böyle bir görevim yoktu.

TELEFONUNA KAKAO YÜKLEMİŞLER

Esnaf yapılanmasının bir ara kakao isimli programı kullandığını biliyorum. Bu yönde bir talimat gelmişti. Mustafa Çaka benim yanıma gelip bundan sonra internet üzerinden görüşelim demişti. Karşı koyuşlarıma rağmen benim telefonuma bu programı yükledi. Fakat bir kere bile bu programı kullanmadım. Bylock, Eagle ve Falcon isimli programları hiç duymadım. Bildiğim kadarıyla mütevellilere bu programlardan bahsedilmedi.

Lüzum üzerine sanığa, dosyada yargılanmakta olan şahıslar soruldu;

ABDULLAH ONUR: Kendisini tanırım. Kendisinin mütevelli olduğunu zannetmiyorum. Babası Ana mütevellilerdendi. Kendisiyle de ilgilenilmiştir. Fakat bağlantısına ilişkin net bir şey bilmiyorum.

ADNAN ACAR: Halk Eğitim Müdürüydü. Kendisi mütevellidir. 17/25 Aralık sürecinden sonrada bağlantısını devam ettirmiş olabilir.

ADNAN DAYLAN: Kendisi örgütün ileri gelenlerindendir. Ana Mütevellidir. Örgütün faaliyetlerinden haberdar olduğunu, Polat A.Ş.’nin sermayedarlarından ve FEM Derhanesi’nin de kurucu temsilcisi olduğunu bilirim.

AHMET ÇELEBİ: Kendisinin Küçük Bölgeci yada Büyük Bölgeci olabileceğini tahmin ediyorum.

AHMET ÇELİKKAYA: Kendisi Fatih İlkokulu’nun müdürüydü. Cemaatin içerisinden biridir.

AHMET NURİ GÜRSOY: Cemaatin en eskilerindendir. İlk çekirdek kadrodandır. Ana Mütevellidir. Hürmet gören birisiydi.

AHMET ÖNEL YORUL: İsmini duydum. Fakat tanımam.

ALİ COŞKUN: Mobilyacı olduğunu bilirim. Mütevelli olduğunu biliyorum. Fakat Ana mütevelli olup olmadığını bilemiyorum. Şevket Kahraman’ın sahibi olduğu şirkette sigortalı olarak çalıştığını bu şahsın dava açıldıktan sonra öğrendiğini biliyorum. Kendisinin bundan haberdar olmadığından eminim.

ALİ OSMAN ÇELİK: Ben Büyük Bölgeci olarak biliyorum. Biraz efe bir insan olduğunu bilirim. Sözünü sakınmazdı.

ASIM ATEŞ: Küçük Bölgeci olduğunu zannediyorum. Örgütün içerisinde olduğunu bilirim. Hakkında çok ayrıntılı bilgi sahibi değilim.

AYDIN GÜLER: Sohbete gelip gittiğini bilirim. Mütevelli olup olmadığını konusunda bilgim yoktur.

AYDIN KAYAALP: Sohbetlere katılan hatta düzenli katılan birisiydi. Fakat kanaatimce faaliyetleri itibariyle mütevelli olabilecek durumda değildi.

AYHAN YILMAZ: Sigortacıydı. Sadece sohbetlere katılan kendi halinde birisiydi. Mütevelli değildi. 17/25 aralık süreci sonrası faaliyetleri hakkında çok fazlaca bilgim yoktur.

AYTEKİN AKAN: Sohbetlere giden bir kişiydi. Mütevelli olup olmadığını bilmiyorum. 17/25 Aralık sonrası faaliyetlere devam edip etmediği konusunda bilgim yoktur. Devam etmemiş olabilir.

BAYRAM AKMAN: Çok fazla tanımam. Kayıtta birkaç kez görüşmüştük. Dershanede çalıştığını biliyorum. Hakkında başkaca malumatım yoktur.

BERAT DAYANIR: Remzi Dayanır’ın eşidir. Bayanların hocası olduğunu bilirim. Konumu itibariyle cemaat içerisinde hocalık vasfı bulunan kişidir.

DURMUŞ ÖZDEMİR: Kayıt kabulde çalışan bir kişidir. Pasif birisidir. Çalışan olması sıfatıyla bir bağlantısı olabilir. Ancak ayrıntısını bilemiyorum.

DURSUN ZORLU: Eski çekirdek kadrodandır.  Mütevellidir. Öteden beri örgütün içerisinde yer alan birisidir.

EMİN SİNOPLU: Kendisini davalarda tanıdım. Fakat Mengen sorumlusu olduğunu yukarıda da ifade ettim. Ancak çok fazla irtibatım olan birisi değildir.

EMRAH ALTINDAL: Küçük Bölgeci olduğunu biliyorum. Öğrenci faaliyetlerini icra ederdi.

EMRULLAH SARI: Zaman Gazetesi’nde çalıştığını bilirim. Ayrıca bir malumatım yoktur.

ERCAN ŞENYER: Ben kendisini ismen tanırım. Cemaatin içerisinde tanınan, ismi geçen birisidir. Fakat şu an soru ulaşınca tam olarak görevinin ne olduğunu çıkaramadım.

ERDOĞAN YILDIZ: Halı saha işletmecisiydi. Sohbetlere gelip gittiğini fakat 17/25 Aralık sürecinden sonra sohbetlere devam edip etmediği konusunda malumatım yoktur.

EROL ALTINTAŞ: Ana mütevellidir. Nevi şahsına münhasır bir insandır. Renkli bir kişiliği vardır. Öteden beri cemaatin çekirdek kadrosundadır.

ERTUĞRUL FATİH TIRAŞ: Murat Aktaş’la birlikte çalıştığını biliyorum. Bir evrak imzalanacağı zaman Yasin Göçmen’le birlikte bana Ertuğrul gelirdi. Bunun dışında faaliyetleri hakkında bilgim yoktur.

FAHRETTİN AYDIN: Okuldan arkadaşımdır. Çok fazla etkilenir. Mütevelli olduğundan eminim. Ana mütevelli olup olmadığı konusunda bir malumatım yoktur. Cemaatten aldığı yeri para ile almış olma ihtimali olduğunu düşünüyorum. Fakat bu konuda net bir kanaatim ve fikrim yoktur.

HACER KARAGÜLLER: Örgüt içerisinde organizasyon faaliyetleri ile uğraşan abla pozisyonunda birisi değildir. Fakat tefsir bilgisi yüksek olduğu için ve iyi sohbetler verdiği için cemaat tarafından organize edilen sohbetlere çağrıldığı ve bu yönünden istifade edildiğini biliyorum.

HAFİZE TOSUN: Bayan yapılanmasının en başındaki kişi olduğunu biliyorum. Bayan yapılanması ile alakalı başkaca bir malumatım yoktur.

HALİL İLTER: Yapının içerisinde birisi olduğunu biliyorum. Fakat faaliyetleri hakkında bilgim bulunmamaktadır.

HARUN SAVCI: ana mütevellidir. Bu konuda net bilgilerim vardır. Siyasi irade ile cemaatin ayrışmaya başladığı dönemde Şems Yurdun’da gerçekleşen bir sohbet sonrası Harun Savcı’nın siyasi iradeye yönelik çok ağır söylemlerini duymuştum. Ekonomik desteğinin olduğunu da biliyorum.

HASAN UMUR: Sohbetlere gelip gittiğinden eminim. Fakat mütevelli olup olmadığını bilmiyorum.

HAYRULLAH KONUK: Kendisinin örgüt çekirdek kadrosundan olduğunu bilirim. Mütevellidir. Öteden beri örgüte maddi manevi yardım eden birisi olduğunu biliyorum. Fakat ibadet ve taatla vaktini geçiren birisidir.

HIDIR AKSOY: Arif kod adıyla tanırım. Küçük Bölgecilerdendir. Öğrenci faaliyetlerinde aktif olan, çalışan birisiydi. Dükkandan dolayı kendisini tanırım.

İBRAHİM ERGÜL: Nakliyeci olduğunu bilirim. Polat A.Ş.’nin hissedarlarındandır. Ana mütevellilerdendi. 15 Temmuz2a kadar örgütle bağını devam ettirmiştir.

İBRAHİM SARIDOĞAN: AFAD’ın kurbanı olduğunu düşünüyorum. Cemaatle bağının bulunmadığını biliyorum. Kendisini mezarlıklar müdürlüğünden tanırım. Milli Görüş eksenli birisi olduğunu bilmekteyim.

İBRAHİM TÜRKOĞLU: Kendisini tanımam. Polat A.Ş.’nin gayrimenkullerinin devredilmesi planlı bir eylemdi. İbrahim Türkoğlu’na yer satıldığını sonradan öğrendim. Muvazaalı olup olmadığını bilemiyorum.

İSMAİL COŞKUN: Kendisini tanırım. Sohbetlere gelip giderdi. Ara sıra yardım ettiği de olmuştur. Fakat fanatik bir örgüt ve cemaat mensubu değildir. 17/25 Aralık sürecinden sonra bağlılığının dveam edip etmediği konsunda bilgim yoktur.

İSMAİL GEZGİN: Kendisini çok iyi tanırım. Cemaat konusunda kendisiyle tartışmıştım. Mütevelli olduğunu kesin bilirim. Sonradan ana mütevelli olup olmadığı konusundan bir bilgim yoktur. 15 Temmuz’a kadar yapının içinde olduğundan kesin eminim. Bunları kırgın olduğum için söylemiyorum. Fakat yapı içerisinde olduğunu bilmekteyim.

İSMAİL KAHRAMAN: Eski cemaat mensuplarındandı. Çekirdek kadrodandı. Fakat ibadetle meşgul olan birisidir. Doğrudan bir faaliyetini bilemiyorum.

İSMAİL HAKKI ÖZMEN: Mütevellidir. 17/25 Aralık sürecinden sonra cemaat ile ters düştü.

MEHMET GÖKÇEK: Kendisini iyi tanırım. Müşterimdir. Polat A.Ş. hissedarlarındandır. Ana mütevellidir. Bağlantısı da darbe teşebbüsüne kadar devam etmiştir.

MEHMET GÜLEN: Kendisi mütevellidir. Eczanesi olduğunu biliyorum. Cemaati seven ve sadık birisi olduğu kanaatindeyim. Almış olduğu taşınmazın bila bedel olup olmadığını bilemiyorum.

MEHMET GÜNER: Fem Dershanelerinde çalışırdı. Daha sonra okullara geçti. Hakkında başkaca malumatım yoktur.

MEHMET ÖZTÜRK: Mütevellidir. Medikalci olduğunu biliyorum. Bağını 15 Temmuz’a kadae devam ettirip ettirmediğini bilmiyorum.

MEHMET ŞÜKRÜ ÇAKMAK: Kendisini tanımam. Kendisini birkaç kez yurtta görmüştüm. Yurt müdürü olabilir.

MUHAMMET MERT: İmam olarak çalıştığını biliyorum. Örgütün sadık taraftarlarından bir tanesidir. Aktif şekilde örgüt adına faaliyet yürüttüğünü bilirim.

MURAT AKTAŞ: Polat A.Ş.’nin muhasebecisiydi. Mali işleri takip eden şahıstır. Kendisini bu nedenle tanırım. Yukarıda da ifade ettiğim gibi görevde bulunan şahısların cemaat merkezi tarafından seçilerek ve özenle atandığını düşünüyorum. Bu nedenle hem yetişme tarzı hem de örgüte bağlılığı konusunda herkesin hem fikir olduğunu düşünüyorum.

MURAT KARABACAK: Kendisini çok iyi tanırım. Mütevellidir. Bağlılığının 15 Temmuz’a kadar devam edip etmediği konusunda bilgim yoktur. Yeri geldiğinde cemaati eleştirdiğine de şahit olmuşumdur.

MUSTAFA ÇAKA: Kendisinden yukarda bahsettim. Büyük Bölgecidir. Son derece aktif birisiydi. Cemaatin önde gelen adamlarındandır. Aktif faaliyet yürüten birisiydi.

MUSTAFA ERDOĞAN: Ana mütevellidir. Benim akrabamdır.

MÜCAHİT ERDOĞDU: Kendisi hakkında hiçbir bilgim yoktur. Banka müdürü olduğunu haricen biliyorum.

MÜCAHİT KUTLU: Kendisini çok iyi tanırım. Cemaatle hiçbir alakası bulunmamaktadır. Dosyada niye yer aldığını bilmiyorum.

NAİM BİLEN: Harun Savcı’nın muhasebe işlerini yapardı. Sohbetlere devamlı gelip giderdi. Mütevelli olup olmadığını bilmiyorum. Yine 17/25 Aralık sonrasında devam edip etmediği konusunda bilgim yoktur.

NAZMİ UYSAL: Bolu Parslan’da Genel Müdürdür. Cemaatle hiçbir bağlantısını bilmemekteyim. Bylock bilgisi beni şaşırtmıştır. Bağlantısına şahit olmadım.

NECDET YERLİKAYA: Kendisini okuyucular gurubunda bulunduğum dönemden tanırım. Fetullah Gülen cemaatine ilişkin soruşturmada kendisini görünce şaşırdım. Bağlantısını bilmiyorum.

NURAY ATAOĞLU: Yusuf Ataoğlu2nun eşi olduğunu bilirim. Cemaat içi evlilik yöntemiyle bir araya gelmiş olabileceklerini tahmin ediyorum. Örgüt içindeki faaliyeti hakkında malumatım yoktur.

OKTAY GÜNEŞ: Kendisini doğrudan tanımam. Valilik ve İl Özel İdaresi sırasında, geliş gidişleri sırasında ikiyüzlü bir tavır takındığını ve cemaati araya sokmak suretiyle siyasetçilerin zor durumda bırakma konusunda gayretleri olduğunu biliyorum. Bolu’da 2013 yılında düzenlenen Türkçe Olimpiyatlarını düzenleyen komisyonun başındaydı.

ÖZLEM HODAL: Adnan Acar’ın kızı olması nedeniyle tanırım. Örgütle ilişkisi konusunda malumatım yoktur.

RAMAZAN HODAL: Küçük bölgeci olduğunu düşünüyorum. Sohbetler organize ettiğini biliyorum. Fakat benim ayrıldığım son dönemlerde Bolu’da değildi. Belki başka bir yere görevli gitmiş olabilir.

REMZİ DAYANIR: Bir dönem bize de hocalık yaptı. Küçük bölgeci sıfatını taşımaktaydı. 15 Temmuza kadar örgüt içerisinde ki faaliyetlerini devam ettirdiğini biliyorum.

SADIK ARSLAN: Ana mütevellidir. Son zamana kadar örgütle bağını devam ettirdiğini biliyorum.

SELMAN AKKAYA: Yukarıda kendisi hakkında ayrıntılı malumat verdim. Ana mütevellidir. Örgütün en aktif birkaç kişisinden biriydi.

SERKAN ÖZMARKA: Kendisini iyi tanırım. Sürekli gelip giderdi. Örgütle bağı olup olmadığını bilemiyorum.

SUAT TÜRKOĞLU: Büyük Bölgecidir. Son zamana kadar örgütsel faaliyetlerine devam etmiştir.

SÜLEYMAN AKKAYA: Selman Akkaya’nın kardeşidir. Yalnızca sohbetlere gelip giderdi. Mütevelli değildir. 17/25 Aralık sürecinden sonra bağını devam ettirip ettirmediğini bilemiyorum.

SÜLEYMAN SAMİ TANRIÖVEN: Kırtasiyeci olduğunu biliyorum. Konum olarak mütevelli olarak nitelendirilebilir. Bağını 15 Temmuza kadar devam ettirdiğini düşünüyorum.

ŞAFAK TEKE: Ana mütevellidir. Bağını 15 Temmuza kadar koparmadığını düşünüyorum. Cemaate aktif olarak destek veren şahıslardan birisidir.

ŞEVKET KAHRAMAN: 2014 yılından sonra Cuma Kartal’ın yerine İl İmamı olarak atanmıştı. Örgütün tüm faaliyetlerini organize eden kişilerdendir. Benim irtibatım olmamıştır.

UĞUR AKTAŞ: Mütevellidir. Ana mütevelli olup olmadığını bilemem. 15 Temmuza kadar bağını devam ettirenlerdendir.

YASİN GÖÇMEN: Murat Aktaş’ın yanında çalışmaktaydı. Ertuğrul Fatih Tıraş’la birlikte bana sürekli evrak getirirlerdi. Bunun dışında şahsın hakkında malumatım yoktur.

YUSUF ATAOĞLU: Kendisi küçük bölgecidir. Kendisini bu sıfatla tanırım.

ZEKİ SARİSİNOĞLU: Çocuktan arkadaşımdır. Sohbetlere gelip gittiğine eminim. Mütevelli olup olmadığını bilmiyorum. 17/25 aralık sürecinden sonrada devam edip etmediği konusunda bilgim yoktur.

 

 

 

 

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit