• resmi ilanlar

“KÖROĞLU PARKI” İÇİN ÜST DÜZEY GİRİŞİM

2018-04-13 11:00:10

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Uluslararası Köroğlu Parkı ile ilgili Ankara'ya çıkarma yaptı. Türkmenistan ve Özbekistan Türkiye Büyükelçileri ile elçilik binalarında bir araya gelen Yılmaz, parkta Türkmenistan ve Özbekistan'ı temsil edecek alanların içeriği ve ülkelere dağıtımı konularında görüş alışverişinde bulundu.

Türk dünyasının müşterek parkı “Uluslararası Köroğlu Parkı” ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı.  Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, “Uluslararası Köroğlu Parkı” ile ilgili büyükelçilik düzeyinde girişimlerde bulunmak üzere gittiği Başkentte, Türkmenistan Türkiye Büyükelçisi Işankuli Amanlyev ve Özbekistan Türkiye Büyükelçisi Alisher Agzamkhodjaev’i elçilik binalarında ziyaret etti.  Büyükelçilik ziyaretlerinde ayrıca, Belediye Başkan Yardımcıları Emine Davarcıoğlu, İhsan Ağcan ve TÜRSOY temsilcisi Timur Davletov da hazır bulundu.

 

Uluslararası Köroğlu Parkı masaya yatırıldı

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, ziyaretlerde Türkmenistan Büyükelçisi Amanlyev ve Özbekistan Büyükelçisi Agzamkhodjaev’i Uluslararası Köroğlu Parkı konusunda bilgilendirdi. Parkın görsellerini ve krokisini büyükelçilerle paylaşan Yılmaz, Köroğlu kültürüne sahip çıkmak ve gelecek nesillere taşımak amacıyla Alpağut Mahallesi’nde 85 bin metrekare alana inşa edilen parkta Köroğlu heykelinin yanı sıra müze, amfi tiyatro, at gezinti alanı ve tüm Türk Cumhuriyetleri ile akraba topluluklarına ait alanların olacağını söyledi. Kazak Heykeltraş Murat Mansurov imzalı 20 metre yüksekliğindeki Köroğlu heykeli ile kaide ve müze binası için yapım ve inşaat çalışmaların hızla devam ettiğini bildiren Yılmaz, Türkmenistan ve Özbekistan’ı temsil edecek alanların içeriği ve ülkelere dağıtımı konularında Büyükelçiler Amanlyev ve Agzamkhodjaev ile görüş alışverişinde bulundu.

 

“Gereken destek verilecektir”

Uluslararası Köroğlu Parkı’ndan çok etkilenen Türkmenistan Türkiye Büyükelçisi Işankuli Amanlyev ve Özbekistan Türkiye Büyükelçisi Alisher Agzamkhodjaev, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ı kutladılar. Büyükelçiler ayrıca, kendi ülkelerini temsil edecek alanların yapımı ve içeriği hakkında da görüş beyan ederek, gereken desteği vereceklerini belirttiler.

 

Başkan Yılmaz’a Özbek yöresel kıyafeti armağan edildi

Gerçekleşen bilgilendirmenin ardından Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Türkmen ve Özbek Büyükelçilere günün anısına yöresel ürünler sepeti ve belediyeye ait kurslarda filografi tel kırma tekniği ile yapılan Türk bayrağı hediye etti. Türkmenistan Türkiye Büyükelçisi Işankuli Amanlyev, Başkan Yılmaz’a ülkesine ait yazılı eserler armağan ederken, Özbekistan Türkiye Büyükelçisi Alisher Agzamkhodjaev da Özbekistan yöresel kıyafetlerinden armağan etti. Hediye edilen yöresel kıyafeti giyen Yılmaz, Özbek Büyükelçi Agzamkhodjaev ile birlikte Türkiye-Özbekistan bayrakları önünde fotoğraf çektirdi.

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit