• resmi ilanlar

Buzağı Ölümlerine Karşı E-Coli Aşısı İle Dur Denilecek

2018-06-09 11:00:01

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 2018 yılını “Buzağı Kayıplarının Önlenmesi” yılı olarak ilan etmesinin ardından Bakanlığın buzağı kayıplarının önlenmesine yönelik çalışmaları devam ediyor.Bakanlık tarafından yeni doğan buzağıları E-coli'den ileri gelen enfeksiyonlardan korumak amacıyla gebe ineklere uygulanmak üzere E-coli aşısı temin edildi ve illere dağıtımı yapıldı.

Bolu ilinde de yakında başlayacak olan E-coli aşılama çalışmaları ile ilgili olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İzzet MURAT şöyle konuştu:

 

“E-coli enfeksiyonları yeni doğan buzağılarda yüksek ateşe, şiddetli ishale ve ani ölümlere neden olan, buzağı kayıplarındaki en önemli nedenlerden biridir. Buzağı kayıplarının önlenmesi ise Bakanlığımızın öncelikli konusu durumundadır. Bu amaçla Bakanlığımız buzağıların E-coli enfeksiyonlarından dolayı hastalanmasının ve ölmesinin önüne geçmek için E-coli aşısı temin etmiş ve illere teslim etmiştir” dedi.

E-coli aşısı çalışmalarının Ramazan Bayramından sonra yapılacak olan çiçek aşısından hemen sonra başlayacağını belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İl Müdürü İzzet MURAT sözlerine şöyle devam etti:

“İlimiz genelinde 12 bin 640 büyükbaş işletmemiz var. 125 bin büyükbaş hayvanımız var. Bunlardan 71 bin civarı doğum yapabilecek yaşta olan dişi hayvanlardır. 2017 yılında buzağı kayıplarımızı %8 olarak tespit ettik. Buzağı kayıplarının önemli bir kısmını E-coli enfeksiyonları oluşturmaktadır. E- coli aşısı, doğumuna iki ay kalmış ineklere bir ay ara ile iki kere yapılacak ve yakında başlayacak. Bu sayede buzağı ölümlerinin, hastalanmalarından dolayı oluşacak verim kayıplarının ve tedavi masraflarının büyük ölçüde önüne geçilecektir” dedi.

Ayrıntılı bilgi, teknik destek, dilek, şikayet, talep ve görüşleriniz için İl/İlçe Müdürlüğü ile irtibata geçebilirsiniz. Mihrali Emrah Çiftçi

 

İlk yorum yapan siz olun!
 1250 karakter yazabilirsiniz
Sağdaki kodu buraya yazın! 

Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. İnci İş Merkezi No: 32 / 32 Bolu   Tel: +9 0374 2178285   Faks: +9 0374 2178295

Tasarım ve Programlama: Piskevit