• resmi ilanlar

Güneş Enerjisi Santralinin yapımı tamamladı

2018-02-21 11:00:10

YILMAZ;“ALLAH'IN VERDİĞİ GÜNEŞTEN ENERJİ ELDE EDECEĞİZ”

Bolu Belediyesi tarafından Sarıcalar İçme Suyu Arıtma Tesisi arazisine inşa edilen güneş enerjisi santralin yapımı tamamlandı. Güneş enerjisi santrali ile ilgili açıklamalarda bulunan Bolu Belediye başkanı Alaaddin Yılmaz, “Şu an işlem bitti ve inşallah on gün içerside elektrik üretim devreye sokacağız” dedi.

 

Haber; Sefa GÜNAY

 

Bolu Belediyesi'nin yatırım teşviki kapsamındaki Sarıcalar İçme Suyu Arıtma Tesisi arazisinde inşa edilen (GES)Güneş Enerjisi Santralinin yapımı tamamladı. 19 bin 500 metrekarelik alana kurulu santral, 4 bin panelden oluşacak ve yıllık 1 milyon 300 bin kilovatsaat elektrik üretecek. Yapımı tamamlanan Enerjisi Santralinin yıllık 200 bin kilovatsaati Bolu Belediyesi Sarıcalar İçme Suyu Arıtma Tesisi'nin enerji tüketimini karşılayacak. Geri kalanı ise Sakarya Elektrik Dağıtım AŞ'ye satılarak hem içme suyu arıtma tesisinin elektrik enerjisi ihtiyacı karşılanacak hem de kent ekonomisi kazanacak.

 

“ALLAH’IN VERDİĞİ GÜNEŞTEN ENERJİ ELDE EDECEĞİZ”

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz Enerjisi Santrali ile ilgi yaptığı açıklamada; “Ülkemiz enerji açısından dezavantajlı bir ülke. Ülkemizde hemen hemen enerjinin her çeşidini %95’ini dışarıdan satın alıyoruz. Kalkınmakta olan bir ülke olmamız dolayısıyla enerjinin %95’i dışa bağlıysa bu çok büyük bir problem. Böyle bir problemi açmak içinde işte akarsularımızın üzerine yapılan HES’ler ve barajlar, rüzgâr ve güneş enerjisi. Bunlar üstelik doğa ile uyumlu yapılar. Bununla ilgili dünya epeyce yol aldı. Türkiye de ise hükümetimiz buna sonuna kadar destek veriyor. Şu an rüzgar enerjisi ile ilgili rüzgarın olduğu yerlerde tribünler yapıldığı gibi güneş enerjisi ile ilgilide çalışmalar başladı. Biz de şehrimizde her konuda öncülük etmeye çalışıyoruz yatırımcılara. Şu an takriben 20 metre karelik bir alan üzerinde temiz su arıtma sistemimizin hemen yanındaki boşlukta bir megabaytlık güneş enerji sistemini bitirdik. İnşallah buradaki güneş enerjisinden elde edilecek enerjiyle bin tane konutun elektriğini elde edebilecek bir güçtür bu. Şu an işlem bitti ve inşallah on gün içerside elektrik üretim devreye sokacağız. Tabi bundan sonrada Bolu’da elektrik enerjisi üretmek için güneş enerjisinden istifade etmek isteyenlere de öncülük yapış olacağız. Gelecekler görecekler ve inşallah bu yayılacak. Yayıldığı zamanda Allah’ın verdiği güneşten enerji elde edeceğiz, çevreye zarar vermemiş olacağız ve de %95 civarında satın aldığımız enerjiden ülkemizi kurtarmak için bir seferberlik yapacağız. Hükümetimiz ise bu konuda öncülük yapıyor destek veriyor. Hatta binaların çatılarına bu sistemi kuranlara da çok ciddi teşvikler veriyor.  Biz öncülük etmeye çalışıyoruz. Tabi biz Bolu küçük bir iliz. Bütün illerde bunlar yapılmaya başladığında İnşallah enerji bağımlılığımızı aşağıya indirmek için uğraşacağız. Böyle bir seferberliğe katkıda bulunduğumuz için mutluyuz.  Bu konuda emeği geçen belediyemizde birçok personel var. Onlardan Allah razı olsun” ifadelerine yer verdi.

 

“ÇATIDA DA BİZİM DENEMEMİZ LAZIM”

Bu sistemin çatılarda da kullanılması gerektiğin söyleyen Yılmaz; “Bu çalışmadan sonra bakacağız verimliliğimize ve ondan sonrada kendi binalarımızda denemeye başlayacağız. Belediye olarak öncülük edeceğiz. Çünkü böyle bir yatırımın maliyeti küçük bir maliyet değil. Bir yatırımcı tabi ne kadar verimli olduğunu bilmeden yatırma girmekten çekinir. Büyük çaplı iş yapanlar saten bunu biliyor. Ama biz Bolu çapında iş yapacaklarla da deneme yapmamız gerekiyor. Şu an çatıda da bizim denememiz lazım. Belediye kendi çatılarında bunları da deneyecek ve insanlara çatılarda da öncülük edecek” dedi.

 

“BOLULULAR KARPUZ ÜRETECEK”

 

Yılmaz son olarak açıklamasında;“Biz biliyorsunuz Bolu sadece patates ve buğday üretir. Biz karpuz üretmeye başladık 5 yıl sonra Bolu buna inandı. Çünkü bizim insanımız bir gördüğünü hemen yapmaz emin olması lazım. Biz 5 yıldır karpuz üretiyoruz. Yetişip yetişmeyeceği de bilinmiyordu ama şu an Bolulular karpuz üretecek. İnşallah önümüzdeki sezonda tarımsala anlamda Iza buğdayı ile ilgili çalışmalarımız yürüyor. Bunu da hemen yapar yapmaz vatandaş tamam demeyecek. Biz öncülük edeceğiz ve zaman içersinde bunun daha karlı daha verimli olduğunu hissettikleri anda yapacaklar. Biz her anlamda Bolu gibi küçük şehirlerde belediyeler öncülük etmesinden yanayız” ifadelerini kullandı.

 

 

 

YORUMLAR  (Toplam 2 yorum)

 • Hasan  (22.02.2018 15:28:13)

  Suda olduğu gibi Ülkemizin en pahalı elektriği olur. vah verilecek konutlara vah.

 • Sabahattin  (22.02.2018 09:14:07)

  SÜPER BİR PROJE HER TARAFA YAPILMASI LAZIM,

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit