• resmi ilanlar

CHP’liler caddede oturma eylemi yaptı

2018-04-16 14:12:32

CHP’liler caddede oturma eylemi yaptı “OHAL DEĞİL DEMOKRASİ İSTİYORUZ!” Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye genelinde aynı gün ve saatte OHAL’in uzatılmasını tepki göstererek oturma eylemi yaptı. İzzet Baysal heykeli önünde yapılan oturma eylemine CHP Bolu milletvekili Tanju Özcan ve partililer katılım gösterdi Haber: Arif Haktan Yamantürk Cumhuriyet Halk Partisi Bolu Milletvekili Tanju Özcan, dün Bolu-Mudurnu yolu...

CHP’liler caddede oturma eylemi yaptı

“OHAL DEĞİL DEMOKRASİ İSTİYORUZ!”

 

Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye genelinde aynı gün ve saatte OHAL’in uzatılmasını tepki göstererek oturma eylemi yaptı. İzzet Baysal heykeli önünde yapılan oturma eylemine CHP Bolu milletvekili Tanju Özcan ve partililer katılım gösterdi

 

Haber: Arif Haktan Yamantürk

Cumhuriyet Halk Partisi Bolu Milletvekili Tanju Özcan, dün Bolu-Mudurnu yolunun Topardıç mevkiinde yol kapatma eyleminin ardından bugün de İzzet Baysal Heykelinin önünde açıklama yaparak OHAL’in uzatılmasını eleştirdi.

İlk olarak CHP’li Remzi Kocaman parti adına bir bildiri okudu. Kocaman bildiride; “Ülkemizi tek adam rejimine dönüştürme amacıyla hazırlanan ve tarihe mühürsüz seçim olarak geçen 16 Nisan referandumunun üzerinden tam 1 yıl geçi i. 15 Temmuz'daki FETÖ darbe girişiminin ardından 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL altında gidilen referandum, meşruiyeti olmayan bir rejim değişikliğini ülkemize dayatmıştır. Sivil darbe ortamında. ‘Evet’ demenin devletin tüm kurumlarıyla desteklendiği, "Hayır" demenin ise adeta yasaklandığı bir dönem yaşanmıştır.

Ülkemiz 21 aydır OHAL ile yönetilmektedir. İlan edilişindeki amacından uzaklaşarak demokrasi ve hukuk sistemine yönelik bir saldırıya dönüşen OHAL rejimi; insan haklanın, ifade özgürlüğünü ve her türlü protesto eylemini baskılamanın da aracı olmuştur. KHK'lar eliyle parlamento, yani halkın iradesi gasp edilmiştir. Türkiye'yi tek tipe sokmak için sendikalar, meslek oda ve birlikleri ile sivil toplum kuruluşlarına yönelik operasyonların ardı arkası kesilmemişim

AKP iktidarının muhaliflerine bir sopa olarak kullandığı OHAL giderek bu faşizan sınırlarını bile aşmış; sağcı-solcu, muhafazakâr-sosyal demokrat, kimseyi ayırmadan tüm toplumu baskı altına alan otoriter bir rejime dönüşmüştür. OHAL ile ülkemizde hiç kimsenin can ve mal güvenliği kalmamıştır.

OHAL nedir?

OHAL, 10 Ekim'de katledilen çocuklarını anmak iste)en anne \e babalara sıkılan biber gazıdır.

OHAL, ekmeğinin peşindeki tülün üreticisine vurulan coptur,

OHAL, Ahmet Şık başta olmak üzere hayatını FETÖ ile mücadeleye adamış gazetecileri zindanlara atmaktır.

OHAL, işçi grevlerini ertelemek, grev çadırlarına müdahale etmektir.

OHAL, işlerini geri almak için ölümü göze alarak bedenini açlığa yatıran Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın ölüm tehlikesini görmeyen hükümet inadıdır.

OHAL, dünyaca ünlü kimi bilim insanlarım FETÖ yalanıyla üniversitelerden atmaktır.

OHAL, tiyatro oyunlarını yasaklamaktır.

OHAL, muhaliflerini "'terörist" olarak tanımlayabilme cüretidir.

OHAL, Ankara Kızılay'da İnsan Haklan Anıtı'm gözaltına almaktır.

OHAL, madende oğlu dört yıldır yatan anaya; artık yürüyemezsin, yasak artık demektir.

OHAL, on binlerce taşeron işçiyi haksız bir şekilde kadro dışı bırakmaktır.

OHAL. Boğaziçi Üniversitesi'ndeki öğrencilerin "okuma hakkını elinden alabileceğini söylemek ve öğrencileri tutuklatmaktır.

OHAL, milli iradeyi yok sayarak, belediye başkanlarını görevden uzaklaştırmak, belediyelere kayyım atamaktır.

OHAL, laik eğitim bildirisi dağıtmak isteyen öğrencinin gözaltına alınması.   16 Nisan referandumunda "hayır" propagandası ) yapan vatandaşın kolunun kırılmasıdır.

OHAL, seçilmiş milletvekillerini hukuksuz, bir şekilde tutuklatmak ve yargılatmaktır.

OHAL, hakimlerin, savcıların bir parti genel başkanı önünde iliklediği cübbelerdir.

OHAL, yasamayı, yürütmeyi ve yargıyı tek adamın iki dudağının arasına hapsetmektir.

OHAL, doların 4 TL'yi. avronun 5 TL'yi aşmasıdır, Türk Lirası’nın kaybettiği değerdir.

OHAL, şahlan şeker fabrikası, açlık sının altındaki asgari ücret, artan enflasyondur.

OHAL, Twitter'daki 280 karakterden, Facebook'taki •'beğen’ butonundan korkmaktır.

OHAL, 12 Eylül cuntasına özenenlerin, askeri darbe dönemlerine rahmet okuttuğu bir düzenin adıdır.

İlan ederken bir buçuk ay bile sürmeyecek dedikleri, milleti etkilemeyecek dedikleri OHAL bardağı çoktan taşırmıştır. Sabır testisi kırılmış, toplumun büyük çoğunluğu OHAL, rejimine artık yeter demeye başlamıştır.

Bugün iktidar partisi ve yeni ortakları, Türkiye’yi uçuruma adım adım yaklaştıran OHAl'i bir kez daha uzatmanın peşindedir. Postallı darbelerle mücadele etme vaadiyle gelenler, gelinen noktada lakını elbiseli darbeciler haline gelmiştir.

Bizim talebimiz kesindir.

Halkın iradesine karşı işlenen bir suç haline gelen OH AL rejimine DERHAL son verilmelidir. Hukukun askıya alındığı, parlamentonun  yok   sayıldığı, milli iradenin   tanınmadığı, milletvekillerinin rehin alındığı faşizm düzeni ortadan kalkmalıdır. Sendikalar, meslek odaları ve birlikleri ile sivil toplum örgütlerine yönelik iktidar gücü ile uygulanan sindirme politikaları son bulmalıdır. Sivil darbe ile tek kollukta birleştirilen yasama, yürütme ve yargı erkleri, yeniden, çağdaş demokrasilerde olduğu gibi kendi koltuklarına geçmelidir. Sadece bu meydandan değil. Türkiye'nin 81 ilindeki meydanlardan uyarıyoruz. Bizler OHAL değil demokrasi istiyoruz!” İfadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ YENİDEN HAKİM OLMALI”

Partilerle birlikte oturma alkış eylemi yapan Özcan şunlara değindi; “Bu eylem aynı gün aynı saatte Türkiye’nin 81 vilayetinde eşgüdümlü olarak yapılıyor. Biz bu eylemi neden yapıyoruz onu bir hatırlamamız lazım. Hükümet OHAL’i ne için ilan etmişti, 15 Temmuz hain darbe girişimden sonra 20 Temmuzda darbe girişiminde bulunan, bu devlete çöreklenen her yerine sızan FETO Terör Örgütü ile mücadele için çıkartmıştı. Ondan sonraki süreçte öyle bir hale geldi ki OHAL amacının dışına çıktı. FETÖ’yle niye mücadele etmiyorsunuz etkin bir şekilde diyenlerle mücadeleye dönüştü. Bugün artık görüyorsunuz FETÖ ile mücadele kalmadı. Her tarafta FETO’cü var diyorlar, Adliyede FETÖ’cü var, Mülkiyede FETÖ’cü var, Hastanede FETÖ’cü var, Postanede FETÖ’cu var, Kasap FETÖ’cü, manav FETÖ’cü bunların bir kısmı doğru da peki siyasi ayak ne olacak? O adliyeye o FETÖ’cü hakimi atayan kim ? Adalet Bakanı nerde? Mülkiyeye o FETÖ’cü kaymakamı atayan İçişleri Bakanı nerde? Onda olur imzası olanlar nerde? Hiç siz gördünüz mü genel müdür veya müsteşar düzeyinde bir kişinin FETÖ’den dolayı işlem yapıldığını? Kamuya giren FETÖ’cülerin altlarında bunların imzaları var. İşte biz bunların soramayalım diye OHAL devam ediyor. Hani az önce demişlerdi ya Başbakan yardımcısı ilk OHAL’i açıkladığında çok az sürecek 3 ay bile sürmeyebilir demişti. 21 ay oldu Çarşamba günü yine uzatacaklar. Artık alışkanlık haline geldi, sevdiler OHAL ile bu memleketi yönetmeyi. Kendileri gibi düşünmeyen, ülkesini seven, bizim gibi insanlar sesini çıkarmasın diye bu OHAL’i ilan ediyorlar.

Neymiş efendim terörle mücadeleyi etkin şekilde yapıyorlarmış. Bu hükümet hiçbir zaman terörle mücadelede etkin olmadı. Teröristlerle gün geldi oturdu, kol kola yürüdü, gün geldi bunlarla müzakere etti, gün geldi dünyanın ve Türkiye’nin başına bela olmuş IŞİD’e öfkeli çocuklar dedi. Terör örgütü bile olduğunu uzun süre kabul etmedi. Bölücü terör örgütüyle gizli kapaklı pazarlıklar içinde bulundu. FETÖ’yle zaten uzun yıllar kol kola yol yürüdü. Artık ben şunu açık olarak söylüyorum başımıza bir şey gelecekse de gelsin. Artık bu FETÖ’cülerle AKP üst düzey siyasilerini birbirine karıştırıyorum. Hangisi FETÖ’cü hangisi AKP’li belli değil. FETÖ’cüleri yukarıda göremiyorlarmış, defalarca söyledik yukarıdaki FETÖ’cüleri görmeniz için aynaya bakmanız yeterli olacak.

Son olarak şunu söyleyeyim az önce bir vatandaşımız sordu ‘biz alışverişimizi kolayca yapabiliyoruz, fırından ekmeğimiz alabiliyoruz o zaman sizin derdiniz ne’ dedi. İşte bu derdimiz az önce hocamız okudu ekonomimiz alt üst olduysa, bugün Dolar fiyatları, Euro fiyatları tavan yaptıysa işte bunun sorumlusu OHAL’dir. İşte bugün o kadar askerimiz şehit oluyorsa bununda sorumlusu OHAL’dir. Zamanından alın bu tedbirleri dediğimizde sesini çıkarmıyorlardı. Gelinen noktada durum bu. Biz zamanında FETÖ konusunda uyarmıştık, FETÖ’nün ülkeye çok zararı olacak demiştik dinlemeler. Şimdi tekrar uyarıyoruz OHAL’in de bu ülkeye çok büyük zararı oluyor. Bunun hesabını da siz vereceksiniz o yüzden bu OHAL hemen kaldırılmalı ve Türkiye’de demokrasi yeniden hakim olmalı.”

YORUMLAR  (Toplam 1 yorum)

 • ec  (17.04.2018 09:17:51)

  OHAL kalksın istiyorum ben de. Ama bu fotoğrafta chp kendini sorgulamalı. CHP emeklilerin partisi durumundan çıkmalı artık. Neden bu ülkenin gençleri chpnin yanında değil. Oturup bunu bir düşünseler iyi olur.

 • Yorum yazın!
   1250 karakter yazabilirsiniz
  Sağdaki kodu buraya yazın! 

  Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

  Tasarım ve Programlama: Piskevit