• resmi ilanlar

“PARLAMENTER SİSTEMİ GERİ GETİRME İDDİASINDAYIZ”

2018-02-22 11:00:10

Cumhuriyet Halk Partisi Bolu Milletvekili Tanju Özcan katıldığı bir televizyon programında Cumhuriyet Halk Partisi olarak tüzük kurultayına gideceklerini belirtti. Özcan; “Parlementer Sistemi geri getirme iddiası olan partimizin tüzüğünde her konuda bir düzenleme var. Bir konu hariç. Çok önemli bir konu hariç. Nedir bu konu? Partimizin Cumhurbaşkanı adayı nasıl belirlenir” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Bolu Milletvekili Tanju Özcan Cumhuriyet Halk Partisi olarak yakında bir tarihte tüzük kurultayına gideceğini ve parti tüzüklerinde önemli bir eksiklik olduğunu belirtti. Özcan katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Cumhuriyet Halk Partisi olarak tüzüğümüzde önemli bir eksiklik var.  Bunu hemen düzenlememiz gerekiyor. Her konu da bir düzenleme var ama bu konuda bir düzenleme yok. Konu da cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi. CHP tüzüğünde milletvekili adayı nasıl olunur yazıyor, İlçe başkanı il başkanı nasıl olunur yazılı. Parti meclis üyesi nasıl olunur, genel başkan adayı nasıl olunur hepsi var. Ama cumhurbaşkanı adayı nasıl olunur diye bir tek kelime yok. 16 Nisan’da sistem değişti. Yapılacak ilk genel seçimle birlikte parlamenter sistem sona erecek. Parlamenter sistemi geri getirme iddiasındayız.  Peki, nasıl getireceğiz.  Öncelikle bu sisteme başarılı olacağız. Siz mevcut cumhurbaşkanını değiştiremezseniz bu zihniyeti değiştiremezseniz, bu sistemde başarılı olamazsanız 2019’ da Türkiye’ye parlamenter sistemi getiremezsiniz” dedi.

 

 

“BİZ DÖRDÜNCÜ BİR SEÇENEK SUNUYORUZ”

Özcan açıklamasının devamında ise; “Hatırlatmak için söylüyorum. Cumhurbaşkanın halk tarafından seçilmesi 2007 yılında girdi anayasaya. Ve ilk uygulaması 2014’de yapıldı. 2014 yılında niye bu tartışma olmadı. CHP tüzüğünde yine bu yoktu. Çünkü o zaman partiler aday göstermiyordu. 20 milletvekili aday gösteriyordu. Ancak 16 Nisan’da bu kural değişti.  16 Nisan’da değişim olduktan sonra artık 20 milletvekili aday göstermiyor. Ya 100 bin vatandaş imza toplayıp birini aday gösteriyor ya da Cumhuriyet Halk Partisi gibi AKP, MHP ve HDP gibi partiler tüzel kişilik olarak aday gösteriyorlar.  Yani biz şimdi 2019’da cumhurbaşkanı adayımızı Cumhuriyet Halk Partisi olarak bir aday önereceğiz.  Ve artık bu 20 milletvekilin adayı değil Cumhuriyet Halk Partisinin adayı olacak.  Peki, Nasıl belirleyeceğiz cumhurbaşkanı adayını? Kuralları da şu şekilde koyabiliriz; Bir deriz ki genel başkan belirler tek başına. İki MYK belirler, üç parti meclisi belirler. Biz dördüncü bir seçenek sunuyoruz. Diyoruz ki bu partinin asıl sahibi üyeleri. 1 milyon 237 bin üyemiz var. Bu 1 milyon 237 bin üye sandığa gitsin ön seçimle Cumhurbaşkanı adayımızı belirlesin" ifadelerine yer verdi. 

 

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit