• resmi ilanlar

Tabiatın Kalbi Bolu gastronominin de kalbi oluyor

2018-04-17 15:00:06

Bolu Belediyesi tarafından 4.'sü düzenlenecek olan ‘Uluslararası Mutfak Günleri' bu yıl 4-6 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek. Toplam 7 ülkeden 57'si yabancı 426 aşçının kıyasıya yarışacağı mutfak günleri ile ilgili basın toplantısı gerçekleştiren Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz; “Tabiatın Kalbi Bolu artık gastronominin de kalbi olacak” dedi.

 

4-6 Mayıs 2018 tarihleri bu yıl 4.’sü gerçekleştirilecek olan ‘Uluslararası Mutfak Günleri’ sebebiyle Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz tarafından bir basın toplantısı düzenlendi. Park Cafe’de düzenlenen basın toplantısına Başkan Yılmaz’ın yanı sıra, Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ, Yeniçağa Belediye Başkanı Recai Çağlar, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, AK Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay, Bolu Belediyesi Kültür Sosyal İşler Müdürü Güler Mert, Yeniçağa Profesyonel Aşçılar Derneği (YEPAD) başkanı Sadullah Önal ve dernek yöneticisi aşçılar ile basın mensupları katıldı.

 

Toplantıda 4. Uluslararası Mutfak Günleri ile ilgili basın mensuplarına bilgiler veren Başkan Yılmaz; “Biz Bolu Belediyesi olarak doğa, spor, sağlık ve kültür turizminde Türkiye’ye için öncü projeleri hayata geçirirken sahip olduğumuz en büyük zenginliklerden mutfağımızı da unutmuyoruz. Kentimizin yöresel lezzetleri ile markalaşması, Bolu mutfak kültürünün Türkiye ve dünyada tanınması, Tabiatın Kalbi’nin gastronominin de kalbi olması bizim en büyük hedeflerimizden biri. Bu hedef doğrultusunda bu yıl 4’üncüsünü gerçekleştireceğimiz İzzet Baysal Uluslararası Mutfak Günleri’nin kentimizin uluslararası arenada tanıtımına önemli katkısı olduğu düşüncesindeyiz. Türkiye ve dünyadan geniş katılımla düzenlediğimiz mutfak günlerimizin, kültürlerarasında zengin bir paylaşım platformu oluşturduğunu düşünüyor, dünyaya Bolu’dan lezzet penceresi açmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

Tarihte Bolu Mutfağı

“Bereketli, lezzetli, çok özel tatlara; hazırlama, saklama ve sunum biçimlerine sahip olan Bolu mutfağı, Türk mutfağı denildiğinde akla gelen ilk örnekleri bünyesinde barındırıyor. Mengen pilavı, paşa pilavı, keş, saray helvası, yayla çorbası ilk akla gelenler. Ancak mutfağımızın ünü sadece özgün yemeklerinden kaynaklanmıyor. Tarihteki örneklere bakarsak; Fatih Sultan Mehmet Han İstanbul’u fethettikten sonra saraydaki aşhanesini Mengenli Yakup Ağa’ya kurdurur, Osmanlı sarayının mutfak ihtiyacını karşılayan Göynük ‘Sarayın Arka Bahçesi’ olarak anılır, Bazı Osmanlı padişahları, Cumhuriyet döneminde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve diğer cumhurbaşkanlarımızın pek çoğu Bolulu aşçıları tercih eder: Aşçıbaşı Recep Uğurluoğlu, Aşçı Halil İbrahim Özel, Selahattin Ergün, Ahmet Benli, Rıza Gündoğar devlet erkânınca tercih edilen Bolu’nun yetiştirdiği ustalardır”

4’üncü Bolu İzzet Baysal Uluslararası Mutfak Günleri

“4’üncü Bolu İzzet Baysal Uluslararası Mutfak Günleri bu yıl yine bir lezzet şöleni olarak 4-6 Mayıs 2018 tarihleri arasında kentimizde gerçekleşecek. Bolu Valiliği, Bolu Belediyesi, Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Yeniçağa Profesyonel Aşçılar Derneği (YEPAD) tarafından organize edilen 3 günlük şölene Türkiye’nin de aralarında olduğu 7 ülkeden, 57’si yabancı 426 aşçı yarışmacı olarak katılacak”

Katılımcı ülkeler:

Arnavutluk, Azerbaycan, Kazakistan, Moldova, Rusya, Türkiye ve Ukrayna.

Yarışma jürisi:

“Jürimizde de 24 ülkeden usta şefler ve deneyimli aşçılar yer alacak: Başkanlığını Dünya Şefler Birliği (WACS) Başkanı Thomas Andreas Gugler’in yapacağı jüride Almanya, Arnavutluk,  Özbekistan, Bulgaristan, Filistin, Hırvatistan, Hindistan, Kanada, Karadağ, Katar, Kazakistan, Mauritius, Meksika, Mısır, Moldova, Rusya, Sırbistan, Singapur, Slovenya, Tayland, Tayvan, Türkiye, Ukrayna ve Yunanistan’dan üyeler bulunuyor”

Yarışma kategorileri:

“Farklı kategorilerden lezzet örnekleri yarışacak. Bu kategoriler balık, dana eti, tavuk eti, kuzu eti, makarna, yöresel yemekler, Osmanlı mutfağı ve tatlı olacak. Engelli Şefler ve Öğrencilerimiz de heyecana ortak olacak. Engelli mutfak ustalarımız ve öğrencilerimiz de bu keyfe ortak olacak. Engelli öğrenciler jüri eşliğinde mutfağa girip hünerlerini sergileyecek. Lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan ekipler de Tabiatın Kalbi Bolumuzda damakları fethetmek için mücadele verecek”

Yerli ve yabancı binlerce konuğu ağırlayacağız

“Kentimizde ağırlayacağımız yerli ve yabancı binlerce konuğumuz arasında Sultan 2’nci Abdülhamid’in beşinci kuşak torunu Nilhan Osmanoğlu da olacak. Sayın Osmanoğlu, Osmanlı mutfağı kategorisindeki yemekleri değerlendirilecek”

 

 

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit